امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

نکاتی در مورد رفتار صحیح با نوزاد

کودکان معنای بسیاری از رفتار های اطرافیانشان را متوجه می شوند ، هرگونه رفتار بد یا خوب را درک می کنند. موضوع رفتار کردن با نوزاد باعث نگرانی پدران و مادران شده است. بسیاری با خود فکر می کنند آیا محبت زیاد به نوزاد و یا بوسیدن او باعث لوس شدن کودکشان می شود یا خیر؟

به گزارش کودک مدیا به نقل از مجله پزشکی دکتر سلام،بايد بدانيد کودک تا حدود يک سالگي فاقد هر نوع ثبت در حافظه است و کارهاي او غريزي است . اگر گريه مي کند دترد به شما خبر از ناراحتي خود مي دهد . در کودکان باهوش ممکن است اين زمان براي ثبت خاطره در حافظه کمي زودتراتفاق افتد .در اروپا معمولا مي گويند پس از شير دادن به بچه به گريه او توجه نکنيد حداکثر پس از ۱۵ دقيقه خسته شده و مي خوابد .
 
البته رها کردن کودک و گريه او به طور مداوم در روحيه او اثر خوب ندارد
 
وقتى کودک يک سالگى را پشت سر مى گذارد، کم کم خود را يک شخص کوچک با خواسته هاى مخصوص به خود مى بيند و حال زمانى است که مادر کمى سخت گير شود. البته اگر نمى خواهد کودکش بعداً لوس و ننر شود. دکتر پت اسپانگين مى گويد: «ثبات گفتارى و رفتارى مادر در اين سن براى کودک بسيار مهم است.» حال بايد ديد چگونه مى شود فهميد چه رفتارى نشانگر مهر و محبت والدين بوده و چه رفتارى باعث لوس شدن او مى شود. در اينجا آمده است که چگونه مى توان حد و مرز اين دو را تعيين کرد.
 
از بدو تولد تا شش ماهگى
 
۱- گريه کردن
 
خيالتان راحت باشد. کودک در اين سن حتى نمى داند شخصى جداى از شماست. ماکسين فارلى، ۲۷ ساله از لندن که مادر ايوده ماه است مى گويد: «مادرم به من مى گويد با هر بار گريه کودکم که به سوى او مى روم در واقع چوبى را براى پشت خودم به وجود مى آورم. به نظر او هر بار که من براى آرام کردن او مى روم او را لوس و پرتوقع بار مى آورم.» اما وقتى کودک شما گريه مى کند نمى خواهد شما را کنترل کرده و يا خسته کند. او فقط از چيزى ناراحت است و گريه کردن تنها روشى است که او مى تواند به توسط آن شما را خبر کند. پاسخ به گريه او، خواه از گرسنگى باشد يا از جاى خيس و يا آغوش شما را بخواهد باعث مى شود او احساس امنيت کند. اگر او را با گريه اش تنها گذاشته و به آن اعتنا نکنيم در واقع او بدخلق و يا به اصطلاح عاميانه تر نق نقو مى شود.
 
۲- گرسنگى
 
پيشترها مادران برنامه سختى براى غذاى کودکشان داشتند. مثلاً هر چهار ساعت يک بار به او شير مى دادند نه زودتر. امروزه متخصصان مى گويند نبايد اينگونه باشد. دادن شير به او هر گاه که مى خواهد او را لوس نمى کند فکر نکنيد با اين کار براى بعدها مشکل تراشى مى کنيد. بلکه بايد گفت به نيازهاى او پاسخ مى دهيد.در مقع شير دادن بايد به تغذيه مادر توجه کرد برخي از غذاهاي مادر سبب نفخ و دل درد کودک است
 
۳- بوسيدن و در آغوش گرفتن
 
بعضى اوقات به عنوان يک مادر تازه کار احساس مى کنيد نبايد زياد نوزاد را بغل کنيد چون ممکن است اصطلاحاً بغلى شود. اما محققان مى گويند تماس فيزيکى با کودک مانند در آغوش گرفتن و يا حمل کردن او جداى از لوس کردن باعث مى شود که او احساس آرامش و امنيت کند. اين بدان معناست که بعداً او بيشتر مى خواهد در جاى خود بوده و با لوازم بازى خود بازى کند.
 
شش تا دوازده ماهگى
 
در اين زمان کودک شما هنوز به بوسه ها و اظهار محبتتان نياز دارد اما او همچنين شروع به مطابقت خود با ديگر اعضاى خانواده نيز مى کند. اکنون به وجود آوردن يک برنامه روزانه و اعمال برخى محدوديت ها مى تواند از بروز مشکلات رفتارى در آينده جلوگيرى کند.
 
۱- وابستگى کودک

کودک در حدود نه ماهگى بسيار به مادر وابسته مى شود و اين به اين دليل است که او فهميده که شما شخصى جداى از او هستيد و مى ترسد وقتى او را ترک مى کنيد ديگر بازنگرديد. بهترين راه براى رفع بهانه هاى کودک در آغوش گرفتن و بذل توجه فراوان به او است.وقتى به او اجازه مى دهيد اينگونه به شما وابسته باشد اين بدان معنا نيست که او را لوس مى کنيد بلکه بنا به گفته دکتر اسپانگين، برعکس مى باشد: شواهدى وجود دارد مبنى بر اينکه کودکانى که والدينى خونگرم و صميمى داشته و با آنان در اين سن تماس فيزيکى زيادى برقرار مى کنند بعدها احساس امنيت و اعتماد به نفس بيشترى دارند.
 
۲- ايجاد برنامه روزانه براى کودک

ايجاد يک برنامه ثابت روزانه براى کودک در اين سن عقيده خوبى است. او را وادار کنيد که براى خوردن غذا، خوابيدن و بازى وقت هاى خاصى داشته باشد. همچنين با اين کار به او مى فهمانيد که اين شما هستيد که او را هدايت مى کنيد.
 
دوازده ماهگى و بالاتر
 
وقتى کودک شما يک سالگى را پشت سر گذاشته و خود را مى شناسد ممکن است در اثر برخى رفتارها از سوى شما لوس شود.
 
۱- بدخلقى و يکدنگى کودک
 
گرين پالمر، ۳۳ ساله، مادر جيک پاتر دوماهه مى گويد: «اولين بارى که پسرم شروع به بدخلقى کرد وقتى بود که مى خواستم او را از پارک ببرم. وقتى با بدخلقى او مواجه شدم دوباره به پارک بازگشتم اما مسأله وقتى بدتر شد که دوباره خواستم با او از پارک به خانه بازگردم. من اغلب به او اجازه مى دهم اگر مى خواهد بار ديگر حرفش را به کرسى بنشاند. اما بدخلقى او بدتر مى شود. يک قانون طلايى در والدين اين است که هرگز در مقابل بدخلقى کودک تسليم نشويد. چرا که او به سرعت مى آموزد که چگونه به هر آنچه مى خواهد دست يابد. به گفته دکتراسپانگين اگر کودک شما بياموزد که با ايجاد چنين صحنه اى به خواسته خود مى رسد، وقتى که او بزرگتر شود هم شما و هم او به مشکل برخواهيد خورد. تسليم نشويد. با اين کار،کودک شما مى فهمد که با داد و قال به جايى نمى رسد و به مرور منطقى تر با مسائل برخورد مى کند.
 
۲- کمک به کودک
 
وقتى در زندگى سرتان بسيار شلوغ است ممکن است براى راحت کردن خودتان کارهاى کودکتان را اعم از گذاشتن قاشق غذا به دهان او تا پوشاندن کفشش انجام بدهيد. اما بيشتر کودکان دوست دارند خودشان اين کارها را انجام دهند و اگر زمان کوتاهى را براى آموختن اين کارها صرف کنيد بعداً زمان کار بيشترى خواهيد داشت.
 
۳- هديه دادن به کودک
 
هديه دادن مکرر به کودک او را لوس نمى کند اما اين کار به او مى آموزد براى آنها ارزشى قائل نشود. چيزى که باعث لوس شدن او مى شود، دادن هديه به او براى ترک يک عمل بد است رشوه دادن فقط رفتار بد او را تقويت مى کند. او در آغاز مى خواهد اما دفعه بعد براى آن داد وقال براه مى اندازد!
 
شنبه 13 خرداد 1396
بازدیدها 497
دیدگاه ها 0
امتیاز 2.7 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5619


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: