امروز چهارشنبه 1 آذر 1396  -  3 ربیع الاول 1439  -  22 نوامبر 2017

 


Print

علائم اصلی سه ماه اول بارداری

با اصلی ترین تغییرات بدن در سه ماه اول بارداری آشنا شوید!

وبسایت اینفوسلامت/بارداری یکی از بهترین و شادترین لحظات زندگی بسیاری از زنان است. هیجان آوردن نوزاد به خانه و فرستادن آن به مهد کودک و کلی کارهای دیگر همواره شما را خوشحال می کند.
 
با اینکه کلی برای بچه دار شدن هیجان و شور و شوق دارید اما ممکن است هنوز اطلاعات کامل و درستی در مورد تغییرات خود در دوران بارداری نداشته باشید. آگاهی و شناخت تغییراتی که قرار است در این دوره برای بدن شما به وجود آید به آمادگی شما برای رویارویی با آن ها کمک زیادی خواهد کرد.
 
تغییرات بدن در سه ماه اول بارداری
 
بارداری برای هر زنی متفاوت است. بعضی از زنان در سه ماه اول بارداری بسیار سرزنده، خوشحال و سالم اند ولی برخی دیگر نا امید می شوند. در ادامه اینفوسلامت شما را با تغییرات در بدن، معنی هر کدام از این تغییرات و اینکه چه علائمی خطرناک هستند آشنا می کند.
 
خونریزی
 
معمولا 25% زنان در سه ما اول بارداری خونریزی کمی دارند. لکه بینی در اوایل بارداری می تواند به این معنی باشد که تخمک بارور در رحم قرار گرفته است. با این حال اگر خونریزی زیاد، درد و گرفتگی عضلات شکم دارید با دکتر خود تماس بگیرید. این ها ممکن است علائم بارداری خارج از رحم (بارداری که در آن جنین خارج از رحم رشد می کند) یا سقط جنین باشند.
 
درد سینه ها
 
درد سینه از اولین نشانه های بارداری به شمار می رود. علت این درد تغییرات هورمونی است که شیر را برای تغذیه جنین آماده می کند و این درد احتمالا تا پایان سه ماه اول بارداری با شما خواهد ماند.
 
یبوست
 
در دوران بارداری انقیاض عضلانی که غذا را به طور طبیعی در روده حرکت می دهد، کاهش می یابد. دلیل این امر افزایش سطح ترشح هورمون پروژسترون است. علاوه بر این آهن اضافی که از طریق ویتامین های قبل از زایمان دریافت می کنید باعث یبوست و گاز معده شده و در دوران بارداری باعث نفخ معده می شود. برای رفع این مشکل فیبر و مایعات بیشتری مصرف کنید. فعالیت بدنی نیز به از بین بردن یبوست کمک زیادی می کند.
 
اگر یبوست واقعا اذیتتان می کند، از دکتر خود بخواهید ملین های قابل استفاده در دوران بارداری را به شما معرفی کند.
 
ترشح واژن
 
مشاهده ترشح شیری رنگ نازک (به نام leukorrhea) در دوران بارداری طبیعی است. می توانید در این زمان برای راحتی بیشتر از نوار بهداشتی روزانه استفاده کنید اما هرگز از تامپون استفاده نکنید چرا که می تواند باعث انتقال باکتری به واژن می شود. اگر ترشحات بوی بدی دارد، سبز یا زرد رنگ است یا مقدار آن زیاد است با دکتر خود تماس بگیرید.
 
خستگی
 
بدن شما در دوران بارداری برای محافظت از جنین به سختی کار می کند، به همین دلیل زودتر از گذشته احساس خستگی می کنید. اگر در طول روز اگر نیاز به استراحت دارید می توانید چرت بزنید. همچنین مطمئن شوید که به اندازه کافی آهن دریافت می کنید (کمبود آهن در دوران بارداری منجر به کم خونی شده و خستگی بیش از حد می شود.)
 
گرایش یا بیزاری از غذا
 
ذائقه زنان در دوران بارداری ممکن است تغییر کند. بر اساس تحقیقات بیش از 60% زنان افزایش چشمگیر اشتها در دوران بارداری را تجربه می کنند و بیش از نیمی از آن ها بی اشتها می شوند.
 
اگر غذاهای سالم و کم کالری میل می کنید، در این صورت افزایش اشتها مشکلی ندارد. استثناهایی هم در این بین وجود دارد مثلا برخی زنان دچار پیکا (افزایش میل نسبت به چیزهای غیر خوراکی مانند خاک، آشغال یا شوینده های لباس و ...) می شوند که برای مادر و جنین بسیار خطرناک است. اگر دچار این نوع افزایش اشتها شدید با دکتر خود صحبت کنید.
 
تکرر ادرار
 
جنین در سه ماه اول بارداری خیلی کوچک است اما رحم شما در حال بزرگ شدن است که منجر به افزایش فشار روی مثانه خواهد شد. در نتیجه مرتب احساس می کنید باید به دستشویی بروید. نوشیدن مایعات را قطع نکنید چرا که بدن شما به آن نیاز دارد. در عوض مصرف کافئین (باعث تحریک مثانه می شود) را کم کنید. زمانی که احساس می کنید دستشویی دارید هرچه سریع تر افدام کنید و آن را نگه ندارید.
 
معده درد
 
در دوران بارداری بدن هورمون پروژسترون بیشتری تولید می کند که باعث شل شدن ماهیچه ها می شود. از جمله حلقه ماهیچه ای در پایین مری که به طور طبیعی اسیدها و مواد غذایی داخل معده را داخل معده نگه می دارد. شل شدن این ماهیچه منجر به رفلاکس معده یا معده درد می شود. برای جلوگیری از درد، وعده های غذایی کوچکتر را در طول روز در بازه های زمانی کوتاه تر میل کنید. همچنین از غذاهای چرب، اسیدی (مثل مرکبات) و تند اجتناب کنید.
 
نوسانات خلقی
 
خستگی زیاد و تغییرات هورمونی باعث نوسانات خلقی شده و ممکن است ناگهان احساس بدبختی و نارحتی و غم به سراغتان بیاید. گریه کردن مفید است اما اگر احساس می کنید حالتان واقعا خوب نیست به گوش شنوا نیاز دارید پس از همسر، اعضای خانواده یا دوستان خود کمک بگیرید.
 
حالت تهوع صبحگاهی
 
تهوع یکی از مشهورترین علائم بارداری در جهان است چرا که بیش از 85% زنان باردار آن را تجربه می کنند. این حالت تهوع نتیجه تغییرات هورمونی بدن بوده و ممکن است تا پایان سه ماهه اول بارداری همراه مادر باشد. برخی زنان تهوع خفیف دارند و برخی دیگر روز خود را بدون استفراغ شروع نمی کنند. اگر حالت تهوع دارید میان وعده های کوچک، شیرین یا پروتئینی (کراکر، گوشت و پنیر) میل کنید و آب بنوشید. آبمیوه خالص (آب سیب) یا زنجبیل نیز بسیار مفیدند. تهوع چیزی نیست که بخواهید در مورد آن نگران باشید اما اگر ادامه دار بود و شدید تر شد، می تواند روی میزان غذایی که به جنین می دهید تاثیر داشته باشد. پس با دکتر خود تماس بگیرید.
 
از هر 5 زن باردار 4 نفر صبح ها حالت تهوع و استفراغ را تجربه می‌کنند. علت این حالت تهوع و مریضی نامعلوم است. محققان مطمئن نیستند که این حالت از عوارض جانبی بارداری است یا دلیل دیگری دارد.
 
محققان برای فهمیدن این موضوع که آیا حالت تهوع صبحگاهی خوب است یا نه روی 797 زن بین سال‌های 2007 تا 2011 مطالعه کردند. آزمایش ادرار نشان می داد همه‌ آن‌ها تازه باردار شده‌اند.
 
در بین این زنان 188 حاملگی (حدود 24 درصد) با از دست دادن نوزاد به پایان رسیدند. در هفته‌ دوم بارداری تقریباً 18 درصد از زنان حالت تهوع و حدود 3 درصد حالت تهوع و استفراغ داشتند.
 
در هفته‌ هشتم بارداری حدود 57 درصد حالت تهوع و 27 درصد تهوع و استفراغ داشتند.
 
در نهایت زنانی که حالت تهوع داشتند 50 درصد کمتر در معرض از دست دادن نوزاد بودند و این احتمال در زنانی که استفراغ هم داشتند 75 درصد کمتر بود.
 
برخی بر این باورند که حالت تهوع صبحگاهی در زنان باردار آن‌ها را از عادت های مضر مانند سیگار کشیدن و مصرف الکل منع می‌کند و همین علت اصلی نتیجه‌ مطالعات است.
 
پزشکان نگران بودند که شاید این حالت تهوع صبحگاهی به خاطر کمبود ویتامین‌های مورد نیاز و مواد غذایی باشد. اما نوئل استرانگ (Dr. Noel Strong) ،استادیار زنان و زایمان و تولید مثل دانشکده‌ی پزشکی مونت سینای نیویورک توضیح می‌دهد که حالت تهوع صبحگاهی ناشی از تغییر سطح هورمون، به خصوص هورمون(hCG) ، در زنانی که تازه باردار شده‌اند است.
 
هرچه سطح هورمون های بارداری در زنان بیشتر باشد، علائم حالت تهوع در آن‌ها بیشتر است. معمولاً این علائم در زنانی که دو قلو دارند و سطح هورمون‌ها بیشتر است دیده می‌شود.
 
بعد از بارور شدن تخمک زن و شروع حاملگی هورمون (hCG) توسط سلول‌ها در جفت ساخته می‌شود.
 
بنابراین برخی از محققان بر این باورند حالت تهوع و استفراغ ممکن است نشانه‌ بافت سالم جفت باشند. به عبارت دیگر بافتی که به میزان کافی هورمون ترشح نمی‌کند باعث می‌شود حالت تهوع در فرد ایجاد نشده و بارداری درست پیش نرود.
 
افزایش وزن
 
بارداری تنها دوره ای است که اجازه دارید وزن اضافه کنید اما زیاده روی نکنید. در طول سه ماه اول بارداری باید تقریبا 3 تا 6 پوند (ا تا 2 کیلوگرم) وزن اضافه کنید. اگرچه در دوران بارداری دو نفر را حمل می کنید، برای دو نفر غذا نخورید. در 3 ماه اول بارداری فقط 150 کالری در روز بیشتر نیاز دارید. این کالری های اضافی را با غذاهای سالمی مانند میوه ها، سبزیجات، شیر، غلات کامل و گوشت کم چرب به دست آورید.
 
علائم خطرناک بارداری
 
مشاهده هر کدام از این علائم زنگ خطری است که چیزی بارداری شما را تهدید می کند. در صورت مشاهده این علائم در دوران بارداری فورا با دکتر خود تماس بگیرید.
 
دل درد شدید
 
خونریزی شدید
 
سرگیجه شدید
 
افزایش یا کاهش سریع وزن 
پنجشنبه 23 شهريور 1396
بازدیدها 101
دیدگاه ها 0
امتیاز 3.5 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 6507


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: