امروز سه شنبه 21 آذر 1396  -  23 ربیع الاول 1439  -  12 دسامبر 2017

 


Print

آتوسا صالحی: اجرای طرح رمان نوجوان امروز، روح تازه‌ای در رمان نویسی دمیده است

 

 
مجموعه شعر "دلم برای تو تنگ استنیز از این نویسنده در سال 2010 از طرف کتابخانه مونیخ در فهرست کتاب‌های خواندنی کودک و نوجوان( کلاغ سفید ) قرار گرفت.
"حتی یک دقیقه کافی است" آخرین رمانی بود که از آتوسا صالحی در قالب طرح رمان نوجوان امروز منتشر و در سال گذشته به عنوان کتاب سال بخش داستان نوجوان یازدهمین جشنواره شهید حبیب غنی‌پور برگزیده شد.
حضور این نویسنده در استان گیلان و شرکت در نشست نقد و بررسی رمان "حتی یک دقیقه کافی است" با اعضای نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان این استان فرصتی فراهم کرد تا با این نویسنده ادبیات کودک و نوجوان به گفت‌و گو بنشینیم.
وی در این گفت‌وگو به ارزیابی طرح رمان نوجوان امروز پرداخت و نقش کانون در ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی را مهم عنوان کرد و در عین حال گفت که هیچ فن‌آوری جدیدی نمی‌تواند جایگزین کتاب شد.
این گفت‌و‌گو پیش روی شماست:
 
وضعیت نشر کتاب در ایران به‌ویژه در حوزه کودک و نوجوان را چگونه می‌بینید؟
 
به نشر کتاب کودک و نوجوان می توان از دو زاویه نگریست: کیفی و کمی. از نظر کمی تعداد کتاب‌های منتشر شده توسط ناشران مختلف – چه ناشران دولتی و چه خصوصی-  هر سال افزایش پیدا می‌کند و می‌توان گفت که از این جنبه، نشر کتاب کودک و نوجوان روند رو به رشدی دارد و بازار آن نسبت به نشر بزرگسال مخصوصا در حیطه رمان، داستان کوتاه و شعر بزرگ‌سال رونق بیشتری دارد. اما به لحاظ کیفی اگر چه باز هم شاهد رشد نسبی هستیم، اما این رشد در مقایسه با رشد کمی چندان چشمگیر نیست و حتی می‌توان گفت که رشد کمی از رشد کیفی سبقت گرفته است.
برخی از شاعران و نویسندگان صاحب نام هم متاسفانه بیشتر به نگارش و سرودن اشعار سفارشی روی آورده‌اند و همین مساله بر کیفیت کارشان تأثیر گذاشته است و حتی در رقابت با خودشان، نسبت به کارهایی که در سال‌های گذشته منتشر کرده‌اند، متأسفانه عملکرد موفقی نداشته‌اند.
 
کودکان و نوجوانان در کتاب‌ها به چه موضوع‌هایی علاقه دارند؟ و نیاز‌های‌شان چیست؟
 
در چند سال اخیر کتاب‌هایی با موضوع‌های علمی و نیز کتاب‌های طنز و داستان طنز و نیز داستان‌های ترسناک و یا رمان‌های فانتزی در میان نوجوانان طرفدار بیشتری دارد. پدران و مادران هم به خرید کتاب‌های شعر آهنگین و افسانه‌های ایرانی و نیز ادبیات کهن ایران برای کودکان و نوجوانان خود رغبت بیشتری نشان می‌دهند که مایه‌ی امیدواری است. به نظر من هر کتابی که به دست کودک و نوجوان می‌رسد چه از نظر محتوا و چه از نظر ظاهر کتاب، مثل تصاویر و قطع کتاب و جنس کاغذ و ...، اگر با خلاقیت بیشتری همراه باشد، کودکان و نوجوانان از آن استقبال بیشتری خواهند کرد. مخاطبان ما به شعر و ادبیات کهن و داستان فانتزی و طنز و رمان های واقع‌گرا و ... همه و همه نیاز دارند؛ آثاری پرمحتوا که بتواند سلیقه و ذائقه‌ی آنان را ارتقاء دهد و نگاه آن‌ها را وسعت بخشد و آنان را با تجربه‌هایی نو و اثرگذار رو به رو کند.
 
طرح رمان نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
 
بسیار عالی. این کار باعث شد که روح جدیدی در رمان‌نویسی حوزه نوجوانان دمیده شود. رقابت خوبی در میان رمان‌نویسان به وجود ‌آورد و حتی ناشران خصوصی را به تکاپو انداخت تا به تألیف، توجه بیشتری نشان دهند. نوجوانان هم که بیشتر به دلیل کمبود رمان‌های ایرانی به سراغ کتاب‌های ترجمه می‌رفتند، حالا می‌توانند از میان رمان‌های منتشر شده، موضوع‌ها و رمان‌های ایرانی مورد علاقه‌شان را انتخاب کنند و این هم اتفاق بسیار خجسته‌ای است.
البته بعضی رمان‌ها هم در میان این آثار منتشر شده‌اند که چندان برای نوجوان امروز کشش ندارند و خواندنی نیستند اما همین که این حرکت ایجاد شده؛ خود جای خوش‌وقتی است و انتشار تعداد معدودی اثر متوسط یا ضعیف نمی‌تواند کل طرح را زیر سوال ببرد البته به شرطی که در ادامه رمان‌هایی قوی‌تر منتشر شوند و آن وقت است که این حرکت می‌تواند هم چنان پویایی خود را حفظ کند.
 
چگونه می‌توانیم کودکان و نوجوانان را به کتاب‌خوانی عادت دهیم؟
 
اقداماتی که در کانون پرورش فکری انجام شده، بسیار مؤثر است. مثل نردبانی است که در برابر کودک و نوجوان گذاشته می‌شود و او می‌تواند با خواندن کتاب‌ها و شرکت در کانون‌های مختلف ادبی و هنری و ... پله پله از آن بالا رود و حرکتی رو به رشد داشته باشد.
 
چه فرصت‌هایی را برای مطالعه کودکان و نوجوانان مناسب می‌دانید؟
 
اگر کودک و نوجوان به خواندن و مطالعه علاقه پیدا کند، از هر فرصتی برای مطالعه استفاده خواهد کرد. مهم این است که بتوانیم عشق به مطالعه را در آن ها بیدار کنیم و زنده نگهداریم.
 
آیا در دنیای امروز، کتاب می‌تواند در رقابت با فن‌آوری‌های جدید جایگاه خود را حفظ کند؟
 
کتاب خواندن تجربه منحصر به فردی است که به نظر من هرگز جای خود را به چیز دیگری نخواهد داد. وجود ناشرانی در سایر کشورهای جهان ـ که روز به روز فعالیت خود را گسترش می دهند ـ دلیلی بر این مدعاست. ممکن است در آینده، بزرگ‌سالان کتاب‌های محبوب خود را بر صفحه‌های موبایل یا لوح‌های رایانه‌ای بخوانند اما باز هم کتاب خواهند خواند. اشعار شاعرانی مثل حافظ و مولانا و ... بخشی از هویت و وجود ماست و هرگز از صفحات زندگی پاک نخواهد شد.
 
توصیه شما به مربیان و والدین در خصوص ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب‌خوانی چیست؟
 
چشاندن لذت مطالعه به کودک و نوجوان.
برگزاری جلسات شعرخوانی و قصه‌گویی و داستان‌خوانی و نقد در خانواده و یا کارگاه‌های کانون هم می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.
 
گفت و گو از اکرم السادات حسینی کارشناس روابط عمومی کانون استان گیلان

 

دوشنبه 4 ارديبهشت 1391
بازدیدها 1075
دیدگاه ها 0
امتیاز 3 از 5
اطلاعات مطلب :

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: