امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

کتاب‌هایی برای مامان باباها و بچه‌هایشان

«دریا قرمز نیست»، «وینه خرسه» و«انتظار عروسکی» از جمله کتاب‌های زیر سن مدرسه هستند که می‌توانند هم برای کودکان و هم پدران و مادران‌شان جذاب باشند.

اين كتاب‌ها به‌تازگي از سوي نشر «پرتقال» وبه عنوان آثاري كه در مجموعه مامان باباها معرفي مي‌شوند، منتشر شده‌اند.

به گزارش کودک مدیا به نقل از روزنامه اعتماد،اين انتشاراتي كه در حوزه ادبيات كودك و نوجوان فعال است، خواندن اين آثار را به پدران و مادران توصيه مي‌كند.

«دريا قرمز نيست» به قلم و تصوير «مايكل هال» است كه آناهيتا حضرتي آن را ترجمه كرده است. اين كتاب داستان زندگي يك مدادشمعي آبي را روايت مي‌كند كه اشتباهي لباس مداد شمعي قرمز تنش كرده‌اند. وقتي ديگر مدادشمعي‌ها از او انتظار دارند براي‌شان توت‌فرنگي و گيلاس و چيزهاي قرمز بكشد و او هي آبي نقاشي مي‌كند، نه تنها ديگران كه خودش هم در ماهيت خود دچار ترديد مي‌شود. بنابراين به‌دنبال اصل خود مي‌رود تا ببيند جاي او كجاست. سرانجام ناخداي يك كشتي به او مي‌گويد كه بايد چه نقاشي‌هايي بكشد و مدادشمعي داستان ما بالاخره جايگاهش را پيدا مي‌كند.

اما داستان «ويني خرسه» درباره خرسي است كه در كودكي توسط دامپزشك دلسوزي به نام هري از يك شكارچي، كه معلوم نبود براي بچه خرس بيچاره چه نقشه‌اي در سر داشت، خريد و با خود به ارتش كانادا برد. بعدها با همان خرس به جنگ جهاني رفت و با هم به انگلستان رفتند و نه تنها در ارتش كانادا كه در ارتش بريتانيا و در كل قاره اروپا تبديل به معروف‌ترين خرس نظامي دنيا شد. البته خرسي كه چندان با جنگ ميانه خوبي نداشت و براي همين به باغ‌وحش لندن رفت و آنجا ماندگار شد تا جنگ به آخر برسد. خواندن اين داستان به پدران و مادراني توصيه مي‌شود كه مي‌خواهند عشق به طبيعت و حيوانات و حيات‌وحش را در دل كودكان‌شان بكارند.

اما «انتظار عروسكي» درباره انتظار است. انتظار مي‌تواند قشنگي‌هاي خودش را داشته باشد، البته اگر به احتضار كشيده نشود و در نهايت نتيجه‌اي را كه به دنبالش هستي به دست بياوري. چند عروسك تنها پشت يك پنجره هر كدام در انتظار يك اتفاق هستند. اتفاقي كه مي‌تواند فقط براي خودشان اهميت داشته باشد. يكي باران مي‌خواهد، ديگري در انتظار باد است كه بادكنكش را هوا كند و يكي ديگر در انتظار آفتاب. فقط عروسك خرگوش است كه انگار در انتظار چيزي نيست. در حين اين انتظار اتفاقاتي هم مي‌افتد. اتفاقاتي كه به زندگي يكنواخت و معمولي اين عروسك‌ها رنگ و بويي تازه مي‌دهد.  كتاب «انتظار عروسكي» با تصاوير خاص خود، براي روزها و شب‌هايي توصيه مي‌شود كه بچه‌ها ناچارند مدت بيشتري را در خانه و در انتظار سر بكنند. در اين كتاب مي‌بينيم كه انتظار مي‌تواند لذت‌بخش هم باشد.
پنجشنبه 18 خرداد 1396
بازدیدها 276
دیدگاه ها 0
امتیاز 3 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5653


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: