امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

آیا MRI برای کودکان ضرر دارد؟

در صورت نیاز کودک به انجام MRI، والدین باید کودک خود را آماده و با آگاه سازی وی موجب کاهش ترس کوک شوند.

سوال مخاطب: پسرم 8 سال دارد و چند ماهی است دچار بیماری هموفیلی شده است. به دلایلی مثل فوتبال بازی کردن یا دویدن دچار تورم در مچ پا می شود. بعد از اینکه به دکتر مراجعه کردیم گفتن باید ام آر آی انجام شود. آیا ام آر آی ضرری را به همراه دارد؟
 
پاسخ دکتر علی شعبانی، متخصص رادیولوژی:
 
دردرجه اول باید گفت انجام ام آر آی برای کودکان هیچ گونه عوارضی ندارد و تاکنون موردی مبنی بر زیان آن گزارش نشده است.

اما به شما توصیه می شود، قبل از مراجعه به مراکز درمان برای انجام ام آر آی حتما کودک خود را نسبت به فرآیند این اقدام پزشکی آگاه کنید، زیرا در سنی است که به خوبی متوجه اطراف خود می شود و ممکن است، کانال دستگاه موجب ایجاد ترس در کودک شود.

بر این اساس دادن آگاهی و اطلاع به کودک نقش بسزایی دارد. برای مثال شما می توانید در اینترنت عکس های دستگاه را به کودک نشان دهید و بگویید که قرار است برای درمان و بهبودی به مدت 10 الی 15 دقیقه درون این دستگاه باشد یا برای کاهش ترس که ممکن است در لحظه ایجاد شود، کودک را به یکی از مراکز درمان ارجاع دهید تا با چشم خود ببنید و به پزشک اطمینان داشته باشد.

همچنین باید گفت برای انتخاب مراکز درمان دقت بسیاری داشته باشید، زیرا برخی دستگاه ها کانال های تنگی دارند که حتی برای بزرگسالان نیز ایجاد ترس می کند برای همین می توانید به مراکزی مانند بیمارستان امام خمینی که دارای دستگاه «سه تسلا» است، مراجعه کنید.


 
پنجشنبه 20 مهر 1396
بازدیدها 71
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 6762


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: