امروز سه شنبه 21 آذر 1396  -  23 ربیع الاول 1439  -  12 دسامبر 2017

 


واژه‌نامه‌ی چیستانی، تصویری
با هفت کاربرد ویژه، برای کودکان پیش دبستان و دبستان
پدیدآورندگان
نویسنده : محمدهادی محمدی
تصویرگر : علی عامه کن

 

واژه نامه‌ی چیستانی - تصویری، نویسنده: محمدهادی محمدی، تصویرگر: علی عامه کن، تهران، نشر چیستا، ۱۳۸۹، ۱۸۴ صفحه، مصور رنگی


با هفت کاربرد ویژه، برای کودکان پیش دبستان و دبستان

 

در واژه نامه ى چیستانى – تصویرى، واژگان با زبانی ساده و احساس برانگیز از ویژگی های خود سخن می گویند. در این واژه نامه، کودکان تنها با واژه ها و معناى آن ها آشنا نمى شوند، بلکه آن ها را حس مى کنند. براى دوستى با هر زبانى باید آن را حس کرد. در واژه نامه ی چیستانی– تصویری هر واژه یک سرشناسه ی چیستانی است. هنگامی که متن این سرشناسه برای کودکان بلند خوانی می شود، پاسخ به چیستان که سرشناسه است، سبب تقویت هوش و افزایش درک شنیداری دقیق و تحلیلی کودکان می شود. واژه نامه ی چیستانی– تصویری با توجه به مفاهیم بنیادین توسعه ی پایدار تهیه شده است. برای آشنایی کودکان با مفاهیم توسعه ی پایدار سرواژه های این واژه نامه به پدیده های زیست محیطی، صلح و بهداشت نگاه جانبدارانه دارند. واژه نامه ی چیستانی– تصویری با هفت کاربرد ویژه، برای گروه پایه ی پیش دبستان و سه سال نخست دبستان فراهم آورده شده است.

 

کاربردها و فعالیت ها: 
 

 واژهنامه چیستانی - تصویری به کودک مفهوم اولیه طبقه بندی را آموزش می دهد. او می آموزد که می توان واژه ها را نیز چون بسیاری پدیده های دیگر از راه های گوناگون طبقه بندی کرد و به این ترتیب پدیده ها را بهتر شناخت. استفاده از واژه نامه، راهی برای هدایت کودک به جستوجوگری و پرورش کودک و نوجوان با نگرش پژوهشی است. 

از این واژه نامه میتوان برای آموزش حروف الفبا به نوآموزان دبستانی و شناخت آنان از گروه های واژگانی بر پایه حرف نخست و واژگان هم آغاز یا هم پایان و نیز به عنوان متن آموزش زبان فارسی و تقویت روان خوانی دانش آموزان دبستانی بهره گرفت. گزینش واژگان و تصویرها در این کتاب بر مبنای دیدن بنیادی ترین پدیده های طبیعی، دست ساخت و ذهن ساخت، در پیرامون زندگی کودک بوده است. 

مربیان، آموزگاران، کتابداران، پدران و مادران و دیگر کسانی که در گستره آموزش کودکان کار می کنند، برای تحقق هدف هایی که توضیح داده شد، می توانند به چند روش از این واژه نامه بهره بگیرند. این روش ها را می توانید در فایل دستنامه واژه نامه چیستانی تصویری که در پائین قرار داده شده است بخوانید و به کار ببرید.

 

ناشر :  نشر چیستا    |    نویسنده :  محمدهادی محمدی    |    فایل PDF :   واژه‌نامه‌ی چیستانی، تصویری

ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: