امروز چهارشنبه 1 آذر 1396  -  3 ربیع الاول 1439  -  22 نوامبر 2017

 


Print

8 توصیه شیر مادرانه

8 توصیه شیر مادرانه

1)  یکی از مهمترین علل ناکافی بودن شیر مادر، زیر سینه قرار ندادن مکرر شیر خوار می باشد هرچه شیر خوار بیشتر فرصت به مکیدن سینه را داشته باشد شیر بیشتری در سینه های مادر تولید می شود.
 
بهتر است مادران قبل از بارداری با مشاور تغذیه در زمینه وزن خود صحبت کنند مادرانی که بسیار کم وزن هستند باید ابتدا تحت رژیم توسط مشاور تغذیه قرار گیرند تا به وزن مطلوب برسند وبا وزن مطلوب وارد بارداری شوند ودر طول مدت بارداری نیز پایش وزن را زیر نظر مشاور انجام دهند ضمناً بعد از زایمان نیز روشهای شیر دهی مطلوب را باید عملاً بیاموزند . مادران کم وزن نیز به دلیل وزن کم مشکلی در شیر دادن نخواهند داشت ولی بهتر است با تغذیه صحیح خود را به وزن مطلوب برسانند.
 
2) محروم کردن کودک از شیر مادرش به هیچ وجه توصیه نمی شود کودک در آغوش مادر وبا نگاه مادر و شنیدن ضربان قب، احساس امنیت وراحتی می کند تغذیه با شیر مادر اولین قدم مادر در جهت رشد وتکامل صحیح کودک است . با شیر دهی رابطه بین مادر و کودک شکل میگیرد و حیف است ، مادران با رعایت قانون شیر دهی بر حسب نیاز می توانند میزان ترشح شیر را افزایش دهند.
 
3) اگر مادران براساس نیاز کودک به شیردهی ادامه دهند شیر تولید میشود ونباید نگران کمبود آن باشند درصورتیکه شیر خوار مرتب شیر می نوشد ولی دچار کمبود وزن شده است توصیه می شود به متخصص کودکان مراجعه کند تا نسبت به آموزش مجدد و احتمالاً تجویز شیر کمکی اقدام شود ولی بهتر است این اقدام پزشک نیز منجر به قطع شیر مادر نشود و مادر هر بار ابتدا از شیر خود شیرخوار را سیر کند واگر نیاز او برطرف نشد از شیر مصنوعی استفاده کند .
 
4) همه ما باید توانایی مدیریت استرس خود را فرابگیریم مادران معمولا از تصور اینکه شیرشان کم است دچار استرس می شوند.اگر مادر بتواند در شرایط کاملا آرام و اطمینان از کفایت شیر ، کودک را در آغوش بگیرد عمل شیر دهی موفقی خواهد داشت چون همه ما در زندگی روزانه خود استرس های متفاوتی تجربه میکنیم و نباید این استرس نوزاد ما را از شیر محروم کند.
 
5) مصرف سیگار، قلیان آسیب های فراوانی به سلامت میزند در مادر باردار این آسیب شامل حال جنین می شود واز رحم و انسانیت به دور است که مادری برای لذت آنی خود نوزادش را در آینده با خطرات ناشی از کشیدن سیگار مواجه کند . مصرف مواد دخانی بوی بدن مادر را تغییر می دهد و این خطر وجود دارد که نوزاد سینه را نگیرد بنابراین اگر مادری به سلامت کودک خود در زمان حال و آینده علاقه مند است باید قبل از تولد کودک عادات فوق را ترک کند.
 
6) مصرف شیر، مایعات و تغذیه چهار گروه اصلی غذایی و اطمینان داشتن از اینکه " می توانم از عهده شیر دادن برآیم " وحمایت همسران به شیر دهی بهتر کمک می کند .
 
7) اولین شیر بعد از زایمان که زرد رنگ است و آغوز نامیده میشود بسیار مغذی و حاوی مواد بسیار ضروری برای افزایش ایمنی نوزاد است مادران کم سواد اغلب فکر می کنند این شیر را نباید به کودک داد ولی علم امروز ثابت کرده است که آغوز یکی از بهترین مواد غذایی برای نوزاد تازه به دنیا آمده است به نظر من شیردهی مادر در آینده کودک چه به لحاظ سلامت جسمی و چه عاطفی روانی از اهمیت ویژه برخوردار است وبهتر است مادرانی که در این زمینه خود را نیازمند آموزش می دانند قبل یا پس از بارداری در کلاسهای آموزش شیردهی شرکت کنند.
 
8) همه مادران شیرده باید اصل مهم شیر دهی بر حسب نیاز کودک در طول شبانه روز را بدانند یعنی هرچه نوزاد بخواهد هر زمان که بخواهد باید بتواند شیر بمکد در صورتیکه مادری در تجربه اولین بارداری این اصل را رعایت کرده باشد در شیر دهی های بعدی نیز موفق خواهد بود ودر غیر این صورت باید در بارداری بعدی بیشتر توجه کند که این اصل را رعایت کند. 
سه شنبه 7 شهريور 1396
بازدیدها 339
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 6360


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: