امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

نوازش‌ها، بوسه‌ها و محبت‌ها چه تاثیری در رشد و پرورش کودک دارند؟

نوازش‌ها، بوسه‌ها و محبت‌ها چه تاثیری در رشد و پرورش کودک دارند؟ از دکتر پورشایگان در مورد این تاثیرات می‌پرسیم و او هم توضیحاتی می‌دهد که می‌توانید در قالب سوال و جواب بخوانید.

1. چند نوع نوازش داريم؟
 
نوازش انواع مختلفي دارد که سه دسته از عمده‌ترين آنها شامل: 1. نوازش‌هاي کلامي مانند ابراز محبت و تشويق و تحسين کودک 2. نوازش‌هاي لمسي مانند بوسيدن، در آغوش گرفتن و لمس کردن کودک 3. نوازش‌هايي از طريق زبان بدن مانند نگاه‌هاي محبت‌آميز مي‌شود.
 
2. هر کودک چه مقدار به نوازش پدر و مادر خود احتياج دارد؟
 
نوازش و محبت ازنظر عاطفي روح و روان هر انساني را مي‌تواند به شدت تحت تاثير خودش قرار دهد. وقتي صحبت از کودکان به ميان مي‌آيد اين تاثير بسيار برجسته‌تر مي‌شود چون رشد عاطفي و هوش هيجاني کودک را مي‌تواند ارتقا دهد. اما در اين مورد نمي‌توان معيار عددي داد که هر کودک نياز دارد روزانه x مرتبه بوسيده شود يا در آغوش گرفته شود. معيارهاي مربوط به عواطف و رشد رواني افراد معيارهايي نسبي هستند که در افراد و شرايط مختلف متفاوت هستند و بيشتر مواقع افراط يا کمبود آنها قابل تشخيص است و شما به صورت غريزي مي‌توانيد آن را بسنجيد.
 
 
تاثير نوازش علاوه بر روح و روان بر روي جسم کودک نيز قابل ملاحظه است
 
  
3. نوازش روي سلامت جسمي کودکان چه تاثيري مي‌گذارد؟
 
طبق تحقيقات صورت گرفته مشخص شده است تاثير نوازش علاوه بر روح و روان بر روي جسم کودک نيز قابل ملاحظه است. اهميت اين مساله تا جايي است که مواردي وجود دارد از کساني که در کودکي نوازش دريافت نکرده‌اند و در بزرگسالي دچار خشکي در ناحيه نخاع شده‌اند.
 
تحقيق ديگري نيز در مورد کودکان بي‌سرپرست انجام شده که در آن دو گروه ديگري از نوزادان که موقع شير خوردن پرستارانشان، شيشه شير را به دست خود نوزاد مي‌دادند و با آنها حرف نمي‌زدند. اين دسته از کودکان آسيب پذيري بيشتري داشتند و حتي از نظر جسمي دچار مشکل مي‌شدند. يعني سيستم ايمني آنها در مقابل بيماري‌ها ضعيف‌تر بود.
 
4. پدر و مادرها چگونه مي‌توانند به وسيله نوازش در رشد هوش هيجاني کودک موثر باشند؟
 
بسياري از افراد در ارتباط عاطفي ضعيف هستند نمي‌توانند ابراز احساسات کنند و عواطف خود را به زبان آورد. براي اينکه بچه‌ها از نظر رشد هيجاني و عاطفي بتوانند بهتر رشد کنند، توجه بيشتر والدين به آنها مورد نياز است. خيلي از پدر و مادرها اسباب بازي را جلوي بچه‌شان مي‌گذارند و فکر مي‌کنند همين که کودک با اسباب‌بازي‌اش سرگرم باشد، برايش کافي است. اما اگر شما موقع بازي کودک همراهش باشيد و وقتي که او با اسباب‌بازي چيزي مي‌سازد يا حرکت خلاقانه‌اي انجام مي‌دهد همان موقع او را با تشويق کلامي يا بوسه و بغل حمايت کنيد، روي رشد هوش فرزند شما بسيار تاثيرگذار است.
 
5. کودکاني که هوش هيجاني بالاتري دارند، چه ويژگي‌هايي دارند؟
 
هوش هيجاني کمتر به صورت موروثي منتقل مي‌شود و بيشتر اکتسابي است. يعني بچه‌ها تحت تاثير رفتار والدين، محيط اطراف، ارتباط با همسالان و... اين مهارت‌ها را کسب مي‌کنند. يکي از محيط‌هايي که مي‌توان تفاوت کودکان را در ميزان هوش هيجاني مشاهده کرد محيط مدرسه است که در آن بعضي از کودکان بسيار عاطفي و حمايت کننده هستند و نسبت به دوستانشان محبت ابراز مي‌کنند و احساس همدلي با ديگر کودکان دارند و در تشخيص غم و ناراحتي ديگران نيز مهارت دارد. اما در مقابل برخي از کودکان دچار ضعف ابراز احساسات يا تشخيص حالات مختلف عاطفي ديگران هستند.  
 
شنبه 18 دى 1395
بازدیدها 407
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 4490
منبع : بانو


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: