امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

کتابخانه‌های عمومی کشور میزبان دوره‌های قصه‌گویی می‌شوند/جشن روز کودک با حضور کودکان کار ایرانی و افغان در کتابخانه ملی

کتابخانه‌های عمومی کشور میزبان دوره‌های قصه‌گویی می‌شوند/جشن روز کودک با حضور کودکان کار ایرانی و افغان در کتابخانه ملی

کتابخانه‌های عمومی کشور میزبان دوره‌های قصه‌گویی می‌شوند
 
مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همزمان با آغاز هفته ملی کودک از برگزاری ویژه برنامه‌های فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی برخوردار از بخش کودک، 
خبر داد.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، اسماعیل جانعلی‌پور مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: با آغاز هفته ملی کودک، ویژه برنامه‌های فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی برخوردار از بخش کودک، برگزار می شوند.
 
وی با اشاره به اهمیت توجه به قشر کودک و نوجوان و ضرورت تلاش برای جذب این دسته از مخاطبین به کتابخانه‌ها، هدف از اجرای برنامه‌های متنوع را انس کودکان و نوجوانان با کتاب و کتابخوانی، معرفی و شناساندن ظرفیت‌های نهاد کتابخانه‌های عمومی و تقویت کتابخانه‌ها به‌عنوان پایگاه اجتماعی عنوان کرد.
 
جانعلی‌پور در ادامه از آغاز دوره آموزش قصه‌گویی برای کتابداران ۱۵ استان تا پایان سال در هفته جاری خبر داد و گفت: با هدف تقویت فعالیت‌های بخش کودک کتابخانه‌ها، کتابداران علاقه‌مند، به مدت ۱۸ ساعت اصول قصه‌گویی را آموزش می‌بینند. در مرحله نخست این دوره آموزشی که تا پایان سال ۹۶ به اتمام خواهد رسید، ۱۵ استان برای اجرای طرح انتخاب شدند.
 
مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه ها همچنین از تولید و رونمایی پوسترهای جدید ترویجی برای کودکان و نوجوانان خبر داد و گفت: پوسترهای جدید با محور یکی از کتاب‌های علمی برای دوره ابتدایی دوم به شکلی جذاب طراحی و از سوی کتابداران در قالب ساعت فعالیت‌های ویژه برای به مخاطبین این سنین ارائه خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه این پوسترها از قابلیت استفاده در ساعات آموزشی مدارس نیز برخوردار هستند، گفت: این پوسترها به دانش‌هایی نظیر نجوم، آشنایی با گیاهان و... می‌پردازند و از منابع موثق، قالب و اندازه مناسب و طراحی زیبا برخوردارند.
 
جانعلی‌پور با اشاره به برگزاری سایر برنامه‌های بخش کودک کتابخانه‌های عمومی، گفت: ایجاد فضای نمایشگاهی برای بازنمایی منابع بخش کودک، برپایی نشست قصه‌گویی با حضور والدین، برگزاری مسابقات نقاشی و کارگاه‌های کاردستی، اجرای تئاتر و نمایش برای کودکان، اجرای نشست‌های شاهنامه‌خوانی و حافظ‌خوانی، برگزاری مراسم اهدای کتاب از سوی کودکان، تقدیر از کتاب‌خوانان برتر در رده سنی کودک و نوجوان، عضویت کودکان در کتابخانه‌های عمومی و برنامه‌ریزی برای بازدید مدارس و مهدهای کودک از کتابخانه‌ها از برنامه‌های کتابخانه‌های عمومی در هفته ملی کودک خواهند بود.
 
صادق وفایی
 
.....................................................................
 
 
جشن روز کودک با حضور کودکان کار ایرانی و افغان در کتابخانه ملی

روز نخست جشنواره بالهای کاغذی با حضور کودکان کار ایرانی و افغان در کتابخانه ملی برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری پانا، سمیه سادات هاشمی رییس گروه خدمات ویژه معاونت کتابخانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی درباره برگزاری جشن روز کودک در سازمان اسناد و کتابخانه ملی گفت: روز اول جشنواره بالهای کاغذی به مناسبت هفته جهانی کودک برگزار شد. در مجموع و در این ۴ روز ۴۰۰ کودک ایرانی و اتباع خارجی در گروه های ۱۰۰ نفره در دو نوبت صبح و بعد از ظهر از موسسات حامیان کودکان بدسرپرست و بی سرپرست به میزبانی کتابخانه ملی کودکان و نوجوانان می آیند و ما میزبان آنان خواهیم بود. 
 
او در ادامه در تشریح برنامه های سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این چهار روز برای کودکان دعوت شده گفت: در ابتدای ورود با این کودکان به صورت ساده و کودکانه و مختصر درباره کتابخانه صحبت می شود. با این کار ذهن کودک را برای آشنایی با کتاب آماده می کنیم. 
 
وی افزود: پس از این مرحله کودکان در دو گروه 25 نفره به دو کارگاه آموزشی داستان نویسی و صحافی برده می شوند. در کارگاه داستان نویسی که برای هرروز یک شاعر و یا نویسنده کودک دعوت شده است، نحوه داستان گویی و داستان نویسی آموزش داده می شود. پس از آن هم یکی از کتاب های نویسنده با اسم خود کودک و امضای نویسنده به عنوان هدیه به کودک داده می شود. 
 
هاشمی ادامه داد: پس از حضور در این کلاس آموزشی، کودکان در کارگاه صحافی قرار می گیرند و به صورت مرحله به مرحله با کار صحافی آشنا می شوند و آن را انجام می دهند و در آنجا آموزش می بینند که یک کتاب یا دفتر چگونه صحافی می شود. پس از این مرحله نیز جابجایی بین دو گروه انجام می شودو همین مراحل نیز تکرار می شود. 
 
او ادامه داد: یک گروه نمایشی به صورت نمایش مباحث حقوقی مرتبط با کودکان را به صورت ساده شده برای آنان نمایش می دهد. این راه می تواند روش خوبی برای یادگیری کودکان از حقوق خود باشد. پس از این مرحله هم یک کیک برای کودکان آماده شده است و به صورت نمادین جشن تولدی برای آن ها گرفته می شود. زیرا بسیاری از این کودکان حتی از تاریخ تولد خود آگاه نیستند و تا کنون چنین مراسمی را تجربه نکرده اند. 
 
او ادامه داد: در نهایت هم نیز پس از صرف غذا به آن ها بسته های فرهنگی که شامل مداد رنگی و دفتر نقاشی وهمچنین یک بسته آجیل است، هدیه داده می شود. در این 4 روز نیز این روند برای 400 نفر کودک دعوت شده ادامه خواهد داشت. 
دوشنبه 17 مهر 1396
بازدیدها 110
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 6719


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: