امروز سه شنبه 21 آذر 1396  -  23 ربیع الاول 1439  -  12 دسامبر 2017

 


Print

عذرا وکیلی : توجه مادران به قصه‌گویی بیشتر شده است

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)،عذرا وکیلی قصه‌گوی با سابقه و پیشکسوت رادیو گفت:بچه‌های امروز نسبت به هم‌سالان خود در 20 یا 30 سال پیش بسیار تغییر کرده‌اند و نشستن آنها پای رایانه و بازی‌های آن و اینترنت، آنها را با شخصیت‌های کارتونی جدیدی آشنا کرده است که قصه‌گوها می‌توانند با هوشیاری از آنها برای رسیدن به هدف‌های آموزشی و تربیتی خود بهره گیرند. 

قصه‌گوی برنامه قدیمی و پر طرفدار «سلام کوچولو» رادیو در حاشیه یازدهمین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون اضافه کرد: شخصیت‌های جدید کارتونی را بچه‌ها می‌شناسند و ما می‌توانیم با بداهه پردازی (همان کاری که مادر بزرگ‌ها در قدیم انجام می‌دادند) قصه‌ها را به نحوی تغییر دهیم که بچه‌ها با آن ارتباط برقرار کنند. 

وی در عین حال بهره‌‌گیری از شخصیت‌های اسطوره‌ای و افسانه‌ای و قهرمانان و پهلوانان قدیم را برای قصه‌گویی-در صورتی که پدرها و مادرها با آنها آشنایی کافی داشته باشند- مفید دانست. 

وکیلی انتشار کتاب‌هایی مناسب حاوی قصه‌های کهن با فرم و شکل جدید که در آن داستان این قهرمانان ملی حکایت شود را در این زمینه ضروری دانست. 

این قصه‌گوی با سابقه که کار داوری جشنواره قصه‌گویی کانون را نیز بر عهده دارد در ادامه، قصه‌گویی برای کودکان را ابزاری برای دور کردن بچه‌ها از بدی‌ها و نزدیک کردن آنها به خوبی‌ها و دوستی، محبت و صداقت خواند و بر این نکته تأکید کرد که هر قدر بچه‌ها پای رایانه و تلویزیون بنشینند در نهایت باید با نوازش مادر و قصه بخوابند و والدین نباید فکر کنند که بچه‌ها به قصه‌ نیاز ندارند. 

وی با انتقاد از مجریانی که با استفاده از رنگ و لعاب لباس و دکور و حضور یک عروسک در تلویزیون سعی می‌کنند بچه‌ها را به خود جلب کنند، به صراحت گفت:این شیوه را اساساً قصه‌گویی نمی‌دانم چرا که آن رنگ و حرکت‌ها باعث می‌شود کودک متن قصه را متوجه نشود در حالی که قصه‌گویی باید ساده، بی‌پیرایه و متکی بر کلام باشد و این تأثیر آن را بیشتر می‌کند. 

وکیلی توجه پدرها و مادرها را به قصه‌گویی در سال‌های اخیر بسیار مناسب دانست و گفت: در چند سال اخیر شاید والدین بچه‌ها متوجه شده‌ باشند که نشاندن بچه‌ها پای رایانه و تلویزیون بیش از اندازه پرخاشگری را در میان کودکان رواج داده است و آنها به جای دور کردن بچه‌ها از خود می‌توانند به شیوه نسل قدیم روی آورند.

پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391
بازدیدها 3190
دیدگاه ها 0
امتیاز 2.9 از 5
اطلاعات مطلب :
کد مطلب: 49
حوزه: یادداشت
منبع : خبرگزاری کتاب ایران


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: