امروز دوشنبه 1 آبان 1396  -  2 صفر 1439  -  23 اکتبر 2017

 


Print

شیردهی صحیح به رشد و هوشیاری نوزادان کمک می کند

شیر مادر بهترین و کامل‌ترین غذای کودک است و هیچ شیر خشکی نمی‌تواند بر ترکیب چربی، پروتئین، کربوهیدرات، پادتن و دیگر مواد مغذی موجود در شیر مادر برتری پیدا کند.

به گزارش کودک مدیا به نقل از خبرگزاری ایمنا، چیزی که درباره شیر مادر واقعاً جالب است این است که این شیر با بزرگ‌تر شدن کودکتان تغییر می‌کند تا با نیازهای او در مراحل مختلف زندگی مطابقت داشته باشد.
 
آکادمی پزشکی اطفال کشورهای اروپایی پیشنهاد می‌کنند که همه‌ مادران، فرزندانشان را تا ۶ ماهگی تنها با شیر خود تغذیه کنند؛ یعنی در نیمه سال اول زندگی کودکتان، نباید به او به جز شیر خودتان، مایعات و یا غذاهای جامد دیگری بدهید.
 
اگرچه تغذیه با شیر مادر بهترین راه غذا دادن به کودک است، اما همیشه آسان‌ترین راه نیست زیرا تغذیه با شیر مادر نیاز به اختصاص زمان و صبر زیادی دارد.
 
البته باید به این نکته مهم هم اشاره کرد که اگر از ابتدا کودک با شیر خشک تغذیه شود، بعد از آن نمی‌توان رژیم غذایی او را تغییر داد.
 
پزشکان تغذیه معتقدند تغذیه با شیر مادر احتمال سندرم مرگ ناگهانی شیرخوار را کاهش می‌دهد.
 
محققان این‌گونه استدلال می‌کنند که اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در شیر مادر برای میلین ضروری است (میلین یک لایه عایق است که اطراف عصب‌ها را می‌پوشاند و اجازه می‌دهد پالس های عصبی سریع تر انتقال پیدا کنند).
 
اما در این میان نحوه صحیح شیردادن مادران نکته بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
 
یک متخصص تغذیه و رژیم درمانی در گفتگو با خبرنگار ایمنا تاکید می کند: شیر یک موهبت الهی است که در اختیار مادر قرار داده می شود تا بتواند نوزاد خود را از آن تغذیه کند اما همه مادران باید به این فکر کنند که با شیردهی مناسب می توانند به رشد و هوشیاری کودک خود کمک زیادی کنند.
 
دکتر پروانه صانعی می افزاید: نوزادان نیازی به نوشیدن آب قند یا حتی آب در ۶ ماهه نخست زندگی خود ندارند چرا که حتی آغوز چند روز اول هم مطابق با نیازهای نوزاد است.
 
وی با اشاره به اینکه مادران را باید تشویق کرد تا در یکی دو هفته اول شیردهی توجه خاصی به نحوه در آغوش گرفتن نوزاد و پستان گرفتن او داشته باشند، اظهارمی کند: اگر نحوه در آغوش گرفتن نوزاد و پستان گرفتن او مطلوب باشد مانع زخم شدن نوک پستان‌ها می‌شود و مکیدن صحیح نوزاد نیز تولید شیر را بیشتر می‌کند.
متخصص تغذیه و رژیم درمانی تصریح می کند: بعضی نوزادان از بدو تولد می‌توانند پستان را به خوبی بگیرند و بمکند اما برخی احتیاج به کمک و تمرین بیشتر دارند؛ ازاین رو در هفته‌های اول شیردهی، نقش مادر و شیرخوار هر دو در پیشرفت شیردهی مؤثر است.
 
وی به وضعیت مادر هنگام شیردادن اشاره و خاطرنشان می کند: مادر باید جای مناسب و راحتی داشته باشد چون چند ساعت در روز را برای شیردادن صرف می‌کند، بنابراین مهم است که وضع و حالت خود را طوری انتخاب کند که بتواند به راحتی نوزاد را در آغوش گرفته و به پستان بچسباند و مجبور نباشد برای این کار به عضلات خود فشار بیاورد.
 
در آغوش گرفتن نوزاد مرسوم‌ترین روش نگهداری نوزاد برای شیردهی است
 
دکتر صانعی ادامه می دهد: یک مادر می‌تواند در حال نشسته، خوابیده به پشت یا پهلو، به نوزاد خود شیر بدهد اما وضعیت Cradle hold یا در آغوش گرفتن نوزاد یکی از مرسوم‌ترین طرق نگهداری نوزاد برای شیردهی است، در این روش برای این که مادر راحت باشد به وی توصیه می‌شود در پشت کمر، پشت شانه‌ها، زیر آرنج دستی که با آن نوزاد را نگه داشته و نیز روی ران خود بالش بگذارد تا کودک را بالا نگه دارد.
 
به گفته وی، در این روش مادر، نوزاد را طوری در آغوش می‌گیرد که سر او روی بازوی مادر یا در فرورفتگی داخل آرنج، هر کدام که راحت‌تر است قرار گیرد، نوزاد به پهلو می‌خوابد، صورت نوزاد به طرف مادر بوده و کاملاً به مادر چسبیده است، پشت او به وسیله ساعد مادر نگهداری شده و باسن و ران نوزاد به وسیله دست مادر حمایت می‌شود، در این حالت در صورتی که بدن نوزاد عریان باشد، ناف او نباید دیده شود وگوش‌ها، شانه‌ها و مفصل ران او باید در یک امتداد باشند.
 
متخصص تغذیه و رژیم درمانی وضعیت خوابیده به پشت را دیگر روش برای شیردهی خوانده و اظهارمی کند: در صورتی که مادر به پشت بخوابد و شیر دهد، استفاده از بالش یا چیزی نظیر آن برای نگهداری نوزاد می‌تواند شیردهی را آسان‌تر کند.
 
وی یادآور می شود: در وضعیت خوابیده مادر می‌تواند به یک پهلو متمایل شود و از یک پستان شیر دهد، سپس به پهلوی دیگر متمایل شده و از پستان دوم شیر بدهد، گذاشتن یک بالش زیر سر مادر معمولاً از واجبات است حتی بعضی از مادران ترجیح می‌دهند چندین بالش یا کوسن را زیر بالاتنه و سر خود بگذارند تا این قسمت از بدن آنها بالاتر باشد زیرا وقتی بالش پشت مادر نباشد معمولاً او به جای این که نوزاد را به طرف خود بیاورد روی او خم می‌شود.
 
روش خوابیده به پهلو مناسب برای مادران سزارینی
 
دکتر صانعی با اشاره به روش خوابیده به پهلو، می گوید: در این وضعیت مادر و نوزاد به پهلو روبروی هم می‌خوابند در حالی که زانوهای نوزاد به بدن مادر چسبیده است، مادر می‌تواند برای این که راحت‌تر باشد چند بالش در پشت و زیر زانویی که به طرف بالا است بگذارد و نوزاد به پهلو و روبروی مادر طوری قرار می‌گیرد که پشتش بر بازوی مادر تکیه دارد و زانوهایش به طرف مادر کشیده شده است.
 
وی تاکید می کند: در مادرانی که سزارین شده‌اند گاهی لازم است برای محافظت بخیه‌ها از حرکت پاهای نوزاد، بین مادر و نوزاد یک بالش کوچک یا یک حوله کوچک تا شده قرار بگیرد، برای این که نوزاد به پهلو روبروی مادر نگهداشته شود می‌توان یک بالش کوچک، پتو یا حوله تا شده در پشت او قرار داد.
 
متخصص تغذیه و رژیم درمانی خاطرنشان می کند: مادر می‌تواند نوزاد را از هر دو پستان تغذیه کند یعنی بعد از شیر دادن از یک پستان، در حالی که او را روی سینه‌اش خوابانده به طرف دیگر بغلتد.
 
وی تصریح می کند: مادری که سزارین شده می‌تواند برای این که فشار به بخیه شکم را کم کند نوزاد را روی سینه خود دست نگهدارد و از عضلات خود استفاده نماید و باسن خود را به طرف دیگر بچرخاند و هنگامی که در وضعیت راحتی قرار گرفت شیر دادن را شروع کند.
 
دکتر صانعی بابیان اینکه یکی از امتیازات وضعیت به پهلو خوابیده این است که مادر و نوزاد می‌توانند با هم بخوابند و استراحت کنند و عمل شیر دادن نیز انجام شود، اضافه می کند: چون وزن نوزاد روی پای مادر سنگینی نمی‌کند ممکن است این حالت برای مادران سزارینی راحت‌ باشد.
 
وی معتقد است بعضی از مادران و نوزادان خیلی زود در وضعیت به پهلو خوابیده مهارت پیدا می‌کنند، برای برخی این مدت طولانی‌تر است اما حتی اگر روزها و هفته‌ها طول بکشد تا این روش را یاد بگیرند ارزش دارد چون وقتی مادر یاد گرفت که به پهلو شیر دهد می‌تواند بخوابد و استراحت کند و انرژی بیشتری برای مراقبت از فرزند خود داشته باشد.
 
متخصص تغذیه و رژیم درمانی تاکید می کند: از دیگر موارد استفاده این روش می‌توان به عدم توانایی در نشستن مادر و یا عدم تحمل وزن نوزاد بر بازوان وی، خستگی مادر، تغذیه شبانه نوزاد، عدم توانایی نوزاد در کنترل سر، لب شکری، شکاف کام و امتناع شیرخوار از گرفتن پستان اشاره کرد.
 
وی با اشاره به نحوه گرفتن پستان برای شیردهی، اظهارمی کند: مقصود از گرفتن پستان آن است که بخشی از پستان طوری به نوزاد عرضه شود که گرفتن نوک و هاله آن برای نوزاد آسان‌تر باشد و نیز وزن پستان از روی چانه نوزاد برداشته شود.
 
دکتر صانعی می افزاید: یک روش برای نگهداشتن پستان به این طریق است که مادر انگشت شست را بالای پستان و سایر انگشتان دست را به صورت چسبیده به قفسه سینه خود بگذارد به طوری که انگشت نشانه در زیر قاعده پستان قرار گیرد، با فشار ملایمی که انگشت شست به بالای پستان وارد می‌کند سبب بالا آمدن مختصر نوک آن و گرفتن بهتر پستان توسط نوزاد می‌شود؛ از گذاشتن انگشتان در نزدیکی نوک پستان باید پرهیز شود چون می‌تواند سبب اختلال در گرفتن صحیح و نسج کافی پستان توسط نوزاد شود.
 
وی خاطرنشان می کند: بعضی از مادران به شیوه‌ای که به آن C-hold گفته می‌شود، یعنی شست روی پستان و چهار انگشت دیگر زیر آن قرار می‌گیرد، پستان خود را نگه می‌دارند که در این حال باید انگشتان کاملاً در عقب و با فاصله از هاله به خصوص در قسمت زیرین پستان باشند.
 
متخصص تغذیه و رژیم درمانی تاکید می کند: حتی مادرانی که پستان‌های کوچک دارند، در هفته‌های اول شیردهی با نگهداشتن پستان خود به نوزاد کمک کرده و نیز در یافتن وضعیت بهتر موفق‌تر خواهند بود.
 
وی با اشاره به اینکه پستان اکثر مادران در هفته‌های اول شیردهی بیش از همیشه بزرگ است و نگهداشتن آن کار را آسان‌تر می‌کند، می گوید: به دلیل اینکه دیدن قسمت زیرین هاله برای مادران مشکل است، توصیه می‌شود که انگشتانش را آن‌قدر عقب ببرند که مطمئن شوند هیچ قسمتی از هاله به وسیله انگشتان آنان پوشیده نشده است.
 
تغذیه نامحدود مفید برای نوزاد و مادر 
 
دکتر صانعی معتقد است نوزاد باید هر زمان که میل دارد، در شب و یا روز این فرصت و امکان را داشته باشد که مستقیماً از پستان مادرش شیر بخورد؛ بدیهی است برقراری هم اتاقی مادر و نوزاد به این خواسته کمک زیادی می‌کند ضمن این که در تولید و ترشح بیشتر و زودتر شیر و تداوم شیردهی نیز تأثیر بسزایی دارد.
 
وی اظهارمی کند: تغذیه نامحدود و بر حسب تقاضای شیرخوار، هم برای نوزاد و هم برای مادر او مفید است، برای نوزاد بیشترین اثر قابل توجه آن دریافت شیر بیشتر، وزن‌گیری بهتر و کاهش سطح بیلی روبین در روزهای اول پس از تولد است و برای مادر بیشترین اثر آن، پیشگیری از احتقان و زخم نوک پستان می‌باشد.
 
به گفته این متخصص تغذیه و رژیم درمانی، اگر نوزاد سالم و طبیعی است و مشکلی ندارد، بیدار کردن او برای تغذیه مکرر ضرورتی ندارد مسلماً چنانچه تغذیه مکرر باشد به تولید و ترشح بیشتر شیر کمک می‌کند و نوزاد آغوز بیشتری دریافت نموده و از مزایای آن بهره فراوان‌تری می‌برد ضمن آن که بروز زردی نیز در او کمتر می‌شود. 
یکشنبه 22 مرداد 1396
بازدیدها 78
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 6206


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: