امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

آموزش شنا و آشنا کردن کودک با محیط‌ استخر

در این گزارش به بیان هر آنچه که در خصوص آشنا کردن کودکان با شنا و محیط‌های آبی نیاز دارید پرداخته‌ایم.

به گزارش کودک مدیا به نقل از وبسایت نوآورد،آموزش شنا و آب بازي در استخر يکي از آن دسته اقدامات مهمي است که اگرچه موجب نشاط کودک و والدينش مي‌شود، اما واقعيت است که آنها درباره نحوه آشنا کردن اصولي کودک با آب و محيط‌هايي همچون استخر اطلاعات زيادي ندارند.
 
در فرآيند آموزش شنا به کودکان و به ويژه کودکان نوپا ممکن است سؤالات زيادي به ذهن والدين خطور کند. آنها از خود مي‌پرسند که آيا مي‌توان کودک نوپايي که هنوز پوشک مي‌شود را در استخرهاي کوچک خانگي قرار داد؟ آيا مي‌توان کودکي را که دست يا پايش گچ گرفته شده را به استخر برد؟ (با درنظر گرفتن اين نکته که پوشش محافظتي مخصوص نيز بر روي عضو گچ گرفته شده کشيده شده است)
 
آيا مي‌توان کودک را درحالي که گوش‌گير در گوش‌هايش قرار داده به داخل استخر برد؟ و آيا امکان بيمار شدن کودک در اثر باکتري‌هاي موجود در آب استخر وجود دارد؟ اين‌ها از جمله سؤالاتي است که معمولا والدين براي آموزش شنا و آشنا کردن کودک با محيط‌هاي آبي مطرح مي‌کنند.
 
هر از گاهي کودک را از آب خارج کرده و پوشکش را بررسي کنيد
 
يادتان باشد که شلوارهاي مخصوص شنا يا پوشکهايي که براي اين منظور وجود دارد دافع آب بوده و به خوبي به قسمتهاي فوقاني نيم تنه پاييني کودک مي چسبند اما واقعيت اين است که ضد آب نيستند.

پس اگر مدفوع کودک در حين آب بازي از او خارج شود به احتمال فراوان به بيرون از شلوار يا پوشک نشت کرده و در نتيجه آب استخر آلوده مي‌شود.
 
از آن گذشته يک پوشک خشک ممکن است آلوده به ميکروب‌هاي عامل اسهال باشند که در صورت قرار گرفتن در محيط‌هاي آبي از جمله استخر، آب آن را آلوده مي‌کند و اين مي‌تواند براي سلامت کودک بسيار مخاطره‌انگيز باشد. اين شرايط براي آن دسته از افرادي که سيستم ايمني بدني چندان قوي ندارند خطرناک‌تر خواهد بود.
 
ريخته شدن ادرار در آب استخر در مقايسه با نشت مدفوع در اين محيط به مراتب خطرات کمتري به همراه دارد. با اين حال نمي‌توان به درستي تشخيص داد که کودکي که در استخر قرار داشته و پوشک شده است چه موقع ادرار مي‌کند يا چه زمان مدفوع. بهترين کار اين است که هر از گاهي کودک را از آب خارج کرده و پوشکش را بررسي کنيد. همچنين نبايد کودکي که دچار اسهال شده را به داخل استخر يا هر محيط آبي ديگري برد.
 
عوارض و خطرات احتمالي خوردن آب استخر توسط کودک
 
اينکه کودک در روزهاي نخست آشنايي با محيط هايي همچون استخر، آب قورت دهد اتفاقي طبيعي است که در دفعات اول ممکن است موجب نگراني والدين هم شود. اما نگران نباشيد چون خوردن مقدار کمي از آب استخر خطري براي سلامت کودک به همراه ندارد اما اگر اين روند بيشتر شده و کودک آب زيادي بخورد، ممکن است خطراتي براي سلامتي‌اش ايجاد شده و حتي بيمار شود. به کودک آموزش دهيد که پس از هر بار خوردن آب استخر، آن را تا مي‌توان بيرون برگرداند.
 
شنا کردن کودک با دست و پاي گچ گرفته
 
حضور کودک در محيط‌هاي آبي آن هم در حالي که بخشي از اندام‌هايش به دليل شکستگي يا در رفتگي گچ گرفته شده نکته مهمي است که بايد به چند فاکتور توجه است. نوع گچ اولين فاکتور است. اگر گچ از نوع معمولي (گچي) باشد حتي درصورتي‌که با لايه پلاستيکي پوشيده شود باز هم نبايد تماسي با آب پيدا کند چون خيلي زود از هم فرو مي‌پاشد.
 
اما اگر گچ دست يا پاي کودک از نوع فايبرگلاس باشد آنگاه داستان فرق مي‌کند. در اين صورت مي‌توان با آن به محيط‌هاي آبي رفت. البته اين کار بايد با نظر پزشک انجام شود. پس از پايان شنا، حتما بايد روي گچ را به خوبي شستشو داده تا آلودگي‌هاي احتمالي آن پاک شود. پس از آن بايد منتظر ماند تا سطح پوشش گچ فايبرگلاس به خوبي خشک شود
 
عفوني شدن گوش کودکان
 
عفوني شدن گوش کودکاني که به استخر مي‌روند، اتفاقي شايع است. براي آنکه چنين اتفاق دردناکي روي ندهد يا احتمال آن را به حداقل برسانيم بايد کارهاي ساده‌اي را انجام داد. به کودک آموزش دهيم که حتما از گوش‌گيرهاي مناسب استفاده کند.
 
همچنين پس از خروج از استخر با استفاده از يک حوله لطيف و نازک داخل گوش را خشک کرد. براي اين کار مي‌توانيد به کودک کمک کرده و با استفاده از سشواري که بر روي کمترين درجه تنظيم شده، از فاصله حدود ۳۰ سانتيمتري گوشش را خشک کنيد.
 
قرمز شدن چشم‌ها پس از شنا
 
قرمز شدن چشم‌ها در آب که در برخي موارد خونين هم به نظر مي‌رسد به دليل کلر موجود در آب استخر و محيط‌هاي آبي مشابه است. بهترين اقدامي که براي جلوگيري از اين وضعيت مي‌توان انجام داد ترغيب کودک به استفاده از عينک است.
 
سن آغاز يادگيري شنا براي کودکان
 
بنا به توصيه آکادمي ملي طب اطفال آمريکا، چهار سالگي به بعد بهترين سن براي کودکاني است که به شناکردن علاقه دارند.
 
شناکردن پس از صرف غذا
 
وارد شدن به محيط‌هاي آبي پس از خوردن وعده غذايي سبک و يا اسنک‌ها مانعي ندارد، اما بهتر است فاصله زماني پس از خوردن وعده‌هاي سنگين در نظر گرفته شده و سپس کودک وارد آب شود. 
دوشنبه 29 خرداد 1396
بازدیدها 214
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 5735


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: