امروز سه شنبه 21 آذر 1396  -  23 ربیع الاول 1439  -  12 دسامبر 2017

 


Print

چگونه کودکان را به انجام کار خوب تشویق کنیم؟

اکنون می‌خواهیم ۵ نکته مهم را در مورد تشویق کودکان برشمریم.

با توجه به اينکه تربيت صحيح کودک از مهم‌ترين مسووليت‌هاي والدين است، نياز آنها به اطلاعات مفيد در مورد اين بحث براي ما بسيار قابل توجه و احترام است. با شروع تربيت‌پذيري کودکان بايد تحت چه شرايطي تنبيه و تشويق را اعمال کرد تا اثربخش باشد.
 
به گزارش کودک مدیا به نقل از وب سايت نوآورد،تشويق مي‌تواند به صورت جايزه، انجام يک فعاليت دلخواه و لذت‌بخش، يا تاييد و تحسين کلامي باشد، که باعث شود رفتار خوب تکرار شود يا تداوم پيدا کند. نکات شايان توجهي درباره پاداش و تشويق وجود دارد که باعث مي‌شود تاثير آن بيشتر و بادوام‌تر شود که به ۵ مورد از آنها اشاره مي‌کنيم.

 
پاداش کودک را بي درنگ به او بدهيد
 
درصورتي که از تشويق کودک براي ياد دادن رفتار يا مهارتي استفاده مي‌کنيد، در مراحل اوليه يادگيري لازم است که پاداش به صورت مداوم و بي درنگ ارائه شود. يعني اگر شما به تازگي مي‌خواهيد به فرزند خود ياد بدهيد که اتاق خود را مرتب کند بابت هر بخشي از کار مثل مرتب کردن تختخواب، جمع‌کردن اسباب‌بازي‌ها، تا زدن لباس‌ها و… در همان لحظه يک پاداش کوچک به فرزند خود بدهيد.

 
تنوع در پاداش دادن به کودک بسيار مهم است
 
تشويق نبايد همواره به يک شکل انجام شود (مثلا فقط خريد اسباب‌بازي). هم‌چنين بايد بين عمل انجام شده و پاداش تناسب وجود داشته باشد. به عنوان مثال نبايد براي انجام وظيفه کودک يک پاداش بزرگ يا با دامنه زماني طولاني به او بدهيم. اين کار باعث پرتوقعي و بي‌انگيزگي کودک در مقابل پاداش‌هاي کوچک مي‌شود.

 
در پاداش دادن به کودک مي‌توان به صورت قراردادي عمل کرد
 
مثلا مي‌توان به اين شکل با کودک قرار گذاشت: «هر بار اسباب‌بازي‌هاتو بعد از بازي جمع کني، يه بر چسب ستاره جايزه مي‌گيري. و هروقت ستاره‌ها به ۱۰ تا برسه يه چيزي که دوست داري رو برات مي‌گيرم.» اين روش باعث مي‌شود که کودک هم به طور واضح از توقع والدين آگاه شود و هم ميزان پاداش براي او کاملا مشخص باشد.
صداقت و صحت عمل کودک در اجراي وظيفه بايد مورد توجه قرار گيرد. يعني نبايد به کارهايي که کودک فقط براي گرفتن پاداش و به صورت ناقص انجام داده يا به خاطر پاداش گرفتن به دروغگويي متوسل شده بي‌توجه بود.

 
در تربيت فرزندان از تقويت مثبت بگيريد و نه تقويت منفي
 
براي تقويت رفتار تا جايي که ممکن است بايد از تقويت مثبت بهره گرفت و نه تقويت منفي. به عنوان مثال بهتر است به کودک بگوييم : «اگر تکليفت را به موقع انجام بدهي، مي‌تواني با دوستت بازي کني.» نه اينکه بگوييم: «اگر تکليفت را بنويسي سرت داد نمي‌زنم يا تنبيه‌ات نمي‌کنم». 
دوشنبه 29 خرداد 1396
بازدیدها 230
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5737


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: