امروز چهارشنبه 1 آذر 1396  -  3 ربیع الاول 1439  -  22 نوامبر 2017

 


Print

ردپای متابولیسم در کاهش ضریب هوشی نوزاد!

ردپای متابولیسم در کاهش ضریب هوشی نوزاد!

به گزارش کودک مدیا روزنامه ایران نوشت:بیماری‌های متابولیک ارثی ازجمله بیماری‌هایی هستند که به ازای هر ماه تأخیر در تشخیص و درمان، ظرفیت ضریب هوشی کودک مبتلا را چهار و نیم واحد کاهش می‌دهد. تحقیقات ثابت کرده است، اگر در یک‌ سال نخست تولد، بیماری کودک تشخیص داده نشود و پروسه درمان کلید نخورد، حدود ۵۰ درصد ظرفیت ضریب هوشی کودک کاهش می‌یابد و درمان او در آینده با مشکلات بیشتری روبه‌رو می‌شود.
 
دکتر شهلا فرشیدی با بیان این خبر به «ایران» می‌گوید: شیوع ازدواج‌های فامیلی در ایران، باعث شده تقریباً از هر ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ نوزاد، یک نفر به بیماری‌های متابولیک ارثی مبتلا شود. دبیر علمی ششمین کنگره کشوری مشاوره ژنتیک و نقش آن در پیشگیری از معلولیت‌ها می‌افزاید: متأسفانه تأخیر در تشخیص باعث می‌شود این بیماران در آینده با عوارض شدیدی روبه‌رو ‌شوند.

ضایعات شدید مغزی، عقب‌ماندگی ذهنی، فلج‌های عضلانی، مشکلات کبدی، سنگ‌های ادراری، نارسایی‌های چشمی‌ مانند آب‌مروارید و آب‌سیاه و بیماری‌های قلبی از عوارض بیماری‌های متابولیک ارثی به شمار می‌آیند.

این فوق تخصص بیماری‌های متابولیک کودکان ادامه می‌دهد: ازدواج فامیلی در هر حالت مثل دختر خاله، پسر خاله، نوه عمو، دختر عمه و پسر دایی و... خطر احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی را به همراه دارد؛ از این‌رو فقط مشاوران ژنتیک می‌توانند زوجین را بدرستی راهنمایی کنند. بنابراین مشاوره‌ها را کاملاً باید جدی گرفت.
 
پنجشنبه 23 شهريور 1396
بازدیدها 90
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 6505


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: