امروز سه شنبه 21 آذر 1396  -  23 ربیع الاول 1439  -  12 دسامبر 2017

 


Print

شهریه های ۱۰میلیون تومانی برخی مهدهای کودک در مشهد به بهانه خدمات ویژه

برای ۹ ماه شهریه ای بین هشت تا ۱۰ میلیون تومان در برخی از مهدهای کودک در مشهد از والدین گرفته می شود.

در زندگی هر فرد، کودکی دوران مهمی تلقی می شود و در صورت تربیت صحیح و نهادینه شدن صفات و ویژگی های بارز انسانی، آینده درخشانی در انتظار او خواهد بود.
 
یکی از عواملی که در تربیت کودک نقش به سزایی دارد، محیط است. محیطی که کودک در آن رشد می کند و  بدون تردید اصلی ترین عنصر موفقیت در بزرگسالی است. امروزه اکثر والدین با مهدکودک آشنایی کامل و از کارکردهای آن اطلاع دارند. درصد بالایی از مادران به دلیل اشتغال از خدمات مهدهای کودک استفاده می کنند و همین عامل بر تعداد مهدهای کودک تاثیر گذاشته است.
 
 به همین دلیل مسائلی از جمله امن بودن مکان فیزیکی مهدکودک، رفتار مناسب با کودکان و تخصص مریبان از اهمیت خاصی برخوردار است. تحقیقات نشان می دهد کودکانی که به مهدکودک می روند نسبت به سایر کودکان، پویاتر و پر تحرک تر و با نشاط و دارای اعتماد به نفس بالاتری هستند.
 
به گزارش کودک مدیا به نقل از خبرگزاری مهر،هر ساله با شروع خرداد ماه والدین برای ثبت نام کودکان در مهدکودک اقدام می کنند و بنا به سلیقه و نیاز خود یکی از این مراکز را انتخاب می کنند. به طور طبیعی هر سال حدود ۱۰ درصد به شهریه مهدها افزوده می شود و متناسب با خدماتی که ارائه می شود میزان شهریه های مهدهای کودک نیز متغیر است.
 
در سال جاری هنوز شهریه مهدهای کودک در خراسان رضوی اعلام نشده است و دریافتی مهدهای کودک هنگام ثبت نام کودکان ابهاماتی را به وجود آورده زیرا گاه این شهریه ها به چندین میلیون تومان می رسد.
 
بسیاری از وسایل بازی ما خارجی هستند
 
برای آگاهی از میزان شهریه مهدکودک ها و خدماتی که ارائه می دهند به صورت متقاضی به چند مهدکودک در مشهد سر زدیم.
 
 اولین مهدکودکی که مراجعه کردیم واقع در بلوار خیام مشهد است. این مهدکودک ادعا دارد اولین کارگاه های تخصصی در کشور را برای کودکان برگزار می کند که شام  کلاس هایی مانند چرتکه، ریاضی مونته، بازی با رنگ، آموزش واژه، آموزش مفاهیم اجتماعی، باله تخصصی(رقص باله)، بازی با گل، مجسمه سازی  و دیگر عناوین جذاب و مشتری پسند است.
 
مسئول این مجموعه می گوید ما با هیچ مهدکودکی قابل مقایسه نیستیم زیرا ابتدا از نونهال تست گرفته می شود در صورت مشاهده مهارت هایش در کلاس های مختلفی شرکت داده می شود به همین دلیل برای ۹ ماه  شهریه ای بین هشت تا ۱۰ میلیون تومان از ولی کودک گرفته می شود.
 
مسئول این مهدکودک بیان می کند: تمام کلاس های ما تخصصی است و برای هر کلاس یک کارشناس متخصص که دارای کارت کودک است، در نظر گرفته شده است.
 
وی ادامه می دهد: بسیاری از وسایل بازی ما که در اختیار بچه ها قرار می گیرد از خارج از کشور وارد شده است. ما فقط از بچه ها نگهداری نمی کنیم ،بلکه خدمات تخصصی ارائه می دهیم و بر اساس خدماتی که ارائه می دهیم هزینه دریافت می کنیم و حتی به نسبت خدماتمان شهریه دریافتی کمی داریم.کلاس های ما مانند دیگر مهدکودک ها نیست که همه بچه ها در یک کلاس آموزش های مختلف ببینند. هر نونهال براساس استعداد و هوشی که دارد تقویت می شود.
 
بعد از صحبت با او سری به محوطه و اتاق های مهد می زنم. اکثر اتاق ها خالی است و تنها چیزی که به چشم می آید پارکت ها و دیوارهای رنگی است. در یکی دو اتاق چند عروسک و وسایل بازی پهن شده  که حاکی از خدمات ۱۰ میلیونی نیست.
 
رقص باله ممنوع است
 
 در ادامه تهیه گزارش برای کسب اطلاع از میزان شهریه و زمان ثبت نام و نحوه نظارت بهزیستی با حقدادی معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی به گفتگو پرداختیم.
 
وی با بیان اینکه شهریه کشوری مهدکودک ها اعلام شده اما در سطح استانی به نتیجه قطعی در این خصوص نرسیده ایم و تا پایان هفته نتیجه نهایی اعلام می شود اظهار می کند: رعایت میزان شهریه ای که سازمان بهزیستی اعلام می کند در تمامی مهدکودک ها الزامی است.
 
معاون اجتماعی بهزیستی خراسان رضوی با اشاره به اینکه بیشتر ثبت نام های مهدهای کودک در شهریور ماه است اما به طور قطع محدوده مشخصی وجود ندارد می افزاید: تعدادی از مهدهای کودک اکنون ثبت نام خود را شروع کرده اند و به صورت علی الحساب و بر اساس نرخ سال پیش شهریه را دریافت می کنند.
 
وی در خصوص نظارت بر میزان شهریه مهدهای کودک تصریح می کند: شهریه ها دارای درجه بندی است و به مهد یک ستاره، دو ستاره و سه ستاره تقسیم می شوند و مهدهای روستایی و شهری نیز نمونه دیگری از تقسیم بندی هستند.
 
حقدادی ادامه می دهد: تفاوت درتقسیم بندی کیفی مهدهای کودک بر میزان شهریه تاثیر می گذارد، علاوه بر این میزان شهریه شیرخوار، نوپا و نوباوه نیز با هم تفاوت دارند.
 
وی تاکید می کند: یک نحوه نظارت بدین صورت است که به طور طبیعی کارشناسان بهزیستی شهرستان ها به مراکز دارای مجوز نظارت می کنند و یک نظارت نیز به صورت تخصصی است که اگر از شهرستانی گزارش خاصی اعلام شده باشد ،از طرف سازمان کل بهزیستی خراسان رضوی نظارت لازم انجام می شود.
 
معاون اجتماعی بهزیستی ابراز می کند: برای شهریه نیز در سه ماه ابتدایی سال از اول مهر تا پایان آذر تمام مهدهای کودک مورد نظارت قرار می گیرند.
 
وی با اشاره به تعداد مهدهای کودک که از بهزیستی دارای مجوز رسمی هستند بیان می کند: در مشهد حدود ۴۱۰ و در استان حدود ۱۴۰۰ مهد کودک دارای مجوز رسمی در حال فعالیت هستند.
 
حقدادی با تاکید به اینکه کلاس هایی مانند رقص باله در مهدهای کودک ممنوع است و در صورت مشاهده با آن ها برخورد می شود اظهار می کند: موسیقی غیر مجاز در مهدهای کودک ممنوع است و بسیاری از آموزش هایی که در مهدهای کودک ارائه می شود به وسیله اجرای بازی است. 
دوشنبه 22 خرداد 1396
بازدیدها 339
دیدگاه ها 0
امتیاز 1 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5689


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: