امروز سه شنبه 21 آذر 1396  -  23 ربیع الاول 1439  -  12 دسامبر 2017

 


Print

دکتر محمد بداغ آبادی : بیماری تنفسی آسم کودکان ، قابل پیشگیری و درمان است .

 

 

حدود یک‌ سوم کودکان تهرانی علائم آسم دارند، حالا که آلودگی هوا دست از سر تهران و دیگر شهرهای صنعتی کشور بر نمی‌دارد، حالا که آسم هر سال حدود  200 هزار نفر را در سراسر دنیا به قتل می‌رساند ، حالا که آسم سن و جنس نمی‌شناسد و ممکن است در سنین بسیار پایین هم خود را نشان دهد. حالا که پزشکان هشدار می‌دهند رسیدگی نکردن به آسم خطر مرگ دارد، باید از آسم کودکان بیشتر بدانیم، چون اگر آسم در کودکی مهار شود، بیماران در بزرگسالی با مشکلات کمتری مواجه می‌شوند . بیشتر مردم تصور می‌کنند تنها آلاینده‌های صنعتی خارج از خانه به سلامت آنها آسیب می‌زند، در حالی که دود سیگار، مواد شیمیایی که ما آنها را با بی‌توجهی در منزل مصرف می‌کنیم، کپک‌های خانگی که نادیده‌شان می‌گیریم، تهویه نامناسب در خانه و تغذیه نادرست و استفاده مداوم از کمپوت‌ها، کنسروها، فست فود‌ها، تنقلاتی مثل چیپس، پفک و... همه زمینه‌ ساز ابتلا به این بیماری هستند.

آسم انسداد  قابل برگشت راههای هوایی بزرگ و کوچک است که ناشی  از پاسخ  شدید  راههای  تنفسی  به  محرکهای  ایمونولوژیک  و غیرایمونولوژیک می باشد .آلودگی هوا که این روز ها تهران را شدیدا فرا گرفته است ، می تواند محرکی قوی رای ایجاد بیماری آسم در کودکان باشد. کودکان آسمی  اولین حمله خود را  در ۹۰-۸۰ در صد  موارد  قبل ازسنین ۵-۴ سالگی تجربه میکنند . ولی باید گفت که بیماری آسم ممکن است در  هر سنی  شروع شود هر چند که در اکثر موارد قبل از سن ۲۵ سالگی ایجاد میشود . در دوران کودکی پسران دو برابر دختران به حملات آسم دچار  میشوند. این بیماری شایع ترین بیماری مزمن کودکان و از علل اصلی مراجعه به فوریت های پزشکی ، بستری در بیمارستان و غیبت از مدرسه می باشد. شیوع بیماری آسم با توجه به الگوی زندگی شهرنشینی رو به افزایش است. آسم یکی از شایعترین بیماری های مزمن در جهان است و تخمین زده می شود در حال حاضر در سطح جهان 300 میلیون بیمار آسمی وجود داشته باشد و پیش بینی می گردد تا سال 2025 به جمعیت بیماران آسمی در جهان 100 میلیون نفر اضافه شود . در گزارش بار جهانی آسم که در سال 2003 منتشر شد میزان شیوع بیماری آسم در ایران در کل جمعیت حدود 5/5 درصد برآورد گردید . بر طبق همین گزارش میزان شیوع آسم در دوران کودکی حدود 10 درصد تخمین زده می شود.همچنین در اولین گزارش کمیته راهبردی طرح بین المللی مطالعه آسم و آلرژی در کودکان12-14 ساله در سال 1998 شیوع علائم آسم بر اساس دو مطالعه در شهرهای رشت و تهران 9/10 درصد گزارش شده است . بر طبق همین گزارش شیوع علائم آسم در کودکان منطقه خاورمیانه از 5/7 درصد در مراکش تا 17 درصد در کویت متغیر است و متوسط شیوع 10 درصد می باشد.

آسم در هر جنس و سنی دیده می‌شود و علاوه بر زمینه ژنتیکی که جزو اصلی‌ترین عوامل سبب‌ساز آسم محسوب می‌شود، آلاینده‌های هوا در داخل و خارج از منزل در بروز آن نقش دارند.

دکتر محمد بداغ آبادی

پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391
بازدیدها 1682
دیدگاه ها 0
امتیاز 3 از 5

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: