امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

همسفره طرحی جهت سوء تغذیه کودکان نیازمند/شناسایی 3000 کودک دارای سوء تغذیه در همدان

معاون حمایت وسلامت خانواده کمیته امداد استان همدان عنوان کرد: سه هزار کودک مبتلا به سوء تغذیه در همدان شناسایی شده اند که برای درمان آنها مشارکت خیران ضروری است.

جعفر هاشمی، معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد استان همدان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از همدان، با اشاره به اجرای کمپین تبلیغات طرح همسفره برای رفع سوء تغذیه کودکان نیازمند در سراسر کشور، اظهار کرد: این طرح در استان همدان نیز برای حمایت از کودکان محروم از سال ۸۶ آغاز شده است.
 
وی سه عامل پایداری فقر در مناطق روستایی و مشکلات معیشتی در بعضی از خانوارهای حاشیه نشین شهری و دردسترس نبودن تغذیه مناسب را از جمله عوامل ایجاد کننده سوء تغذیه در کودکان استان برشمرد و افزود: این عوامل باعث ایجاد پیامدهای نامطلوب بر روی کودکان شده است به نحوی که در سال ۹۶ سه هزار کودک مبتلا به سوء تغذیه در همدان شناسایی شدند که برای درمان آنها نیازمند مشارکت مردمی هستیم.
 
هاشمی با بیان اینکه عدم پیگیری درمان سوء تغذیه سبب عدم رشد جسمی و روانی کودک، وقفه در سیر تکامل، افزایش هزینه‌های درمان و مراقبت‌های پزشکی، افت تحصیلی، تحمیل هزینه‌های سنگین به آموزش و پرورش و در نهایت بار سنگین مالی به اقتصاد جامعه را به دنبال دارد، اضافه کرد: براین اساس کمیته امداد به عنوان حلقه واسط بین نیازمندان، مردم و خیران قرار گرفته است تا پیامدهای منفی این بیماری را کاهش دهد. 
 
معاون حمایت وسلامت خانواده کمیته امداد استان عنوان کرد: طبق برنامه‌های پیش بینی شده در طرح همسفره، هر دوره شش ماهه کودکان از لحاظ سنی مورد ارزیابی قرارگرفته و آنهایی که شرایط سنی شان از پنج سال گذشته باشد از سیستم حذف و افراد جدید جایگزین می‌شوند.
 
هاشمی در ادامه به روش‌های پرداخت کمک در طرح همسفره اشاره کرد و افزود: طبق این طرح خیران می‌توانند در پنج روش، از طریق سایت همسفره hamsofreh.ir کمک‌های خود را به دست کودکان نیازمند برسانند.
 
وی با بیان اینکه در شیوه اول این طرح، فرد نیکوکار می‌تواند با ورود به سامانه و انتخاب گزینه پرداخت نقدی، مبلغ مورد نظر را انتخاب و به صورت ماهیانه یا یکباره به حساب مشخصی که برای این طرح در نظرگرفته شده کمک‌های خود را واریز کند،گفت: در پایان هر ماه کمک‌های پرداخت شده، بین کودکان شناسایی شده به صورت «هر فرد یک سبد» واریز می‌شود.
 
معاون حمایت وسلامت خانواده کمیته امداد استان در ادامه پرداخت نقدی بر اساس سبد را یکی دیگر از شیوه‌های کمک در این طرح عنوان کرد و یادآور شد: شخص به جای انتخاب وجه، مبلغی حدود ۷۰ هزار تومان برای تأمین مالی سبد غذایی یک یا چند کودک را انتخاب و بعد از تبدیل آن به مبلغ، وجه آن را پرداخت می‌کند. 
 
هاشمی همچنین انتخاب مستقیم کودک و واریز به کمک‌ها به حساب را از مهمترین شیوه‌های مورد اقبال خیران دانست و تاکید کرد: در این روش شخص نیکوکار پس از ورود به سامانه می‌تواند با انتخاب منطقه مورد نظر به طور مستقیم یک یا چند کودک را انتخاب و مبلغ یا تعداد سبدهای مورد نظر خود را به واریز کند. 
 
وی با بیان اینکه علاوه بر این افراد می‌توانند به صورت تعاملی و حضوری با مراجعه به شاخه‌های کمیته امداد در سطح استان در این طرح مشارکت کنند گفت: مدیران ادارات و اتحادیه‌های صنفی نیز می‌توانند با اعلام آمادگی مبنی بر تخصیص درصدی از درآمد حوزه کاری خود، برای کمک به کودکان نیازمند اقدام کنند. 
چهارشنبه 19 مهر 1396
بازدیدها 69
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 6745
حوزه: اجتماعی


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: