امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

۱۰ ماده غذایی عالی برای رشد کودکان

یک رژیم غذایی مغذی و متعادل یکی از مهم ترین نکته برای کودک در حال رشد است.

به گزارش کودک مدیا به نقل از مجله پزشکي دکتر سلام، کودکان انرژي و مواد مغذي بالاتري نياز دارند که متفاوت از بزرگسالان است. در مرحله رشد، بدن نياز به ويتامين ها و مواد معدني خاص براي رشد مناسب دارد.شيوه زندگي و مشغله کاري والدين سبب شده است که زمان مناسبي براي تغذيه سالم کودک نداشته باشند. اما فست فود و بسياري از وعده هاي غذايي آماده داراي مواد مغذي نيستند و اغلب چربي و قند محتواي بالا سبب چاقي کودکان مي شود.اگر شما هم زمان کافي براي طبخ غذاي سالم براي کودک نداريد، حداقل مطمئن شويد کودک غذاي ناسالم نخورد.غذاهاي طبيعي خواص سالم زيادي دارند ، از جمله مواد مغذي و آنتي اکسيدان ها هستند. به علاوه، به راحتي قابل هضم هستند و بدن را سالم نگه مي دارد.
 
در اينجا ۱۰ غذاي خارق العاده براي کودکان در حال رشد را توصيه مي کنيم.
 
 
۱. شير
براي کودکان بسيار خوب است. کلسيم و فسفر، دو ماده معدني مهم در شير، براي سلامت استخوانها، دندانها و ناخن ضروري است. همچنين ويتامين D، موجود در آن يکي ديگر از مواد مغذي مهم براي سلامت استخوان است.به علاوه، شير حاوي ساير مواد مغذي براي رشد مانند پروتئين، روي و ويتامين هاي A، B۲ (ريبوفلاوين) و B۱۲ است. همچنين داراي يد، نياسين و ويتامين B۶ است شير کامل به کودکان تا دو سالگي بعد از آن يک تا دو ليوان شير در روز براي کودکان در حال رشد ضروري است. اگر فرزندان شما شير ساده را دوست ندارد، آن را بشکل پودينگ يا کاسترد درست کنيد
 
۲. تخم مرغ
تخم مرغ براي بچه در حال رشد لازمست ، عمدتا به دليل محتواي پروتئين بالا براي کودکان در حال رشد بسيار ضروري است.تخم مرغ همچنين سرشار از ويتامين B است که نقش مهمي در رشد مغز کودک دارد. به علاوه، داراي اسيدهاي چرب امگا ۳، ويتامين D، فولات، روي، آهن و سلنيوم است.تخم مرغ را مي توان به شيوه هاي مختلف مثل سرخ شده، آب پز و به عنوان يک املت شامل گوشت ها و سبزيجات مختلف است تخم مرغ براي صبحانه، چند بار در هفته خوبست. اين باعث پر انرزي شدن کودک در طول روز مي شود
 
۳. کلم بروکلي
 
يکي از بهترين منابع گياهي کلسيم، يک ماده غذايي بسيار مهم براي رشد کودکان است.
 
اين سبزي سالم سرشار از فيبر است که براي کودکان در حال رشد بسيار ضروري مي باشد. ديگر مواد مغذي موجود در کلم بروکلي آهن، منيزيم، فسفر، پتاسيم، روي و اسيد فوليک است. منبع خوبي از ويتامين هاي B است ، که به هضم غذا کمک کرده و سبب بهبود سيستم عصبي مي شود.کلم بروکلي به کودک در حال رشد نياز است. بهترين کار خوردن کلم بروکلي خام، و يا بخار پز کردن است. اگر فرزند شما بروکلي ساده را دوست ندارد، مي توانيد سعي آن را در سوپ بريزيد
 
۴. زغال اخته
براي کودکان در حال رشد مناسب مي باشد. انواع توت ها کوچک داراي ارزش تغذيه اي بسيار عالي هستند. زغال اخته يکي از بهترين غذاهاي غني از آنتي اکسيدان است که در برابر سموم مضر از بدن محافظت ميکند .
 
همچنين، زغال اخته ضد اسهال، ضد ويروس و خواص ضد باکتري دارد. مقدار بالايي از منگنز موجود در زغال اخته استخوان را قوي نگه مي دارد ، و محتواي بالاي ويتامين C آن سيستم ايمني بدن را تقويت مي کند. به علاوه، زغال اخته داراي فيبر، فولات، آهن، منيزيم و ويتامين هاي گروه ب است.
 
از آنجا که زغال اخته خوشمزه است، بيشتر کودکان خوردن آن را دوست دارند. شما مي توانيد به انواع توت ها بلغور جو دوسر، ماست و غلات سبوس دار اضافه کنيد.
 
۵. ماست
ماست يوناني (داراي پروتئين بيشتر) فوق العاده براي کودکان در حال رشد مفيد است.باکتري هاي خوب موجود در آن سيستم ايمني بدن را افزايش ميدهد و به هضم غذا کمک ميکند. همچنين شامل کلسيم، پروتئين، کربوهيدرات، ويتامين B، روي و فسفر است.خوردن ماست در روز به سلامت استخوانها و تقويت دندان و بالا بردن انرژي کودکان کمک ميکند اگر فرزند شما ماست ساده را دوست ندارد، شما مي توانيد آن را با عسل و يا شيره افرا ترکيب کند. همچنين مي توانيد ميوه و چند تراشه شکلات اضافه کنيد.
 
۶. سيب زميني شيرين
سيب زميني شيرين به عنوان يکي از سبزيجات مغذي است داراي بتا کاروتن قوي و کاروتنوئيد هاي ديگر است که براي بينايي ضروري است. همچنين، آنها منبع خوبي از ويتامين هاي A، C و E، پتاسيم، فولات، کلسيم، آهن و فيبر هستند.اکثر کودکان طعم و مزه سيب زميني شيرين را دوست ن دارند. شما مي توانيد آن را آب پز، کبابي و يا سرخ کرده بجاي چيپس به کودک بدهيد.
 
۷. بلغور
جو دوسرانرژي مورد نياز کودک را براي روز هاي آينده تامين ميکند، جو دوسر يکي از بهترين غذاهاي صبحانه در نظر گرفته شده است.
 
تحقيقات نشان مي دهد که بچه هايي که جو براي صبحانه ميخورند مي تواند بهتر تمرکز کنند و توجه بيشتري در مدرسه بر روي درسها دارند.
 
جو شامل مواد مغذي مهم مانند ويتامين B و E، پتاسيم و روي است که براي مغز خوبست. همچنين جو منبع خوبي از فيبر محلول و نامحلول است که براي کودک مفيد است
 
جو را با شير يا ماست، يا با ميوه بخوريد. همچنين مي توانيد از جو بيسکويت و تنقلات مختلف درست کنيد
 
۸. پنير
پنير مواد غذايي مغذي است که کودکان در حال رشد بايد به طور منظم بخورند. پنير حاوي مقدار خوبي از کلسيم، پروتئين، ويتامين B۱۲ و فسفر است.همچنين، پنير يک جايگزين خوب براي گوشت به دليل منبع خوب پروتئين است که براحتي قابل هضم است. شما مي توانيد ساندويچ پنير همراه با سوپهاي سالم براي کودک درست کنيد.
 
۹. ماهي
کودکان در حال رشد بايد حداقل دو وعده ماهي در هر هفته بخورند. چون سرشار از پروتئين، چربي کم و سرشار از ويتامين B و مواد معدني گرانبها است، ماهي به راحتي توسط کودکان هضم مي شود.
 
به علاوه، ماهي حاوي اسيدهاي چرب امگا ۳ است که رشد مغز را افزايش داده ، بينايي را بهبود بخشيده، از افسردگي جلوگيري ميکند و قلب را سالم نگه مي دارد
 
ماهي مثل سالمون و تن براي کودکان بهترين هستند. به کودک کوسه ماهي و نيزه ماهي که جيوه زيادي دارد ندهيد چون ممکن است تاثير منفي بر سيستم عصبي در کودک داشته باشد. شما مي توانيد به کودک ساندويچ ماهي، سالاد ماهي و يا سوپ ماهي و يا ماهي پخته و کبابي بدهيد.
 
۱۰. لوبيا
لوبيا فوق العاده مغذي و براي کودکان در حال رشد مفيد است. به غير از آنتي اکسيدان بالا، لوبيا همچنين حاوي مقدار خوبي از پروتئين، کلسيم، فيبر، آهن و ويتامين B همچنين، لوبيا چربي، کالري و نمک کمي دارد . خوردن لوبيا به طور منظم کودکان را پر انرژي خواهد کرد، خلق و خوي را بهتر ميکند، قلب را سالم نگه داشته و وزن را کنترل ميکند.
 
لوبيا و حبوباتي مثل سويا، نخود و عدس براي کودکان خوب است. آنها را يک شب قبل خيس کنيد و در سالاد و يا سوپ بريزيد.
 
فرزندتان به خوردن اين مواد مغذي تشويق کنيد 
دوشنبه 29 خرداد 1396
بازدیدها 199
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5738


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: