امروز یکشنبه 2 مهر 1396  -  3 محرم 1439  -  24 سپتامبر 2017

 


Print

رییس ثبت احوال خبر داد: اعطای شناسنامه و حقوق شهروندی به فرزندان دارای مادر ایرانی

رییس سازمان ثبت احوال گفت: فرزندانی که مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی دارند از ابتدای تولد از تابعیت تولدی، شناسنامه و حقوق شهروندی برخوردار می‌شوند.

رییس سازمان ثبت احوال گفت: فرزندانی که مادر ایرانی و پدر غیر ایرانی دارند از ابتدای تولد از تابعیت تولدی، شناسنامه و حقوق شهروندی برخوردار می‌شوند.

به گزارش ایسنا، ناظمی اردکانی در حاشیه همایش ملی حقوق ثبت احوال با بیان اینکه موافق اعطای تابعیت به فرزندان مادران ایرانی هستم گفت: این طرح در ابتدا از ناحیه مجلس مطرح شد و همزمان در سازمان ثبت احوال نیز تبعات سیاسی و اجتماعی آن مورد بررسی قرار گرفت و نهایتا پس از تایید معاونت امنیتی وزارت کشور به تایید دولت رسید و توسط مجلس هم تایید شده است.

وی افزود: اعطای شناسنامه به فرزندان حاصل ازدواج مردان خارجی با زنان ایرانی، نیاز به آیین نامه دارد و پس از تصویب آیین نامه و دستور العمل‌ها انجام می‌شود. به گفته ناظمی اردکانی، اعطای شناسنامه تنها به فرزندانی تعلق می‌گیرد که ازدواج والدین آنها به صورت رسمی ثبت شده و براساس ماده 1060 قانون مدنی به امضای وزیر کشور رسیده باشد. وی افزود: این قانون به تصویب مجلس رسیده است و پس از تایید شورای نگهبان اجرایی می‌شود.

رییس سازمان ثبت احوال کشور در ادامه گفت: نظر دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی در تصویب این قانون لحاظ شده است و مسئولیت این موضوع با معاونت امنیتی وزارت کشور است. ضمن اینکه این موضوع نمی‌تواند مردان غیرایرانی را برای گرفتن تابعیت تشویق به ازدواج با زنان ایرانی کند چرا که تحصیل تابعیت، روند خاص خود را دارد و سخت گیریها در این زمینه همواره اعمال می‌شود.

چهارشنبه 27 ارديبهشت 1391
بازدیدها 2197
دیدگاه ها 4
امتیاز 3.6 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 301
حوزه: اجتماعی
منبع : الفبا


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
علی:
سلام خواهش میکنم انقد طول ندین بچه ها گناه دارن بخدا اینا خودشون رو ایرانی میدونن هیچ اطلاعاتی از وضعیت پدرومادرشون ندارن بخدا اجرای این قانون موجب خشنودی حضرت ولی عصر (عج)خواهد شد
شنبه 1 مهر 1396
+
1
-
0
ارسال
خسته:
خسته شدم ار بلاتکلیفی پس کی تایید میشه نه میشه سر کار رفت نه ازدواج نه هیچی تو رو خدا یه کاری کنین واسه ما ها که معلقیم دیگه چقد انتظار
سه شنبه 21 شهريور 1396
+
3
-
0
ارسال
تنها:
منم مشکلم دقیقا مثل حسین است خسته ام بخدا
دوشنبه 20 شهريور 1396
+
3
-
0
ارسال
hossain:
نظر شما در انتظار بررسی مدیر است. با عرض سلام وخسته نباشید من مادرم ایرانی و پدرم افغانی که هر دو در ایران چشم به جهان باز کردند که حاصل این ازدواج نتیجه پنج فرزند است که سه نفر اول دارای شناسنامه میباشند و ۲نفر آخر که دوقلو هستند فاقد شناسنامه هستند و هویت ما در اداره اتباع خارجه معلوم است میگن سن شما از هجده سالگی گذشته نمیتونیم شناسنامه صادر کنیم براتون باید دولت و مجلس تصویب کننند اون موقع میتونیم صادر کنیم ما دوقلوهامتولد سال ۶۷ و سن ۲۹ که در ایران متولد شدیم و ایران را مثل خانه وکاشانه خود میدانیم چونکه نون و نمک این آب و خاک را خورده ایم ومثل یک پروانه بال درآوردیم در این سرزمین همیشه خرم سربلند و پری کشیده ایم به این سو و آن سوی ملت همیشه جاودان نمیدانم عقلم به جایی نمیرسه چکار کنم مادرم از بس که جوش و غصه ما را خورد زمین گیر شد بنده خدا آیا میشه مادرم را یک بار دیگه شاد و سرزنده ببینم یک مادر نمیتونه فرزندشو وسط یک دوراهی ببینه که یطرف پر از درد و استرس وبا چشمانی پر از اشک وماتم واز یطرف دیگه فرزندش کجا درد و دل کنه و هرچی درد وغصه دار نمیدونه توی کدام چاه بریزه که سرریزه نشه که یک وقت مادرش نبینه که فرزندش داره با این روزگار دست وپنجه نرم میکنه که اشک در چشمان مادر جاری بشه سیلی از دریا بشه … خلاصه از شما اعضای مجلس میخوام به این اشکها و دردها یک مادر و فرزند خاتمه بدین تکلیف ما و البته کسانی که این مشکلات رادارند مشخص کنید که روی هوا وزمین چهار دست و پا معلق نباشیم با تشکر التماس دعا……تکلیف ازدواج ما چی میشه؟
سه شنبه 7 شهريور 1396
+
4
-
1
ارسال