امروز سه شنبه 21 آذر 1396  -  23 ربیع الاول 1439  -  12 دسامبر 2017

 


Print

راه حل هایی برای کاهش درد دندان درآوردن کودک

رویش دندان کودک یک اتفاق فوق العاده شیرین در زندگی کودکان است اما در عین حال درد دندان درآوردن گاهی کودک را آزده کرده و والدین را نگران می کند.

در واقع به اعتقادات پزشکان رويش دندان‌ها اتفاق دردناکي نيست، ولي باعث خارش شده و ممکن است حس ناخوشايندي براي کودک ايجاد کند که موجب ناراحتي‌اش شود. براي آرام‌تر‌کردن اين بي‌قراري و ناراحتي کودکان بايد با نظر پزشک از داروهايي که براي اين منظور تهيه شده، استفاده کنيد. علاوه بر اين، اجسام ژله‌مانند سفت مثل اسباب‌بازي‌هاي تميز ژله‌اي نيز‌ مي‌تواند به کاهش علائم آزاردهنده ناشي از رويش دندان‌ها کمک کند.
 
به گزارش کودک مدیا به نقل از نی نی یاری، اولين دندان‌ها معمولا در سنين چهار تا شش ماهگي در مي آيد. در اين زمان معمولا سطوح ايمني که از مادر به شيرخوار رسيده کاهش مي‌يابد و کودک کم‌کم خودش بايد عناصر ايمني را بسازد. بنابراين کاهش عناصر ايمني منتقل‌شده از مادر به کودک مي‌تواند دليلي براي تب يا بروز عفونت باشد که اين فقط يک همراهي با دندان‌درآوردن است و رويش دندان به تنهايي باعث چنين اتفاقي نمي‌شود. همچنين در کودکاني که مشکل يا بيماري خاصي ندارند، معمولا در محل رويش دندان‌ها خونريزي اتفاق نمي‌افتد.
 
به والدين توصيه مي‌کنيم زماني که کودک دچار مشکلي مانند تب يا اسهال شديد مي‌شود، حتما به پزشک مراجعه کنند و اين مشکلات را به حساب دندان‌درآوردن نگذارند.
 
لثه‌هاي کوچک و نرم کودک تحمل درد زياد دندان درآوردن را ندارد و به همين دليل، اين فرشته‌هاي کوچک هميشه با بي قراري و گريه و مريض شدن اين دوران را سپري مي‌کنند. براي اينکه بتوانيد تا حدي اين دردها را از وجود فرزند دلبند خود دور کنيد، بد نيست راهکارهاي زير را نيز امتحان کنيد.
 
۱- پارچه حوله‌اي نم‌دار
 
پارچه حوله‌اي خيس و سرد يکي ار روش‌هاي خوب براي تسکين درد درآوردن دندان است. اين پارچه را روي لثه‌هاي کودک قرار دهيد تا بجود. حتي مي‌توانيد يک تکه يخ هم ميان پارچه بگذاريد و محکم ببنديد تا خداي نکرده در گلوي کودک نپرد و سپس پارچه را در دهان کودک بگذاريد تا بجود.
 
براي اين منظور مي‌توانيد پارچه را در چاي بابونه خيس کنيد و در يخچال قرار دهيد تا سرد و خنک بماند يا حلقه‌هاي پلاستيکي که براي دندان درآوردن کودکان است را نيز در يخچال قرار دهيد تا سرد شود. سپس به کودک بدهيد تا بجود.
 
۲- دندوني
 
براي کودکاني که از درد لثه رنج مي‌برند، مي‌توانيد دندوني‌هاي لرزان خريداري کنيد. انواعي از دندوني وجود دارند که با گاز گرفتن کودک، شروع به لرزش مي‌کنند و اين مساله بسيار براي کودک خوشايند و دوست‌داشتني است. براي اينکه باعث تسکين دردش هم بشود، آن را در يخچال قرار دهيد تا سرد شود.
 
۳- غذاهاي منجمد
 
سرما و يخ به کاهش درد لثه کودکاني که در حال دندان درآوردن هستند بسيار کمک مي‌کند. مي‌توانيد غذاهايي که کودک در آن سن مجاز به خوردن آنهاست را در فريزر منجمد کنيد تا کودک آنها را بجود و سرماي آن درد دندانش را کاهش دهد. موز يخ زده يا شير منجمد نيز روش‌هاي خوبي براي کم کردن درد هستند.
 
۴- پستانک در يخ
 
براي کودکاني که پستانک مي‌خورند مي‌توانيد پستانک آنها را در فريزر منجمد کنيد تا هنگام مک زدن آن، سرماي موجود باعث بي‌حس شدن لثه‌ها و کم شدن درد آنها شود. 
چهارشنبه 17 خرداد 1396
بازدیدها 443
دیدگاه ها 0
امتیاز 1 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5636


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: