امروز سه شنبه 2 آبان 1396  -  3 صفر 1439  -  24 اکتبر 2017

 


Print

توصیه یک ماما:مراقبت های پیش از بارداری را جدی بگیرید!

 

یک کارشناس مامایی در یزد گفت: خانواده های خواستار بچه دار شدن، مراقبت های پیش از بارداری را تحت نظر ماما یا پزشک انجام دهند.
صدیقه علیشاهی درگفت‌وگو با خبرنگاروب دا یزد، گفت: بسیاری از بیماری و عوارضی که در دوران بارداری بروز می کند ناشی از مشکلات و بیماریهای زمینه ای است که در خانمها در زمان قبل از بارداری وجود دارد.

وی افزود: بنابراین ضروری است به منظور پیشگیری از این عوارض، خانواده ها به محض تصمیم گرفتن برای بچه دار شدن برای انجام مشاوره و مراقبت پیش از بارداری به ماما یا پزشک مراجعه کنند.

وی ادامه داد: در این مشاوره که ابتدا توسط ماما و یا پزشک در مراکز بهداشتی و درمانی انجام می شود، شرح حال دقیقی از وضعیت خانم گرفته می شود ودر صورتی که نیاز به مشاوره با متخصصین دیگر ( قلب، ریه و اعصاب) ارجاع داده می شود.

علیشاهی گفت: همچنین آزمایشهایی به منظور تعیین گروه خون و مشخص کردن کم خونی، دیابت، مشکلات ادراری و... از مراجعه کننده گرفته می شود و در صورت نیاز، درمان انجام می شود.

وی افزود: اگر خانم یا همسرش، سابقه رفتار پرخطر از قبیل اعتیاد تزریقی، تزریق مکرر خون یا رفتار جنسی پرخطر و محافظت نشده داشته باشند به کلینیک بیماری های رفتاری برای اقدام، پیشگیری و درمان معرفی می شوند.

وی تصریح کرد: خانواده های خواستار فرزند، پیش از بارداری در مراجعه به پزشک معاینه می شوند و کلیه اندامها بررسی می شود و یکسری آموزشها و توصیه ها به خانواده داده می شود چنانچه زن هیچ مشکلی نداشت تا 13 ماه قرص اسیدفولیک برای پیشگیری از ناهنجاری های جنینی ( مغزی- نخاعی ) تجویز می شود و پس از آن روش پیشگیری قطع و اجازه بارداری به آنها داده می شود.

وی افزود: در صورتی که خانمی دچار کم خونی، دیابت، وزن غیرطبیعی (چاقی یا لاغری) و یا بیماریهای دیگر باشد، پس از درمان ورفع ویا کاهش مشکل، اجازه بارداری داده می شود تا در طول بارداری برای مادر و جنین خطرآفرین نباشد.

پنجشنبه 21 ارديبهشت 1391
بازدیدها 2193
دیدگاه ها 0
امتیاز 3 از 5

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: