امروز سه شنبه 21 آذر 1396  -  23 ربیع الاول 1439  -  12 دسامبر 2017

 


Print

اخبار حوادث

اخبار حوادث

دختر 2ساله قربانی سگ های ولگرد شهر
 
  خبر، تکان‌دهنده بود: دختر دو ساله ای اسیر سگ‌های ولگرد شده و جان داد.
 
روایت حادثه؛ اورژانس و مردم
 
مردم شهر اسفرورین تعریف می‌کنند که حدود ساعت ۸:۰۰ صبح روز چهارشنبه چهاردهم تیرماه ۹۶ «آتنا» از منزل خارج شده و به کوچه رفته بود، مادر که کودک را در خانه نیافته، بیرون می‌آید وفرزندش را در دهان سگ‌ها می‌بیند.
 
فریاد و شیون مادرانه‌اش همسایه‌ها را به داخل کوچه می‌کشاند و تعقیب سگ‌ها به وسیله همسایه‌ها او را رها و سگ را فراری می‌کند.
 
به گفته رئیس مرکز مدیریت حوادث وفوریت‌های پزشکی استان قزوین گرچه همسایه‌ها بااورژانس تماس می‌گیرند؛ اما حال او را که وخیم می‌بینند، پیش از رسیدن نیروهای اورژانس، خودشان کودک را به بیمارستان تأمین اجتماعی تاکستان انتقال می‌دهند.
 
چنان‌که گفته شده؛ یک ساعتی از ظهر گذشته و «آتنا» که حالا از ناحیه گردن و دیگر قسمت‌های بدن آسیب دیده است، به بیمارستانی در شهر قزوین اعزام می‌شود؛ اما قبل از آنکه به قزوین برسد، جان می‌دهد.
 
آرامش اسفرورین؛ قربانی سگ‌های ولگرد
 
اسفرورین سگ‌های ولگرد زیادی دارد، در بلوار شهید بهشتی تعدادشان خیلی زیاد است؛ این را مردم شهر می‌گویند.
 
آن‌ها می‌گویند: سگ‌ها آرامش شبانه ما را گرفته‌اند. چند بار از شهرداری خواسته‌ایم به موضوع رسیدگی کنند، اما این‌کار انجام نشده است و مسئولان شهرداری پاسخگو نیستند.
 
همسایه خانه آتنا می‌گوید: چیزی که موجب تجمع سگ‌ها در این محل شده، کانال آب و تجمع فاضلاب است که محل مناسبی برای سگ‌ها فراهم کرده است.
 
وی این را هم اضافه می‌کند که بارها موضوع را به شهرداری انتقال داده و خواستار رسیدگی شده‌ایم؛ اما هیچگاه در عمل نتیجه‌ای مشاهده نکرده‌ایم.
 
همسایه این خانه به مراجعه خود و دیگر اهالی به استانداری اشاره و بیان می‌کند: یک بار به اتفاق اهالی شهر به استانداری رفتیم و موضوع را مطرح کردیم؛ اما به آن رسیدگی نشد.
 
سخن شهردار: بی‌تقصیریم
 
شهردار اسفرورین اما با تأکید بر اینکه شهرداری در حادثه مرگ این کودک، مقصر نبوده، معتقد است وجود کانال و فاضلاب هم ربطی به تجمع سگ‌ها ندارد.
 
علی عمویی بااذعان به اینکه ازابتدای امسال هیچ سگی را جمع‌آوری و تلف نکرده‌ایم، گفت:تاسال گذشته سالانه حدود ۳۰۰ سگ ولگرد را به صورت «مرگ با ترحم» به وسیله گلوله تلف می‌کردیم؛ به طوری که سال ۹۵ حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ قلاده سگ را تلف کردیم؛ اما از وقتی بخشنامه زنده ‌گیری و عقیم‌سازی سگ‌های ولگرد از جانب فرمانداری، اداره محیط زیست و شبکه بهداشت برای اجرا به ما ابلاغ شده، به دلیل مشخص نبودن نحوه جمع‌آوری، دفع و محل عقیم‌ سازی و سازوکار آن، به اتلاف سگ‌ها ادامه ندادیم.
 
وی ادامه می‌دهد: منتظر تصمیم مسئولان از جمله دامپزشکی بودیم، با این حال تصمیم داشتیم مانند سال‌های قبل عمل کنیم که بی‌نتیجه مانده است.
 
شهردار اسفرورین با بیان اینکه اداره محیط زیست اجازه اتلاف سگ‌ها را نمی‌دهد، تصریح می‌کند: تا زمان تعیین ابلاغیه از سوی نهادهای مرتبط، دیگر منتظر نمی‌مانیم بلکه از مسئولان بالادستی خود با نامه ‌نگاری، کسب تکلیف می‌کنیم.
 
عمویی خاطرنشان می‌کند: بنا بود پیمانکاری از سوی مسئولان مرتبط برای زنده ‌گیری سگ‌های ولگرد به ما معرفی شود که این کار انجام نشد است.
 
وی اضافه می‌کند: اینک باید اقدام کنیم و جای مشخصی مانند کمپ تعیین و سگ‌ها پس از زنده‌گیری، برای انجام آزمایش‌های دامپزشکی و عقیم‌سازی در آن نگهداری شوند.
 
نقش محیط زیست، بهداشت و دامپزشکی در سلامت مردم
 
با این احوال مسئول روابط عمومی اداره ‌کل حفاظت محیط زیست قزوین با بیان اینکه این اداره ‌کل نقش و وظیفه‌ای در مقابل سگ‌های ولگرد ندارد، می‌گوید: دفع این سگ‌ها به هر شکل اعم از کنترل، نگهداری، عقیم‌سازی و نظایر آن طبق بخشنامه وزارت کشور بر عهده شهرداری قرار دارد و محیط زیست در این زمینه هیچ‌گونه ارتباط یا دخل و تصرفی ندارد.
 
محمد سعید محمدی اضافه می‌کند: بی‌توجهی به مسائل بهداشتی و محیط ‌زیستی و تجمع سگ‌های ولگرد در داخل شهر، ارتباطی با محیط زیست ندارد و نوع دفع آن اعم از اتلاف یا زنده‌گیری و عقیم‌ سازی به محیط زیست مرتبط نیست.
 
عسگر شریف ‌زاده، مدیر شبکه بهداشت شهرستان تاکستان نیز تصریح می‌کند: اتلاف و جمع‌آوری سگ‌های ولگرد طبق دستورالعمل وزارت کشور به فرمانداری‌ها ابلاغ شده و مسئولیت اجرایی آن بر عهده شهرداری‌هاست و نقش شبکه بهداشت تنها مربوط به نظارت بهداشتی در زمانی است که به دفع به شیوه سنتی و اتلاف سگ‌ها یا درمان حیوان‌گزیدگی، واکسیناسیون و ایمن‌سازی مرتبط باشد.
 
مدیرکل دامپزشکی قزوین هم بیان می‌کند: وظیفه دامپزشکی در مورد سگ‌های ولگرد صرفا محدود به بُعد بهداشتی آن بر اساس قرارداد شهرداری و شامل موضوعاتی مانند واکسیناسیون علیه هاری، قلاده‌گذاری، دادن قرص ضد انگل، سم و مواد ضدعفونی‌کننده است و این اداره‌ کل در زمینه عقیم‌ سازی آن‌ها هم نقش یا وظیفه‌ای ندارد.
 
بهمن نقیبی با بیان اینکه زنده‌ گیری و عقیم‌سازی این سگ‌ها هم با برگزاری مناقصه به پیمانکار بخش خصوصی واگذار می‌شود، می‌افزاید: چنانچه سگ، مشکوک به هاری باشد، با گزارش دانشگاه علوم پزشکی، نمونه‌گیری و در صورت تأیید هاری، واکسیناسیون در رینگی به شعاع یک تا دو کیلومتر وظیفه دامپزشکی است؛ اما اگر موضوع هارگزیدگی مطرح نباشد، مسئله که فقط تهاجم سگ است، به محدوده وظایف شهرداری برمی‌گردد؛ چرا که موضوع دفع سگ‌های ولگرد طبق دستورالعمل وزارت کشور صورت می‌گیرد و هیچ‌گونه ارتباطی با دامپزشکی ندارد.
 
فرماندار چه می‌گوید؟
 
سیاوش طاهرخانی، فرماندار تاکستان با تأیید سخنان شهردار مبنی بر ضرورت زنده‌ گیری و عقیم‌ سازی سگ‌های ولگرد به دلیل مسائل محیط ‌زیستی آن طبق مصوبات کشوری به خبرنگار مهر می‌گوید: البته این موضوع مجوزی برای کوتاهی شهرداری در جمع‌آوری سگ‌ها نمی‌شود و باید آن‌ها را جمع‌آوری کند؛ پس اگر جمع‌آوری نکرده باشند، کوتاهی شده است؛ زیرا شهرداری نمی‌تواند جمع‌آوری سگ‌ها و انجام وظایف خود را به واسطه این مصوبه به تعویق بیندازد.
 
خاطره تلخ توجیه
 
این حادثه در قرن بیست و یکم در یک اجتماع انسانی و یک شهر رخ داده؛ در شهری که محل جولان سگ‌های ولگرد شده است.
 
اکنون «آتنا» این کودک خردسال به شکل وحشتناکی جان داده و برای مادرش که شاهد این صحنه دردناک بوده، خاطره تلخی رقم خورده است که تا پایان عمر، برایش فراموش‌ شدنی نخواهد بود؛ اما باید دید آیا هیچ توجیه و بخشنامه‌ای درجمع‌آوری نشدن سگ‌ها از سوی متولیان امر و در نتیجه، وقوع این حادثه برای چنین مادری پذیرفتنی است؟
 
نگذاریم در سایه بی توجهی و سهل انگاری متولیان امر حادثه ای دیگر جان کودک مظلوم دیگری در شهرهای کوچک استان قزوین را قربانی کند.

منبع:شهردارآنلاین
 
..............................................................................................................
 
اخبار جدید از پرونده قتل «ستایش قریشی»
 
به گزارش کودک مدیا به نقل از خبرگزاری تسنیم،پرونده ستایش قریشی کودک ۶ ساله افغانستانی که فروردین سال ۹۵ توسط یک نوجوان ۱۷ ساله ایرانی پس از تجاوز به عنف به قتل رسید، برای تعیین مهر‌المثل و ارش‌البکاره به کارشناس ارجاع شد.
 
 
عسکر قاسمی آقباش وکیل مدافع اولیای دم ستایش قریشی با اعلام این خبرگفت که 17 فروردین امسال به دنبال دادخواستی که اولیای دم ستایش داده بودند، جلسه دادگاه به منظور تعیین مهر‌المثل و ارش‌البکاره در شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد.
 
این وکیل دادگستری اضافه کرد: در حال حاضر دادگاه برای تعیین ارش‌البکاره و مهرالمثل، پرونده را به کارشناس ارجاع کرده تا پس از نظر کارشناس رسمی دادگستری در این خصوص تصمیم‌گیری شود.
 
به گفته قاسمی آقباش، اولیای دم ستایش قریشی باید 5 میلیون ریال برای کارشناسی پرداخت کنند.
 
بر اساس این گزارش،  23 فروردین‌‌‌‌‌‌‌ سال گذشته بود که گزارشی مبنی بر وقوع قتل یک دختر بچه 6 ساله افغانستانی در روستای خیرآباد ورامین تحویل مراجع قضایی شد. گزارش حاکی از آن بود که ستایش قریشی که به گفته پدر او یک‌شنبه 22 فروردین برای خرید بستنی از منزل خارج شده، دیگر به خانه بازنگشته است.
 
در تحقیقات اولیه مشخص شد که پسر 17 ساله همسایه که دچار وسوسه شیطانی شده بود، او را ربوده و پس از تجاوز به قتل رسانده است.
 
با اعلام این گزارش، دادستانی ورامین بر رسیدگی ویژه و خارج از نوبت پرونده تأکید کرد و از نخستین لحظات وقوع این جنایت، رسیدگی به این پرونده به طور ویژه و خارج از نوبت در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفت تا اینکه پس از صدور قرارمجرمیت و کیفرخواست، شعبه هفتم دادگاه کیفری یک استان تهران، قاتل ستایش را بابت ارتکاب قتل به قصاص، تجاوز به‌عنف به اعدام و بابت جنایت بر میت به دیه محکوم کرد و این حکم در شعبه 32 دیوان عالی کشور تأیید شد.
 
قاتل ستایش هم اکنون در کانون اصلاح و تربیت استان تهران به سر می‌برد و چندی پیش نیز وکیل وی از بستری شدن موکلش در بیمارستان اعصاب و روان خبر داد.
 
پزشکی قانونی پیشتر تأیید سلامت روان قاتل ستایش را تأیید کرده بود.
 
0 بهمن سال 95، حکم قاتل ستایش برای اجرا به واحد اجرای احکام دادسرای ورامین ارجاع شد اما فعلاً منتظر تعیین تکلیف دادگاه در خصوص ارش‌البکاره و مهرالمثل است.
 
دادستان ورامین قبلاً درباره آخرین وضعیت اجرای حکم به خبرنگار تسنیم گفته بود: آن طور که خانواده مقتول گفته‌اند، برای اینکه مجبور نشوند تفاضل دیه ناشی از اجرای قصاص را بپردازند، یحتمل قصاص را معلق و بحث اعدام را پیش بکشند. البته در حال حاضر نمی‌توان نظر قطعی داد زیرا آدمیزاد است و امکان دارد تا روز اجرای حکم، تصمیم‌شان تغییر کند و قصاص را اجرا کنند. 
 
مرادطلب تأکید کرده برای اینکه سوء تفاهمی پیش نیاید، دستگاه قضایی هیچ ورودی به موضوع اخذ گذشت نداشته است و فقط آنچه حکم صادر شده و تصمیم اولیاء‌دم است را اجرا می‌کند. 

شنبه 17 تير 1396
بازدیدها 247
دیدگاه ها 0
امتیاز 2.7 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5885
حوزه: گوناگون


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: