امروز سه شنبه 21 آذر 1396  -  23 ربیع الاول 1439  -  12 دسامبر 2017

 


Print

عرضه مصحف ویژه کودکان در نمایشگاه قرآن

برای اولین بار در جهان اسلام، قرآن با فونت کودک قرآنی ویژه کودکان و نوجوانان در بیست و پنجمین نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم عرضه شد.

به گزارش کودک مدیا به نقل از کانون خبرنگاران ایکنا، در نمایشگاه قرآن کریم که همه ساله در ماه میهمانی خدا فرصتی را برای عرضه و شناساندن دستاوردهای قرآنی یکساله کشور فراهم می‌آورد به ندرت شاهد ارائه محصولات خلاقانه و متناسب با نیازهای مخاطب به‌ویژه کودکان و نوجوانان هستیم و آنچه هست بیشتر تکرار همان ایده‌های قدیمی است.
 
اما در نمایشگاه امسال شاهد عرضه قرآن مجید با فونت ویژه کودک قرآنی هستیم، به این بهانه کانون خبرنگاران ایکنا، با عزتی، ایده‌پرداز چاپ قرآن مجید ویژه کودکان و مسئول انتشارات بیان مهربان به گفت‌وگو پرداخت.


 
ایده‌پرداز چاپ مصحف ویژه کودکان گفت: از آنجا که اشتیاق عمومی کودکان و نوجوانان به قرآن کریم ارتباط زیادی با شیوه نگارش و علامت‌گذاری و نوع خط قرآن دارد، خط این مصحف فونت کودک قرآنی است که برای اولین بار در جهان اسلام  ویژه کودکان و نوجوانان تنظیم شده است که در نوع خود بی‌نظیر است و شیوه نگارش و علامت‌گذاری و تفکیک کلمات طوری برنامه‌ریزی شده است که قرآن‌آموزان بتوانند به آسانی این مصحف شریف را قرائت کنند.
 
وی با اشاره به صرف دو سال زمان و تلاش مجدانه از طرح این ایده نوین قرآنی تا چاپ این مصحف شریف، تصریح کرد: برای استفاده هرچه بهتر و آسان‌تر کردن قرائت کودکان و نوجوانان سبک قرارگیری آیات در این قرآن به صورت ۱۵ سطری و بدون ترجمه در نظر گرفته شده که برای حفظ کل قرآن کریم نیز بسیار مناسب بوده و جلد آن نیز توسط آقای نجابتی ویژه کودکان و نوجوانان طراحی گشته است.
 
این معلم قرآن با تأکید بر اینکه این مصحف شریف اولین مصحف ویژه کودکان است، افزود: با توجه به تجربه شخصی ۱۳ ساله‌ای که در کسوت معلم و مربی قرآن مجید کسب کرده‌ام به این مهم پی بردم که چگونگی فونت و خط مصحف و ارتباط کودکان و نوجوانان قرآن‌آموز با آن از دلایلی اصلی موفقیت آنان در این زمینه است، چراکه کودکان خواندن خط نسخ برای‌شان راحت نیست و زمانی که بتوانند با کم‌ترین غلط بخوانند در نتیجه میل و کشش آن به قرائت و حفظ قران کریم چندین برابر خواهد شد.
 
وی با اشاره به بازخوردهای مثبتی که از سوی دانش‌آموزان و معلمان دریافت کرده است، گفت: برای جشن تکلیف یکی از مدارس قم ۶۱ نسخه دیجیتالی از این اثر را به دانش‌آموزان اهدا کردیم که با استقبال زیاد به‌ویژه از سوی معلمان قرآن مواجه شدیم و آنها می‌گفتند آرزوی چندین ساله ما در امر آموزش روخوانی و حفظ قرآن کریم به حقیقت پیوسته است.
 
در آموزش و پیشرفت ‌قرآن‌آموزان نقش و وظیفه اصلی بر عهده معلم است
 
عزتی در رابطه با نقش معلمان قرآن در پیشرفت کودکان و نوجوانان قرآن‌آموز، بیان کرد: این معلم است که بچه‌ها را علاقه‌مند یا بی‌علاقه می‌کند چراکه قرآن کریم که از سوی خداوند نازل شده است وحی و پاک است و با عنایت به پاکی کودکان در آنها بیشتر و عمیق‌تر اثر می‌گذارد و معلم قرآن کودکان شدن قبول مسئولیت بسیار مهم و سنگینی است که گاها برخی افراد به واسطه اینکه مخاطب آنها کودکان هستند این امر را سرسری می‌گیرند.


 
این فعال قرآنی در ادامه با اشاره به اهمیت کاربرد روش‌های نوین تلفیقی و ابزار آموزشی ابداعی توسط معلمان قرآنی، گفت: با توجه به احساس نیاز و خلأ موجود در حوزه آموزش قرآنی تخصصی کودک در کارگاه‌های رایگان تربیت مربی روخوانی، تجوید و حفظ قرآن کریم با رویکرد سوره‌شناسی در مؤسسه فرهنگی قرآنی ابوتراب چگونگی کار با آسان‌ترین روش‌های نوین تلفیقی همراه با ابزار آموزشی ابداعی را به مربیان قرانی آینده کشور آموزش می‌دهیم تا با توجه به وظیفه خطیری که قرار است برعهده بگیرند بتوانند در جذب و بازدهی حداکثر مخاطب خود موفق عمل کنند.
 
عزتی در پایان با انتقاد از عدم حمایت از ناشران قرآنی و غالب بودن فضای تجاری بر نمایشگاه قرآن کریم، افزود: با اینکه نمایشگاه قرآن فرصتی مناسب برای شناساندن و ارائه آثار ناشران قرآنی به مخاطبان است اما غالب شدن فضای تجاری و کم رنگ شدن موضوع تخصصی قرآن کریم در بطن نمایشگاه و عدم حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان تبلیغات اسلامی از ناشران به‌ویژه پرداخت نشدن بن‌های وعده داده شده و بالا بودن هزینه غرفه از موضوعات مورد انتقاد به این دوره از نمایشگاه است.
 
یادآور می‌شود، علاقه‌مندان می‌توانند برای تهیه این مصحف شریف به بیست و پنجمین نمایشگاه قرآن کریم بخش کودک غرفه انتشارات بیان مهربان مراجعه کنند.
 
شنبه 13 خرداد 1396
بازدیدها 367
دیدگاه ها 0
امتیاز 2.9 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5620


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: