امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

70 هزار کودک آواره وارد ایتالیا شده اند

این آمار مربوط به 62 هزار و 672 کودک خارجی است که در فاصله سال های 2011 تا 2016 بدون پدر و مادر یا افراد بزرگتر خانواده خود وارد خاک ایتالیا شده اند

به گزارش کودک مدیا به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، سازمان غیردولتی "نجات کودکان" در گزارشی با اعلام این که از سال 2011 تا کنون بیش از 70 هزار کودک بی سرپرست وارد خاک ایتالیا شده اند از مقامات رم خواست برای حمایت از این کودکان آسیب پذیر در برابر انواع خطرات و سوء استفاده ها بیشتر تلاش کنند.
 
گزارش این سازمان غیردولتی مربوط به 62 هزار و 672 کودک خارجی است که در فاصله سالهای 2011 تا 2016  بدون پدر و مادر یا افراد بزرگتر خانواده خود وارد خاک ایتالیا شده اند. به این کودکان هشت هزار و 300  کودک دیگر نیز که در فاصله ژانویه تا ماه مه امسال در ایتالیا ثبت نام کرده اند، اضافه می شود.
 
در فاصله سالهای 2011 تا 2016 بیشتر کودکانی که بدون سرپرست خود را به ایتالیا رساندند از اتیوپی ( 17 درصد)، مصر ( 13 درصد) ، گامبیا و سومالی ( 9 درصد) بودند. گر چه اکثر این کودکان سن خود را بین 16 تا 17 سال اعلام کردند اما شمار کودکان و نوجوانان زیر 15 سال که در سال 2012 ، ششصد و نود و هشت نفر بود در سال 2016 به رقم قابل توجه 2050 نفر افزایش یافت.
 
تشدید تدابیر مرزی در شمال ایتالیا در سال گذشته مسیری را که کودکان آواره برای ورود به خاک اروپا از آن استفاده می کردند به شدت پیچیده و دشوار کرد: بسیاری از این کودکان با در پیش گرفتن جاده ها یا خطوط راه آهن منتهی به فرانسه یا اتریش جان خود را به خطر انداختند در حالی که مقامات سوئیس سال گذشته نزدیک به 5 هزار کودک خارجی بی سرپرست را که از ماه مه تا نوامبر در منطقه مرزی کوم رهگیری شده بودند، در اختیار مقامات ایتالیا قرار دادند.
 
همزمان با این تحولات تعداد تقاضاهای پناهندگی کودکان آواره بی سرپرست که ترجیح دادند در سیستم پذیرش ایتالیا بمانند افزایش قابل توجهی یافت و در سال 2016 با افزایشی 50 درصدی نسبت به سال پیش از آن به 6020 مورد رسید. 
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از رم، مقامات اتحادیه اروپا  هشدار داده اند بیش از 100 هزار کودک بی سرپرست در دو سال اخیر در میان آوارگان و متقاضیان پناهندگی وارد اروپا شده اند. پلیس اروپا سال گذشته اعلام کرد بیش از 10 هزار کودک آواره بی سرپرست در خاک اروپا ناپدید شده اند و بیم آن می رود که بسیاری از آنها به دام گروههای جنایتکار سازمان یافته که از کودکان بهره برداریهای مختلف می کنند، افتاده باشند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه از رم، صندوق کودکان ملل متحد (یونیسف) نیز در گزارشی هشدار دهنده، خطرات جدی را که کودکان آواره در مسیر مهاجرت خود به سمت ایتالیا با آنها روبرو می شوند تشریح کرده است. طبق این گزارش، بسیاری از کودکان آواره بی سرپرست در این سفر پرخطر به دام گروههای قاچاق انسان، قاچاق مواد مخدر و گروههای تبهکار می افتند و بسیاری از آنها مورد سوء استفاده های جنسی قرار می گیرند. سه چهارم از این کودکان آواره در مصاحبه های خود با مسئولان یونیسف اعلام کردند در سفر پرمخاطره خود از طریق مدیترانه با خشونتها، بدرفتاریهای زیادی از طرف افراد بالغ روبرو شده اند. نزدیک به نیمی از کودکان آواره در گفتگو با یونیسف اذعان کردند که بارها در مسیر مهاجرت خود در نقاط مختلف مورد سوء استفاده های جنسی قرار گرفته اند.

طبق آماری که یونیسف جمع آوری کرده است، دست کم هفتصد کودک سال گذشته هنگام عبور از مدیترانه جان خود را از دست دادند. 
پنجشنبه 25 خرداد 1396
بازدیدها 261
دیدگاه ها 0
امتیاز 1 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5716
حوزه: جهان نما


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: