امروز سه شنبه 21 آذر 1396  -  23 ربیع الاول 1439  -  12 دسامبر 2017

 


Print

تاثیر تغذیه بر ژنتیک حتی بر روی نوه‌هایتان

آیا تا به حال به این فکر افتاده‎اید که رژیم غذایی مادربزرگ‎ها و پدربزرگ‎هایتان نیز ممکن است روی ژنتیک شما تاثیرگذار باشند؟

حتما این مطلب را بارها شنیده‎اید که بدن و روان شما در واقع ترکیبی از مواد غذایی است که در طول عمر مصرف می‎کنید اما آیا تا به حال به این فکر افتاده‎اید که رژیم غذایی مادربزرگ‎ها و پدربزرگ‎هایتان نیز ممکن است روی ژنتیک شما تاثیرگذار باشند؟
 
به همین ترتیب رژیم غذایی که شما امروز انتخاب می کنید، روی ژنتیک نوه هایتان نیز تاثیر می گذارد.
 
به گزارش نی نی بان،مجله تخصصی «لایوسانیس» در گزارشی در این باره آورده است: رژیم غذایی ما چه سالم باشد و چه ناسالم، می تواند طبیعت مولکول های وراثتی دی.ان.ای را که تعیین کننده صفات ژنتیکی مان هستند، تغییر دهد و درعین حال این تغییرات وراثتی نیز می توانند به نسل های آینده منتقل شوند.
 
هر چند کارشناسان مدت ها در این باره تردید داشتند اما بالاخره در دو بررسی مستقل، فرآیندهایی را شناسایی کرده اند که در آنها این انتقالات وراثتی حاصل از رژیم غذایی افراد، صورت می گیرد.
 
به گفته متخصصان علوم پزشکی دانشگاه دوک، این یافته ها که در حیطه دانش «اپی ژنتیک» گنجانده می شود، می تواند به روشی مناسب توجیه کند که چرا کودکان در هر نسل بیش از والدینشان از نظر فاکتورهای ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری هایی نظیر چاقی و دیابت هستند.
 
به این ترتیب می توان نتیجه گرفت اگر رژیم غذایی ناسالمی داشته باشید، نوه های شما حتی با وجود تلاش فراوان برای دنبال کردن یک رژیم غذایی سالم، باز هم با فاکتورهای خطرزای موثر در بروز بیماری های ناشی از تغذیه نامناسب، دست به گریبان خواهند شد.
 
به گفته پزشکان، اپی ژنتیک به فرآیند تغییرات در بیان ژن ها، تحت تاثیر عوامل خارجی اطلاق می شود.


 
یکشنبه 25 تير 1396
بازدیدها 154
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5970


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: