امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

آشنایی با مهمترین خطراتی که در محیط خانه می تواند ایمنی و سلامت کودک تان را تهدید کند.

معمولا والدین در مورد حفاظت از كودكانشان در برابر ابتلا به بیماریها سوء استفاده یا كودك ربایی بسیار نگران هستند. اما بسیاری از آنها از مهمترین خطری كه می تواند ایمنی و سلامت كودكشان را تهدید كند غافل می شوند.
 
كودكان از ابتدای تولد تا سن پنج سالگی در معرض آسیبهای جدی در خانه قرار دارند. هرساله تعداد زیادی كودك به علت سوانح و اتفاقات به اورژانس منتقل می شوند. بسیاری از كودكان در منزل دچار جراحت می شوند و گاهی این جراحت به حدی شدید است كه بایستی به بیمارستان رسانده شوند. خطر بروز جراحت برای كودكان در دومین سال زندگی بیشتر از سایر مواقع است. افتادن و سقوط عامل نیمی از جراحات هستند؛ و آتش بیشترین تعداد مرگ و میر را موجب می شود
 
پس بهتر است قبل از اینكه اتفاق ناگواری بیفتد دست به كار شوید و پیش از به دنیا آمدن نوزاد تدبیری برای ایمن سازی منزل بیندیشید. با یك طراحی مناسب و كمی تجهیزات می توانید برای زمانی كه كودكتان می خواهد به راه بیفتد آماده شوید. بهترین حالت این است كه مثلا قبل از شروع خزیدن اقدامات لازم را انجام دهید و پیش از اینكه كودك كاملا به راه بیافتد تغییرات مناسب را در خانه صورت بدهید.
 
علاوه بر مجموعه از وسایلی كه برای ایمن سازی محیط منزل برای كودكان در بازار موجود است، مهمترین ابزاری كه می توانید برای حفظ امنیت كودك خود به كار ببرید نظارت می باشد. هر چقدر هم از وسایل حفاظتی مناسب استفاده كنید باز هم باید به دقت مراقب خطرات احتمالی باشید. اگر مطمئن نیستید، هرگاه می خواهید برای باز كردن در منزل بروید یا به تلفن جواب بدهید كودك خود را همراه ببرید
 

 

ایمنی عمومی

برخی پیش بینی های امنیتی مشخص را می توان در مورد همه اتاقها انجام داد. برخی از آنها عبارتند از:
 
– پوششهای حفاظتی مناسب برای پریزهای برقِ آزاد آماده كنید. سوئیچها را نیز در حالت خاموش قرار دهید. – با استفاده از بالشتكهای مناسب گوشه های تیز و محكم میز ناهارخوری یا سایر میز و صندلی ها را بپوشانید.– خطر احتمالی هر چیزی را كه داخل سطل آشغال یا بازیافت می اندازید، در نظر بگیرید. در صورتی كه باطری، گیره های كاغذ، كیسه های پلاستیكی یا چیزهای خطرناك دیگر را در سطل می اندازید، آن را دور از دسترس كودك قرار داده و یا در قفسه ای قرار دهید كه كودك نتواند در آن را باز كند. – خودكارها، قیچی ها، نامه بازكُن، منگنه یا ماشین گیره زنی، گیره های كاغذ و دیگر ابرازآلات تیز را در قفسه های قفل دار قرار دهید

– آتش یكی از بزرگترین خطراتی است كه كودكان را تهدید می كند. غالبا كودكانی كه با كبریت یا فندك بازی می كنند، خانه را به آتش می كشند. اگر اجاق، بخاری، شومینه یا چیزی از این قبیل در منزل دارید (كه معمولا در هر خانه یا حتما وسائلی برای پخت و پز و گرمایش وجود دارد) یك كپسول آتش نشانی را در نزدیكی آن نگه دارید و آن را به طور مرتب چك و سرویس كنید. چیزهایی را كه ممكن است نظر كودكتان را جلب كنند در بالای بخاری قرار ندهید. كبریتها و فندكها را دور از دسترس و دید كودك نگه دارید. در صورتی كه از سیگار استفاده می كنید آن را به درستی خاموش كرده و ته مانده آن را نیز از بین ببرید. اگر در آپارتمان زندگی می كنید، راه خروج اضطراری را برای مواقع ضروری در نظر بگیرید  و جهت آمادگی برای زمان آتش سوزی استفاده از آن را تمرین كنید.
می توانید از اخطار دهنده های آتش كه با مقررات آتش نشانی محل سكونت شما تطابق دارند استفاده كنید و آنها را به طور مرتب چك كنید. اگر این امكان را دارید كه از آشكارسازهای دود در همه اتاقهای خواب و همچنین در نزدیكی آشپزخانه استفاده كنید بهتر است آنها را هر ماه امتحان كنید تا از صحت عملكرد آنها مطمئن شوید و باطریها را هر سال عوض كنید. در صورتی كه آشكارسازِ دود به طور مناسب كار كند خطر مرگ در اثر آتش سوزی تا 50% كاهش می یابد.
 
– از استفاده از پرده خصوصا پرده هایی كه ریسمانهای آویزان دارند خودداری كنید. این ریسمانها ممكن است منجر به بروز خفگی در كودك شوند. در صورتی كه پرده های شما ریسمان دارند آنها را گره زده و بالاتر از دسترس كودك قرار دهید.

– بر روی شیشه های بزرگ مانند درهای شیشه ای برچسبهای رنگی بزنید تا كودك بتواند همواره آنها را تشخیص دهد. پنجره هایی را كه به طور عمودی بالا و پایین رفته و باز و بسته می شوند همواره از بالا باز كرده و قفل كنید تا از باز كردن آنها از پایین توسط كودك جلوگیری كنید. پنجره هایی را كه پایین قرار دارند به نحوی تعمیر یا طراحی كنید كه بیش از 15 تا 20 سانتیمتر باز نشوند. مبلها یا سایر چیزهایی را كه كودك می تواند از آنها بالا برود دور از پنجره ها قرار دهید.
 
– بهتر است پارچه یا پوشش های مخصوصی را زیر فرشها و موكتها لیز و لغزنده منزل قرار دهید كه امكان لیز خوردن را برای كودك یا برای خودتان وقتی كه كودك را در آغوش دارید، كاهش دهید. اگر منزل شما دارای راه پله داخل ساختمان است، از درهای ایمنی استفاده كنید. بر روی راه پله ها یك در كوچك در بالا و یك در دیگر نیز در پایین راه پله تعبیه كنید. این كار از بالا رفتن كودك از پله ها نیز جلوگیری خواهد كرد زیرا او نمی تواند این مسیر را برگردد. البته به یاد داشته باشید كه ایمنی كودك یك مبحث رو به رشد است. در كوچكی كه در یك سالگی كودك در بالای پله ها قرار می دهید تا از پایین آمدن او از پله ها جلوگیری كند، در دو سالگی می تواند به اسباب بازی كودك تبدیل شود و كودك بالا رفتن از آن را امتحان كند!
– هرگز چیزی را كه ممكن است موجب لیز خوردن افراد شود روی پله ها قرار ندهید. راه پله ها باید به نحو مناسب تعمیر و بازسازی شوند، (فرشهای پاره یا پوسیده را تعمیر كرده و یا جمع كنید). اطمینان حاصل كنید كه نرده ها كاملا محكم بوده و جاپایی برای كودك ندارند كه بتواند با كمك آنها بالا یا پایین برود. همواره باید نور مناسب در مسیر راه پله وجود داشته باشد. هر ساله صدها كودك به علت سقوط در اورژانسهای پزشكی مورد درمان قرار می گیرند. همین كه كودك شما چهار دست و پا راه رفتن را آغاز كرد باید از درهای كوچك و مناسب برای جلوگیری از ورود او به اطاقها یا مكانهای نامناسب و خطرناك استفاده كنید.

– سیمهای لامپها یا سایر وسایل برقی را پشت مبلمانهای سنگین مخفی كنید یا با استفاده از وسایل مخصوص بپوشانید. در صورتی كه كودك شما آباژور یا لوازم نور دهنده بزرگ را بكِشد، ممكن است سقوط كنند و خطراتی چون برق گرفتگی، آتش سوزی یا ضرب دیدگی را به همراه داشته باشد. پس حداقل آنها را پشت مبلها قرار دهید.
 
– مراقب چیزهایی كه می توانند انگشتهای كودك شما را گیر بیندازند (مانند لولاها، میز اتو و صندلی های دسته دار) باشید.
 
– لوازم كمكهای اولیه را در قفسه های در بسته و دور از دسترس كودك قرار دهید و محل چیزهای مختلف را به پرستارِ كودك یا افراد دیگر نشان داده و نحوۀ تماس با اورژانس در موقع ضروری را نیز برایشان توضیح دهید. دقت كنید كه مواد سمی و خطرناك را از دسترس كودك دور كرده باشید تا از مسمومیت او جلوگیری كنید.
 
– احتمال سوختگی با آتش یا مایعاتِ داغ در كودكانِ كم سن بیشتر از سایرِ كودكان یا بزرگسالان است. بیشترین میزانِ سوختگی با مایعاتِ داغ در اثر ریختن نوشیدنی های داغ بر روی پوست كودك رخ می دهند. دقت كنید كه حتی 15 دقیقه پس از تهیه نیز این مواد به اندازه ای داغ هستند كه می توانند پوست كودك را بسوزانند. هرگز به مادری كه در حال شیر دادن كودك است نوشیدنی داغ تعارف نكنید: حتی یك قطره كوچك از این نوشیدنی نیز می تواند هم مادر و هم كودك را بسوزاند.

 
 


ایمنی آشپزخانه
 
 
در اكثر خانه ها آشپزخانه قلبِ زندگی خانوادگی است. همچنین تامین امنیت این محل یكی از مهمترین مسائل در جهت حفظ سلامت كودك است. در هر آشپزخانه معمولی خطرات پنهانی وجود دارند كه می توانند سلامت كودك را تهدید كنند، اما شما با طراحی مناسب و انجام تغییرات لازم می توانید سلامت كودك را تامین كنید. در اینجا برخی موارد كه می توانند برای طراحی یك آشپزخانۀ امن و به درد بخور كاربرد داشته باشند ارائه شده اند.
 
– وسایل شیشه ای و چینی های گران قیمت را در كابینتهای دربسته یا قفسه های بالا و دور از دسترس كودك نگهداری كنید.
 
– شما باید از خطراتی كه مواد تمیزكننده خانگی برای كودك دارند آگاه باشید. از موادی استفاده كنید كه كمترین میزان سمیت را داشته باشند، آنها را در یك محل امن و قفل شده به نحوی كه توجه كودك را جلب نكنند، نگهداری كنید.
 
– چاقوها و دیگر ابزارهای تیز مانند تیغه های میكسرهای برقی را در كشوهای قفل دار قرار دهید. البته برخی كودكان می توانند قفلهای ایمنی را باز كنند. اگر كودك شما یاد گرفت كه چگونه قفلهای معمولی را باز كند، باید یك روش جایگزین برای نگهداری مواد و وسایل خطرناك پیدا كنید. شما می توانید از قفسه هایی با قفل و كلید برای نگهداری وسایل و مواد خطرناك استفاده كنید یا آنها را در جایی دور از دسترس كودك قرار دهید. همچنین می توانید با استفاده از یك در كوچكِ ایمنی نگذارید كودك به آشپزخانه وارد شود. در این صورت باید هنگام كار در آشپزخانه كودك را در محلی قرار دهید كه كاملا در میدان دید شما باشد تا هم از او مراقبت كنید و هم او بتواند شما را ببیند.
 
– لیوانها، چاقوها، غذاها و نوشیدنی های داغ را دور از لبه میز قرار دهید. از رومیزی یا چیزهای دیگر مشابه هم استفاده نكنید، زیرا كودك می تواند آنها را بكشد و هرچه روی میز است روی خودش بریزد.
 
– شما می توانید یك قفسه را كه ایمن بوده و چیز خطرناكی داخل آن نباشد و از اجاق گاز نیز دور باشد به كودك نشان دهید تا آن را باز كرده و محتویات درون آن را به هم بریزد. احتمالا خواهید دید كه پس از این كودك به باز كردن و به هم ریختن محتویات قفسه های دیگر تمایلی نشان نخواهد داد، مگر اینكه شما دربِ آنها را باز بگذارید. در درونِ آن قفسه چیزهای جالب و ایمن را قرار دهید: ماهی تابۀ كوچك و سبك قاشق چوبی، بشقابهای پلاستیكی یا استیل و سطل ماست خالی. گاهی اوقات هم چیزهای داخل قفسه را عوض كنید تا برای كودكتان تنوع ایجاد كنید!
 
– از شعله های عقبی اجاق گاز استفاده كنید و اگر مجبور به استفاده از شعله های جلو هستید، هنگام استفاده از اجاق گاز دستۀ ماهی تابه  یا قابلمه را رو به بیرون قرار ندهید. استفاده از كلید یا دستگیرۀ ایمنی، مانع از روشن شدن اجاقِ گاز یا مایكروفر می شود. درِ سطل آشغال، سطل بازیافت، ماشین رختشویی و ماشین ظرفشویی را ببندید و هنگامی كه از آنها استفاده نمی كنید كلید یا دستگیرۀ ایمنی را فعال كنید.
 
– یك كپسول آتش نشانی را در مكانی كه احتمال آتش سوزی در آن بیشتر است، مثلاً در آشپزخانه یا در نزدیكی بخاری یا شومینه قرار دهید. اما تنها در صورتی برای خاموش كردن آتش سوزی اقدام كنید كه آتش كم و محدود باشد. در غیر این صورت سریعا كودك را از منزل خارج كرده و سپس با آتش نشانی تماس بگیرید.
 
– هنگامی كه كودك بر روی صندلی مخصوص كودك نشسته است هرگز او را تنها نگذارید. و همواره از كمربند یا نوار ایمنی استفاده كنید. در صورتی كه صندلی كودكِ شما كمربند ایمنی ندارد یكی خریده و آن را به صندلی وصل كنید تا بتوانید مرتب از آن استفاده كنید.
 
– هنگامی كه در یك دست نوشیدنی داغ دارید هرگز كودك خود را روی دست دیگر نگه ندارید. از روی سرِ كودك به دیگران نوشیدنی تعارف نكنید و هنگام شیر دادن به كودك، خودتان هم نوشیدنی داغ نخورید. نوشیدنیهای داغ را از دسترس كودك دور نگه دارید. از یك دستۀ عایق و سیمی برای كتری استفاده كرده و كتری را روی شعله عقب اجاق گاز قرار دهید.
 
–  یك پارك مخصوص كودك یا اتاقك اسباب بازی می تواند مكان مناسب و ایمنی باشد كه كودك خود را برای مدتی كوتاه (مثلا هنگامی كه می خواهید یك كار ضروری ولی احتمالا خطرناك را انجام دهید) به تنهایی در آن قرار دهید. اگر هنوز كودك شما آنقدر بزرگ نشده است كه هنگامی كه به او می گویید كمی دورتر بایستد، حرف شما را گوش كند، می توانید پارك بازی او را در گوشه اتاق یا محل كار خود قرار دهید تا ضمن انجام كار خود مراقب او هم باشید.

ایمنی حمام
 

حمام مانند آشپزخانه می تواند یك مكان خطرناك برای كودكِ شما باشد. موارد زیر می توانند به شما كمك كنند تا سلامت و امنیت كودك خود را تامین كرده و جلوی مشكلات احتمالی را بگیرید.
 
– یك قفل محكم را در ارتفاع بالا بر در حمام نصب كنید و هنگامی كه از حمام استفاده نمی كنید درب آن را قفل كنید.
 
– ابزار و دستگاههای تیز را از حمام خارج كنید. بهتر است تیغها، قیچی ها، سشوار و سایر لوازم از این قبیل را در اتاق خواب والدین و یا در یك قفسه دور از دسترس كودك نگهداری كنید.
 
– داروها (داروهای ضداسید، قرصهای آهن، لوازم آرایش، محلولهای دهانشویه و هر محلول شستشو یا ضدعفونی كننده دیگری كه در حمام می گذارید) را دور از دسترس كودك و در یك محل امن قرار دهید.
 
– درجه آبگرمكن یا شوفاژ را بالاتر از 50 درجه سانتیگراد قرار ندهید. هرچه دمای آب پایین تر باشد احتمال بروز سوختگی در هنگام استحمام كاهش پیدا می كند. در صورت برخورد آب جوش یا داغ با بدن كودك تنها سه ثانیه كافی است تا پوست او به شدت دچار سوختگی شود.
 
– همیشه هنگام استحمام ابتدا شیر آب سرد را باز كنید تا احتمال بروز سوختگی كاهش یابد.
 
– یك تكه موكت یا حصیر غیرلغزنده را برای جلوگیری از سقوط و افتادن در حمام قرار دهید.
 
– هرگز كودك خود را حتی برای یك دقیقه در حمام تنها نگذارید. در صورتی كه زنگ خانه زده شد و می خواهید كه در را باز كنید یك حوله دور كودك پیچیده و او را با خود ببرید. اگر می خواهید كه به تمام تماسهای تلفنی خود پاسخ دهید یك تلفن سیار به داخل حمام ببرید.
 
– به كودك خود یاد بدهید كه در تمامِ طول استحمام داخل وان حمام بنشیند. شما باید این حرف را چندین بار با آرامش تكرار كنید تا نهایتا نتیجه دهد.
 


 

ایمنی اسباب بازی ها
 
 
اسباب بازیها گنجینه های دوران كودكی هستند، خصوصا اگر با دقت انتخاب شده باشند. شما می توانید موارد زیر را در هنگام انتخاب اسباب بازی برای كودك خود در نظر بگیرید و می توانید این موارد را به هر كسی كه مایل است برای كودك شما بعنوان هدیه اسباب بازی تهیه كند، یادآوری كنید.
 
– بر بازی كودك خود نظارت كنید: در حالت كلی بهتر است محل بازی كودك خود را منظم و مرتب نگه داشته و هنگام بازی كودكان بر آنها نظارت داشته باشید. در صورتی كه شركت تهیه كننده اسباب بازی، اخطارها یا دستورالعملهای خاصی را ارائه كرده است آنها را رعایت كنید.
 
– اطمینان حاصل كنید كه اسباب بازی برای كودك مناسب است. آیا این اسباب بازی با سطح تواناییها كودك شما تطابق دارد؟ بر روی اكثر اسباب بازیها برچسبی وجود دارد كه سن مناسب برای استفاده از اسباب بازی را نشان می دهد و شما می توانید از این برچسبها به عنوان نقطۀ شروع برای انتخاب اسباب بازی مناسب برای كودك استفاده كنید.
 
هنگام انتخاب اسباب بازیهایی كه تنها برای برخی سنین مناسب هستند، در مورد تواناییها و میزان رشد كودك خود واقع بین باشید. برخی اسباب بازیها به گونه ای طراحی شده اند كه بایستی توسط كودك پرتاب شوند؛ یا برخی دیگر از اسباب بازیها قسمتهایی دارند كه از اسباب بازی جدا شده و به این طرف و آن طرف می پرد؛ اینگونه اسباب بازیها برای كودكان زیر چهارسال و یا حتی برای كودكان زیر شش سال مناسب نیستند. همین طور اگر كودك شما هنوز هم اشیاء اطرافش را در دهان می گذارد كه این حالت ممكن است تا چهار سالگی هم مشاهده شود اسباب بازیهایی را كه قطعات كوچك و ریز دارند به او ندهید. این موضوع ساده و به ظاهر بی اهمیت ممكن است كودك شما را دچار خفگی كند.
 
– در انتخاب اسباب بازی برای كودكان كمتر از سه سال بسیار مراقب باشید. قطعات اسباب بازی برای كودكان كمتر از سه سال باید بزرگتر از اندازه دهان آنها باشد تا از احتمال بروز خفگی جلوگیری شود. به یاد داشته باشید كه بچه های كوچك با اسباب بازیهای بچه های بزرگتر هم بازی می كنند و این بدان معنی است كه اگر كودك یك ساله شما خواهر یا برادر بزرگتر دارد باید بسیار مراقت باشید. همینطور وقتی به خانه دوستان یا اقوامی می روید كه ممكن است كودكانشان فرزند شما را برای سرگرم كردن به اطاق بازی خود ببرند.
 
– به این فكر كنید كه آیا این اسباب بازی بیش از حد سنگین است؟ اگر روی كودك بیفتد او را زخمی می كند؟ در این صورت این اسباب بازی را نخرید.
 
– به دنبال اسباب بازیهایی باشید كه قطعات آن به خوبی به یكدیگر متصل شده اند. موهای عروسك و قطعات كوچك اسباب بازی همچنین گوشه ها و نقاط نوك تیز اسباب بازی را بررسی كنید. دُمِ اسباب بازیهایی كه به شكل حیوانات هستند باید بسیار محكم به بدن وصل شده باشند؛ شكافهای عروسكهای توپُر و همچنین حیوانات توپُر (كه داخل آنها با مواد مختلف پر شده است) باید به خوبی دوخته شده باشند و رنگ آنها باید ثابت باشد. حیوانات توپُر نباید دكمه، نخ، روبان، چشم مصنوعی یا چیز دیگری كه كودك بتواند آن را كنده و در دهان بگذارد داشته باشد.
 
– آیا اسباب بازی وضعیت خوبی دارد؟ اسباب بازیهای كودكتان را بطور دوره ای برای پیدا كردن فرسودگی یا مشكلات احتمالی بررسی كنید و اسباب بازیهای آسیب دیده را دور بیندازید. اسباب بازیهای دست دوم را كه دوستان یا اقوام به كودك شما می دهند یا در خرده فروشی یا جاهای دیگر خریداری كرده اید، ممكن است فرسوده یا پوسیده باشند، در این صورت ممكن است برای كودك شما خطرناك باشند. اسباب بازیهای نو یا كهنه را بررسی كنید و دكمه ها، باطری ها، نخها، چشم یا عدسی ها، مهر ها، تكه های پلاستیكی یا چیزهای دیگری را كه كودك می تواند به راحتی بجود یا آنها را از اسباب بازی جدا كرده و به دهان ببرد جدا كنید.
 
– آیا طناب یا نخی با طول بیشتر از 30 سانتی متر در اسباب بازی به كار رفته است؟ این نخ می تواند دورِ گردنِ كودك بیفتد و او را خفه كند. هنگامی كه كودك شما یاد گرفت كه با دستها و پاهایش از مكانهای مختلف بالا برود چیزهای متحرك و آویزان را از رختخواب او دور كنید. خصوصا مراقب اسباب بازیهای قدیمی باشید. مثلا یك تلفن اسباب بازی كه سیم آن می تواند برای كودك خطرناك باشد را می توانید با مدلهای جدیدتر تلفنهای بی سیم جایگزین كنید.
 
– سرسره و تابهای حیاط را بررسی كنید: آیا آنها محكم و سالم هستند؟ بررسی كنید كه آیا این اسباب بازیها می توانند موجب خفگی كودك شوند یا خیر.
 
– اسباب بازیها را صرفا از بازارها و مغازه هایی كه بدانها اعتماد دارید خریداری كنید. از عرضه كنندگانی خریداری كنید كه سابقه و اعتبار مناسبی در فروش اسباب بازیهای سالم و بی خطر دارند
 
دوشنبه 11 بهمن 1395
بازدیدها 707
دیدگاه ها 0
امتیاز 2.9 از 5
اطلاعات مطلب :
کد مطلب: 219
حوزه: مقالات
منبع : سایت پزشکان بدون مرز


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: