امروز دوشنبه 1 آبان 1396  -  2 صفر 1439  -  23 اکتبر 2017

 


Print

اخبار درگذشت بنیتا

حضور گسترده مردم در مراسم تشییع «بنیتا»///حقوقدانان پاسخ می دهند: از نظر قانون، قتل بنیتا عمد است یا غیرعمد؟/// سهم ما در وقوع فجایعی مثل فوت بنیتا چیست؟///واکنش اینستاگرامی هنرمندان به قتل بنیتای ۸ ماهه///دو راهکار "تابناک" برای تکرار نشدن حادثه تلخ بنیتا///شما در جای قاضی؛ حکم عاملان مرگ بنیتای هشت ماه چه باشد؟

حضور گسترده مردم در مراسم تشییع «بنیتا»
 
مراسم بدرقه "بنیتا" کودک هشت ماهه در امامزاده ابراهیم کهریزک در حال برگزاری است.


به گزارش کودک مدیا به نقل از خبرگزاری میزان،مراسم بدرقه و تشییع کودک هشت ماهه که به همراه خودرو پدرش ربوده شده و در خودرو جان خود را از دست داده بود، صبح امروز در امامزاده ابراهیم منطقه کهریزک آغاز شد.
 
مردم و تعدادی از هنرمندان در این مراسم حضور دارند تا دختر 8 ماهه را تا خانه ابدی تشییع و به خاک بسپارند. 
 
روز 29 تیر ماه امسال هنگامی که پدر بنیتا پس از خروج از پارکینگ قصد داشت در را ببندد، یک سارق پشت فرمان پراید نشسته و خودرو را به همراه بنیتا به سرقت برد.
 
پس از آن تحقیقات پلیس برای یافتن سرنخی از این کودک آغاز شد تا اینکه روز گذشته با دستگیری دو سارق لوازم خودرو در پاکدشت آنها اعتراف کردند خودرو را به همراه کودک در محلی خلوت در این شهرستان رها کرده اند.
 
با حضور پلیس در محل مشخص شد که  " بنیتا" دختر 8 ماهه به علت گرسنگی، تشنگی و گرما در خودرو جانش را از دست داده است. 
 
.............................................................................................................
 
حقوقدانان پاسخ می دهند:
از نظر قانون، قتل بنیتا عمد است یا غیرعمد؟
 
این روزها حال ما بد است. روزی آتنای هفت‌ساله اسیر دستان تجاوز و مرگ می‌شود و روز دیگر بنیتای هشت‌ماهه ربوده و در نهایت جسد بی‌جانش پیدا می‌شود.
 
به گزارش سلامت نیوز، روزنامه قانون در ادامه نوشت: این روزها، روزهای خوبی نیست؛ نه فقط برای خانواده اين کودکان معصوم بلکه برای تمام مردم ایران. زیرا داغي كه بر دل آن‌ها نشسته، با قانون‌گریزی و هنجارشکنی‌های مدام آمیخته شده است. هنگامی که اصل قانون‌گرایی و تعهد شهروندان به اجرای قانون از بین می‌رود، نمی‌توان به توسعه پایدار و اخلاق باثبات اجتماعی چشم اميد داشت. دیروز، ربوده شدن یک اتومبیل همراه با دختری خردسال، در راس خبرها قرار گرفت.

در ادامه، پلیس پایتخت از کشف جسد بنیتای هشت‌ماهه که توسط سارقان خودرو ربوده شده بود، در توابع پاکدشت خبر داد. در پی این اتفاق پلیس آگاهی مشيریه تهران اعلام کرد که به دنبال باز ماندن درب پارکینگ یکی از منازل، خودرویی که در آن دختر هشت‌ماهه‌ای قرار داشت، ربوده شده‌ است. پس از سرقت اتومبیل، ماموران انتظامی محل خودرو را پیدا کردند که متاسفانه در اتومبیل پیکر بی‌جان کودک یافت شد. پرونده اخیر را می‌توان از دو جنبه مورد بررسی قرار داد؛ نخست از حیث ضرورت‌های امنیت اجتماعی و دوم پیشگیری‌ها و آگاهی‌های قانونی. در این مورد در مرحله نخست یک سرقت اتفاق افتاده است که در ادامه ارتکاب جرم سرقت، جرمی دیگر یعنی آدم‌ربایی به آن ضمیمه شده است. از ظاهر امر چنين برمي‌آيد که سارقان در ابتدای امر قصد ربایش یک فرد را نداشته‌اند اما نتیجه عمل آن‌ها به هر دو جرم سرقت و آدم‌ربایی منتهی شده و سرانجام، این دو جرم با سلب جان یک کودک خاتمه یافته است. پس ظاهرا در این پرونده با تعدد جرم مواجه هستیم؛ یکی به دلیل سرقت و دیگری به سبب آدم‌ربایی. اما قانونگذار در قانون مجازات اسلامی مصوب1392 به تشریح آدم‌ربايي پرداخته است.
 
 
عنصر قانونی آدم‌ربایی
 
طبق ماده دو قانون مجازات اسلامی، تنها فعل یا ترک فعلی که طبق قانون برای آن مجازات تعیین شده باشد، جرم محسوب می‌شود و اصل قانونی بودن جرم و مجازات بر این امر تاکید دارد که هر عمل ضداجتماعی باید توسط قانونگذار منع شده‌ باشد تا بتوانیم مرتکب آن را سرزنش کنیم. قانونگذار در ماده‌های621 و631 قانون مجازات اسلامی و ماده واحده قانون تشدید مجازات رانندگان متخلف مصوب 1335، عمل آدم‌ربایی را جرم‌انگاری کرده است و در ماده621 قانون مجازات اسلامی تاکید می‌کند: «هرکس به قصد مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر شخصا یا توسط دیگری شخصی را برباید یا مخفی کند، به حبس از پنج سال تا پانزده سال محکوم خواهد شد». همچنین ماده631 قانون مجازات اسلامی در مورد نوزادربایی، مخفی یا تعویض کردن اطفال مي‌گويد كه هر کس طفلی را که تازه متولد شده است بربايد یا مخفی کند یا او را به جای طفل دیگری یا متعلق به زن دیگری غیر از مادر طفل قلمداد كند، به 6ماه تا سه سال حبس محکوم خواهد شد.
 
عنصر مادی آدم‌ربایی
 
عمل ربودن افراد به عنف یا تهدید یا حیله یا به هر نحو دیگر، عنصر مادی جرم آدم‌ربایی محسوب می‌شود؛ یعنی اگر شخصی به هر انگیزه و با حیله و تقلب یا بدون رضایت كسي را برباید، عنصر مادی جرم آدم‌ربایی محقق شده است. در ماده631 قانون مجازات اسلامی عمل ربودن و مخفی کردن طفل و تعویض کردن اطفال، عنصر مادی این جرم تلقی می‌شود.
 
عنصر معنوی آدم‌ربایی
 
جرم آدم‌ربایی در صورتی محقق می‌شود که علاوه بر عنصر قانونی و مادی، عنصر روانی و معنوی را دارا باشد یعنی شخص باید سوءنیت و قصد مجرمانه برای ارتکاب جرم داشته باشد و در غیر این‌صورت جرم فوق محقق نخواهد شد. انگیزه مرتکب جرم در عدم مسئولیت او بی‌تاثیر خواهد بود و مرتکب با هر انگیزه‌ای اعم از مطالبه وجه یا مال یا به قصد انتقام یا به هر منظور دیگر مرتکب آدم‌ربایی شود، مجازات خواهد شد كه البته وجود انگیزه شرافتمندانه می‌تواند یکی از جهات مخففه موضوع ماده22 قانون مجازات اسلامی باشد و قاضی دادگاه میزان مجازات را تخفیف دهد.
 
مجازات آدم‌ربایی
 
طبق ماده 621 قانون مجازات اسلامی، مجازات آدم‌ربایی پنج سال تا پانزده سال حبس در نظر گرفته شده است و براي مجازات نوزادربایی نيز طبق ماده631 قانون مجازات اسلامی، 6ماه تا سه سال حبس در نظر گرفته شده است. در صورتی که معلوم شود طفل ربوده‌شده مرده بوده است، مرتکب به یکصدهزار تا پانصدهزار ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.
 
معاونت در آدم‌ربایی
 
هرگاه کسی با علم و عمد، وسایل ارتکاب جرم آدم‌ربایی و نوزادربایی را تهیه کند یا افراد را به ارتکاب جرم فوق تحریک یا ترغیب یا تهدید یا تطمیع كند یا به هر طریق دیگر وقوع جرم را تسهیل کند، به استناد ماده43 قانون مجازات اسلامی معاون در جرم شناخته مي‌شود. مجازات معاون طبق ماده 726 قانون مجازات اسلامی، حداقل مجازات مقرر در قانون برای همان جرم می‌باشد که در مورد جرم آدم‌ربایی پنج سال و نوزادربایی 6ماه حبس پیش‌بینی شده است.
 
کیفیات تشدید مجازات در جرم آدم‌ربایی
 
طبق ماده 621 قانون مجازات اسلامی در صورتی که سن شخص ربوده‌شده کمتر از 15 سال باشد یا ربودن با وسیله نقلیه انجام بگیرد یا به ربوده‌شده آسیب جسمی یا حیثیتی وارد شود، مرتکب به حداکثر مجازات تعیین شده محکوم خواهد شد. اگر شخصی شروع به آدم‌ربایی کند، یعنی قصد ارتکاب جرم و شروع به اجرای آن كند اما جرم بنا به دلایلی اتفاق نیفتد، مرتكب به استناد ماده 41 و تبصره ماده 621قانون مجازات اسلامی به سه تا پنج سال حبس محکوم خواهد شد.
 
در پرونده بتینا اگرچه متهمان در ابتدای امر سوءنیت خاص برای آدم‌ربایی نداشته‌اند، اما از لحظه اطلاع از وقوع آدم‌ربایی می‌توان این جرم را بر فعل آن‌ها بار کرد زیرا اگر قصد آدم‌ربایی نداشتند، می‌توانستند به عمل ربایش پایان دهند. هرچند در نهایت این اعمال به کشته شدن کودک منتهی شده است و از آنجایی که عامل سلب حیات بتینا، رها کردن وي توسط متهمان بوده است، قتل مستند به ایشان است و احتمالا مجازات قصاص برای آن‌ها ثابت خواهد بود.
 
ضرورت برقراری قوانین پیشگیرانه و نظارتی
 
به هر روی آنچه از پس بازخوانی این پرونده می‌توان دریافت، بالارفتن خشونت اجتماعی و قانون‌گریزی شهروندان است. بی‌تردید نظام حاکمیتی و قانونگذاری می‌تواند در برقراری امنیت اجتماعی نقش موثري ایفا کند زیرا مسئول صیانت از جان، مال و آبروی افراد، حاکمیت مستقر است. شاید اکنون و پس از رخ دادن جنایات اخیر الزام برقراری قوانین پیشگیرانه و نظارتی و نیز اقدامات موثر در کشف جرم بیش از پیش احساس شود. پس توقع مردم ایران این است که به جای فراموشی، این بار چاره‌ای درخور و موثر اندیشیده شود.
 
جنايت نسبت به بنيتا قتل عمد است
 
محسن شاهين/ وكيل دادگستري و مدرس دانشگاه
 
در خصوص سرقت خودرو به همراه كودك معصومي به نام «بنيتا»، بايد گفت از آنجا كه فعل ربودن خودرو با علم به وجود كودك پس از سرقت و رها كردن او در درون خودرو انجام پذيرفته است، اقدام اين افراد مصداق قتل عمدي قلمداد مي‌شود. با مداقه در قانون مجازات اسلامي و مصاديق قتل عمدي كه با قصد مستقيم و قصد تبعي از طريق فعل مثبت و ترك فعل قابل تحقق است، مي‌توان گفت كه قتل عمدي با قصد قتل، صرف‌نظر از عمل يا وسيله مورد استفاده و با فعل نوعا كشنده رخ مي‌دهد و همچنين است زماني كه نه قصد قتل وجود داشته باشد و نه رفتار نوعا كشنده، اما رفتار ارتكابي نسبت به قرباني خاص يا وضعيت زماني و مكاني، نوعا موجب جنايت يا نظير آن ‌شود؛ البته مشروط بر اينكه علم و آگاهي به وضعيت خاص يا مكان و زمان وجود داشته باشد. فعل نوعا كشنده، به عمل توجه دارد و نه ماهيت و قاتل بايد ثابت كند كه نسبت به رفتار ارتكابي آگاهي نداشته است. ولي اگر نوع سوم قتل عمدي را در نظر بگيريم (وضعيت خاص قرباني اعم از پيري، كودكي، بيماري و... يا شرايط خاص زماني و مكاني مانند هواي گرم يا سرد و...)، در اين صورت مدعي قتل عمدي يعني اولياي دم بايد آگاهي و توجه قاتل به اين اوضاع و احوال را ثابت كنند تا قتل عمد قابل انتساب باشد. البته ترك فعل نيز زماني مي‌تواند تشكيل‌دهنده رفتار قتل عمدي باشد كه انجام فعل، وظيفه قانوني مرتكب باشد، توانايى در انجام داشته باشد، رابطه سببيت بين ترك فعل و نتيجه يعني سلب حيات محقق باشد و مجرم داراي عنصر رواني يعني علم، آگاهي و قصد در ارتكاب باشد. در مانحن‌فيه، مرتكب يا مرتكبين، يك جرم سرقت و يك جرم قتل عمدي را انجام داده‌اند و براي هر دو اتهام قابل تعقيب هستند.
 
قتل بنيتا مصداق قتل عمد نيست
 
عباس تدین/ وکیل دادگستری و استاد دانشگاه
 
هرچند ربوده شدن و به دنبال آن نيز مرگ كودك هشت‌ماهه بسيار دردناك است، اما در مورد نحوه مرگ بنيتا و به دنبال آن انتساب جرم قتل عمد به سارقان، گمانه‌زني‌هاي زيادي وجود دارد. در اين رابطه برخي قتل اين كودك هشت‌ماهه را مصداق قتل عمد مي‌دانند و برخي ديگر نيز معتقدند به دليل اينكه سارقان سوءنيت و قصد قبلي براي قتل اين كودك نداشته‌اند، مي‌توان از باب قتل غيرعمد موضوع را مورد بررسي قرار داد. در اين زمينه عباس تدين، حقوقدان و استاد دانشگاه در پاسخ به اين سوال كه با پيدا شدن جنازه كودك، افرادي كه اقدام به سرقت خودرو كرده‌اند تحت چه عنواني محاكمه خواهند شد؟ به «قانون» گفت: «به موجب قانون مجازات اسلامي، قتل ناشي از ترك فعل داراي شرايطي است. در مورد قتل عمد، قانونگذار صراحت دارد و اصل براين است كه قتل عمد، با فعل قابل تحقق است و زماني مي‌توانيم فردي را به دليل ترك فعل، قاتل عمدي بدانيم كه داراي شرايطي باشد و يكي از مهم‌ترين شرايط اين است كه شخص وظيفه نگهداري طفل يا شخصي را داشته باشد. به عبارت ديگر قانونگذار وظيفه‌اي را به وي محول كرده باشد كه وي با ترك اين وظيفه، منجر به مرگ فردي شود. در موضوع حاضر بعيد است بتوانيم قتل عمد را به سارقان منتسب كنيم».
 
اين حقوقدان ادامه داد: «در اين مورد خاص، هرچند كه سارق، اقدام به سرقت وسيله نقليه كرده است، اما مطمئنا قصد قتل كودك را نداشته و در واقع رها كردن خودرو در يك منطقه‌، باعث مرگ كودك شده است كه در اينجا بحث ترك فعل مطرح مي‌شود. بنابراين به اعتقاد من، قتل عمد منتسب به اين سارقان نيست؛ مگر اينكه به علت اقوي بودن سبب از مباشر، قضات دلايل ديگري را بررسي كنند و بنابر آن دلايل، بتوانند قتل را به اين سارق منتسب كنند كه اين امر بسيار بعيد است».
 
اين حقوقدان با اشاره به تفاوت جرم آدم‌ربايي و نوزاد‌ربايي در قانون مجازات اسلامي تصريح كرد: «در خصوص تفاوت جرم نوزادربایی و آدم‌ربایی بايد گفت كه قانونگذار در بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ دو ماده را به موضوع آدم‌ربایی و نوزادربایی اختصاص داده است. این دو جرم با وجود اینکه از نظر ماهیت یکسان هستند، اما از نظر مجازات متفاوتند. در ماده ۶۲۱ قانون مجازات اسلامی آمده استكه هرکس طفلی را که تازه متولد شده است بدزدد یا مخفی کند یا او را به جای طفل دیگری یا متعلق به زن دیگری غیر از مادر طفل قلمداد کند، به ۶ ماه تا ۳ سال حبس محکوم خواهد شد».
 
اين استاد دانشگاه ادامه داد: «اما بحث اين است كه بايد احراز شود شخص قصد يا نيت ربودن طفل را داشته يا خير. براي مثال ممكن است فردي به قصد انجام عمل ديگري اقدامي كند اما عمل اول، منجر به عمل يا اقدام ديگري مي‌شود كه البته در اين زمينه ميان فقها اختلاف نظر وجود دارد. براي مثال فردي كه سوءنيت دال بر ربودن ديگري را نداشته باشد، براي مثال قصد وي فقط ربودن اتومبيل باشد اما درون اين اتومبيل شخص (چه كودك يا بزرگسال) باشد، مي‌توان به وي بحث آدم‌ربايي را نسبت بدهيم كه اين موضوع محل اختلاف است».
 
تدين با بيان اينكه به نظر من به دليل اينكه هدف شخص ربودن نوزاد يا شخص نبوده است، بحث قتل عمد قابل انتساب نيست و فقط مي‌توانيم بحث سرقت اتوميبل را به اين افراد منتسب كنيم، خاطرنشان كرد: «در اين صورت بحث مسئوليت مدني فرد مطرح مي‌شود يعني طبق قانون فرد به دليل اتلاف جان ديگري به پرداخت ديه محكوم خواهد شد. هرچند كه بسيار مشكل است كه ما در اين مورد خاص، بحث آدم‌ربايي و قتل عمد را به سارق نسبت بدهيم. هرچند اين موضوع سبب جريحه‌دار شدن احساسات عمومي شده و اين اقدام بار عاطفي و رواني به دنبال داشته ‌است اما به دليل احساسات عمومي، نمي‌توان تفسير مضيق قوانين كيفري را ناديده گرفت. به اعتقاد من در اين مورد اگر سوءنيت مجرمانه اشخاص احراز نشود، فقط مي‌توانيم بحث تعزيرات و مسئوليت مدني را به سارق منتسب كنيم».
سلامت نیوز: از نظر قانون، قتل بنیتا عمد است یا غیرعمد؟
 
.............................................................................................................
 
 سهم ما در وقوع فجایعی مثل فوت بنیتا چیست؟
 
به گزارش کودک مدیا،عنوان سرمقاله شورای نویسندگان روزنامه اعتماد نوشته شیوا دولت‌آبادی(رییس انجمن روانشناسی ایران) است که می‌توانید آن را در ادامه بخوانید:
 
تعریف رسمی کودک‌آزاری هم انواع آزارهای فیزیکی و روانشناختی (به صورت توهین، تحقیر و طردشدگی) و جنسی را و هم نوعی از آزار به عنوان «غفلت از کودک» را شامل می‌شود. غفلت از کودک به این معناست که والدین برای مراقبت کافی و رشد مناسب و بالندگی کودک‌شان صلاحیت نداشته باشند. در مورد کودک هشت ماهه‌ای که روز گذشته خبر فوتش منتشر شد و باز هم به عنوان یک تجربه ملی غم‌انگیز آن را تجربه کردیم، طبق اطلاعاتی که ما از تصاویر منتشر شده از این کودک و همین طور از رشد جسمی که در هشت ماهگی در او می‌بینیم، نمی‌توانیم از غفلت در خانواده صحبت کنیم، به دلیل اینکه آن دسته از کودکانی که مورد غفلت واقع می‌شوند معمولا کمبودهایی در رشد و ظاهر و نظافت‌شان دیده می‌شود. بنابراین مورد بنیتا را نمی‌توانیم در قالب غفلت از کودک قرار دهیم اما با وجود این می‌بینیم که یک لحظه غفلت یک فاجعه‌ای برای این خانواده و شاید بشود گفت برای همه ما به عنوان کسانی که این داستان غم‌انگیز را دنبال می‌کنیم به وجود آورده است. اینکه ما چقدر آگاه هستیم به اینکه چه خطراتی می‌تواند متوجه فرزندان کوچک ما و خود ما و خانواده ما و به‌طور جدی‌تر جامعه ما باشد ناشی از رفتارهای ما در قالب یک مسوولیت اجتماعی و انسانی است. در این روزهای اخیر شاهد فاجعه‌ای مثل فاجعه آتنا هم بودیم. نکته‌ای که ما از این داستان‌های غم‌انگیز می‌آموزیم این است که به اندازه کافی مراقب مسوولیت‌ها و وظایفی که بر عهده ما است، باشیم.

احتیاط‌هایی که شاید آگاهانه به ابعاد آنها توجه نمی‌شود اما در عمل می‌توانند اتفاقات بزرگی در زندگی ما ایجاد کنند، یک مسوولیت انسانی و شهروندی است.
 
اگر دیدگاه‌مان را وسیع‌تر کنیم و از منظر دیگری به فاجعه‌ای نگاه کنیم که طرف‌های درگیر در آن از سویی والدین داغدار هستند و از سوی دیگر مجرمینی که باید در موردشان بدانیم، این قبیل اتفاقات به خصوص سنگدلی مجرم در رها کردن یک کودک در بیابان در یک ماشین و در جایی دورافتاده، قابل تامل است. رها کردن کودکی که به هیچ‌وجه نمی‌تواند از خود دفاع کند، این می‌تواند سوال دیگر ما از خودمان و از جامعه مان باشد، آدم‌ها چطور می‌توانند به جایی برسند که بتوانند چنین سنگدلی را در حق یک کودک کاملا بیگناه روا بدارند؟ اگر ما اطلاعات دقیق‌تری از روانشناسی این مجرمین داشته باشیم، می‌توانیم بگوییم که یک اختلال شخصیتی جدی می‌تواند به یک چنین فاجعه‌ای منجر شود. انسانی که حتی یک لحظه نتوانسته خود را با سرنوشت تحمیل شده به یک کودک و خانواده‌اش همراه کند و در نتیجه تلاشی برای زنده ماندن کودک به هر شکلی نکرده است. آدم‌هایی که تا این حد آسیب‌های روانی از خودشان نشان می‌دهند، لازم است قبل از اینکه مجرم شناخته شوند به عنوان بیمار مورد مطالعه قرار بگیرند. بسیاری از این افراد کسانی هستند که خودشان تاریخچه‌های تلخی از آزاردیدگی دارند. نمی‌دانیم پشت این رفتار که حتی تلاش نکرده‌اند ماشین را جایی رها کنند که صدای کودک بتواند به گوش رهگذری برسد، چه گذشته‌ای قرار دارد. باید تحقیق کنیم که از کجا می‌تواند چنین شکلی از قربانی گرفتن از انسان‌های بیگناه رخ دهد. این مجرمین باید تحلیل روانشناختی شوند.
 
بعد از چنین اتفاقاتی است که این سوال پیش می‌آید که هر کدام از ما مسوولیت‌مان در قبال جامعه مان چیست؟ کجا می‌توانیم به موقع حضور داشته باشیم که بتوانیم پیشگیری کنیم از رشد چنین انسان‌هایی که مرتکب چنین فجایعی می‌شوند. باید بپرسیم این افراد کجا رشد می‌کنند؟ کجا اینقدر آسیب روانی می‌بینند که می‌توانند جرایمی در این سطح را مرتکب شوند؟ سهم ما در وقوع فجایعی مثل فوت بنیتا چیست؟
 
.............................................................................................................
 
واکنش اینستاگرامی هنرمندان به قتل بنیتای ۸ ماهه 
 
به گزارش کودک مدیا به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، پیدا شدن جسد بی‌جان بنیتای هشت ماهه در حالی که این کودک روزها در خودرویی که با آن ربوده شده بود در کنار این خیابان مانده بود، واکنش‌های متعددی را در میان اقشار مختلف جامعه در پی داشت.
 
بازیگران حوزه سینما و تلویزیون هم با انتشار عکس‌هایی از این کودک، ضمن همدردی با خانواده او، از این اتفاق ابراز ناراحتی کردند.
 
در ادامه بخشی از متن‌هایی که بازیگران در پی این حادثه نوشته‌اند را می‌خوانید:
 
بهاره رهنما: «تسليت می‌گم به انسانيت به امنيت به مهربانی، تسليت می‌گم به پدر و مادر بنيتا، وای بر من و ما 
 
از صبح در بهت و حيرت مرگ نه يك كودك كه مرگ انسانيت هستم، دزدی باش، حرام خوری باش! آيا اينكه آن طفل معصوم را فقط از ماشين بيرون می‌گذاشتی تا شايد زنده بماند خيلی كار سختي بود.
وا اسفا... وقت خوبی است كه از خود و مسئولين بپرسيم خشونت جاری در اين روزها از كجا می‌آيد و ما را به كجا می‌برد؟!»
 
اشکان خطیبی: مرگ انسانيت؛ همه به هم بى اعتنا، حتى به مرگ همديگه؛ كسى اگه كمك بخواد كى ميدونه اون چى ميگه.»
 
حمید جبلی: «بنیتا جان رفت... افرادی که جان بنیتاها را خواهند گرفت از روزگارمان کم نمی‌شوند لطفا شما بیشتر از کودکتان مراقبت کنید و تا جایی که می‌شود همراهشان باشید.»
 
پریناز ایزدیار: «چى به سر انسانيت اومده؟ حتى فكر كردن بهش وحشتناكه، چطور دلشون اومد؟ تو كه آسمونى شدى فرشته كوچولو خدا به پدر و مادرت صبر بده.»
 
.............................................................................................................
 
دو راهکار "تابناک" برای تکرار نشدن حادثه تلخ بنیتا
 
متن پیش رو در تابناک منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست
 
مرگ دلخراش کودکی که به همراه یک خودرو سرقت شده بود اما از بد ماجرا، نصیب دزدانی شد که سنگدلی را به اعلا درجه رسانده‌اند؛ مگر از این تلخ‌تر می‌شود؟ براستی چه باید کرد که چنین فاجعه‌ای تکرار نشود؟
 
 با سپری شدن چند روز پر التهاب و اوج گرفتن نگرانی عمومی درباره سرنوشت کودک سرقت شده به همراه یک خودرو در تهران و در حالی که بسیاری از مردم تلاش داشتند با اطلاع رسانی در این باره به یکدیگر، سرنخی از بنیتای 8 ماهه به دست آورند، بالاخره خبری رسید که در تلخی بی مثال به نظر می‌رسد؛ مرگ دخترک رها شده در خودرو در منطقه ای دور از شهر.
 
خبری که جزئیات بسیار دردناکی دارد. آنقدر دردناک که بعید است کسی با شنیدنش بتواند از آن خلاصی یافته و احساس آرامش را بازبیابد. مرگی دردناک و تلخ که می‌شد رخ ندهد اگر سارقان خودرو سخنان پدر بهت زده و غمگین بنیتا را شنیده بودند که از ایشان خواسته بود فرزندش را در نزدیکی شیرخوارگاهی یا گوشه ای از شهر رها کنند و در مقابل آن قول داده بود از شکایت از سارقان صرف نظر خواهد کرد.
 
حال و روز تلخ پدر و مادری که حالا به تاریکی کامل گراییده چراکه فهمیده‌اند جگرگوشه‌شان را دیگر هرگز نخواهند دید. دیداری که به قیامت افتاد چراکه سارقان سنگدل حتی از تماس با پلیس با تلفن عمومی و اطلاع محل رها کردن دختر بچه بی پناه دریغ ورزیده‌اند. چراکه از بد ماجرا، خودروی رها شده را هیچ کسی نیافت مگر زمانی که از مرگ دختر بچه بی گناه زمان زیادی گذشته بود.
 
رویدادی که رقم زنندگانش دو سارق سابقه دار بوده‌اند؛ سارقانی که وقتی خودروی روشن پدر بنیتا را دیدند و متوجه شدند که مالک خودرو برای بستن در پارکینگ آن را رها کرده، دست به سرقت زدند و حتی پریدن پدر روی کاپوت خودرو برای نجات جان فرزندش نیز مجابشان نکرد این کودک را به سلامت به گونه ای به خانواده اش برگردانند و به جای آن ترجیح دادند بی هیچ نگرانی بنیتای چندماهه را در خودرو در منطقه ای دور از توجه عموم رها سازند.
 
افرادی که پلیس می‌گوید: «بلافاصله یک تیم از کارآگاهان زبده پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی تهران بزرگ برای دستگیری» شان تشکیل و مشخص شده و «به‌رغم اینکه هیچ گونه سرنخ و اثری از مجرم یا مجرمین در دست نبود، کارآگاهان با انجام اقدامات پلیسی موفق شدند دو نفر را شناسایی که نفر اول در محل سکونت خود واقع در شهرستان پاکدشت دستگیر و در اظهارات خود به سرقت خودرو و ربایش کودک توسط یکی از دوستانش اعتراف کرد.»
 
دوست وی نیز کسی نبود جز سارقی با سوابق متعدد کیفری که گزارش پلیس حکایت از آن دارد به تازگی از زندان آزاد شده بود. فردی که اگر به دلیل ارتکاب جرائم پر شمار، مشمول طرح های بازدارنده مانند بستن پابند الکترونیک شده بود، احتمال داشت مرتکب این سرقت نشده یا بلافاصله اشتباه حیاتی رخ داده را تصحیح نموده و عامل مرگ دخترک چند ماهه نشود. یعنی همان هدفی که برای تحقق آن، خرید، واردات و راه اندازی سامانه پابند الکترونیک در کشورمان در دستور کار قرار گرفته است.
 
راهکاری که اگر به شکل جامع در دستور کار قرار گیرد و دست کم متهمان دارای سوابق متعدد را شامل شود، می‌توان امیدوار بود افرادی چنین سنگدل به سرعت به جرائم و بزه های سابق باز نگشته و چنین فجایعی تکرار نشود و کمترین فایده آن، اطمینان به بازدارنده بودن روند پر هزینه دستگیری، محاکمه و محبوس و زندانی کردن مجرمان است.
 
البته استفاده نشدن از پابند برای چنین مجرمان سابقه داری تنها حسرت پرونده تلخ بنیتا نیست بلکه وقتی به روند سرقت های پرشمار خودرو و کم توجهی ماموران به تکرار چنین جرایمی دقت کنیم، درخواهیم یافت این جرایم عمومی شده نیز کم و بیش در سرنوشت شوم پرونده دختر چندماهه نقش ایفا کرده است.
 
تنها کافی است به آن بخش از گزارش پلیس درباره پیگیری سرقت بنیتا دقیق شویم که از تشکیل تیمی زبده برای بررسی پرونده خبر داده و جای خالی چنین تیم های زبده ای در پیگیری پرونده های سرقت را به یاد آوریم تا دریابیم چگونه عادی تصور کردن انبوه سرقت ها، جیب زنی ها، کیف زنی ها، زورگیری ها و... منجر به ناامن شدن جامعه مان برای شهروندان و به نوعی، امن شدن آن برای سارقان و دزدان شده است.
 
دزدانی که می‌دانند حتی با سرقت خودرو در روز روشن در شهر شلوغ و بدتر از آن، خفت گیری و زورگیری با استفاده از سلاح در انظار عمومی، هیچ تیم زبده ای برای شناسایی و دستگیری شان تشکیل نخواهد شد و ممکن است تا سالها به دام پلیس نیافتند. سارقانی که زندگی را برای عموم مردم دشوار کرده‌اند، به گونه ای که کمتر خانواده‌ای را می‌توان یافت که از گزند آسیب های ایشان در امان مانده باشد اما برای برچیدنشان هیچ اتفاق همه جانبه و فراگیری در دستور کار قرار نگرفته تا یکی از نتیجه های اقداماتشان، مرگ دلخراش بنیتا شود.
 
مجرمانی که از فرط فعالیت های روزمره و آسیب های فراوانشان، این باور را در جامعه به وجود آورده اند که کسی نمی‌خواهد بساطشان را برچیند و حالا پیگیری پرونده بنیتا ممکن است تاییدی بر این باور باشد؛ به این صورت که برخی بگویند اگر پلیس بخواهد، مثل این پرونده می‌تواند از هیچ سرنخی به شناسایی سارقان خودرو در چند روز برسد اما... !
 
امایی بزرگ که شاید تکان دادن سر به نشانه تاسف را برای خیلی ها به دنبال داشته باشد، به ویژه اکنون که ماجرای دردناک بنیتا را مرور می‌کنیم و می‌بینیم این داغ بزرگ نتیجه شوم یکی از همان سرقت هایی ست که برایمان عادی شده! سرقت هایی که در قیاس با آن، کف زنی و جیب زنی و حتی بسیاری از زورگیری ها، شوخی به نظر می‌رسد و برخی مان از مال باخته می‌خواهیم وقتش را تلف نکرده و برای گزارش آن نزد پلیس نرود چون فرجامی جز اتلاف وقت و خراشیده شدن روحیات و اعصابش به دنبال نخواهد داشت!!
 
.............................................................................................................

شما در جای قاضی؛ حکم عاملان مرگ بنیتای هشت ماه چه باشد؟
 
عوامل ربودن بنیتای هشت ماهه هرچند او را مستقیما به قتل نرساندند، ولی موجب مرگ او شدند.
 
به گزارش خبر فوری، آنها ماشین پدر بنیتا را ربودند اما وقتی نوزاد هشت ماهه را در ماشین دیدند، ترس برشان داشت که به آدم ربایی متهم شوند.
 
روز گذشته، سارق خودرو دستگیر شد. او به تازگی از زندان آزاد شده بود و در بازجویی ها اعتراف کرد بعد از سرقت خودرو از مشیریه به همراه کودک، آن را همان روز در یکی از خیابان های پاکدشت آورده و پس از بالا کشیدن شیشه‌ها آن را رها کرده است.
 
ماموران به محل رها کردن خودرو در محله‌ای خلوت رفته و مشاهده کردند خودرو زیر آفتاب شدید قرار دارد. شدت گرما به حدی بود که به احتمال زیاد دختر 8 ماهه به علت گرما و گرسنگی و تشنگی جان خود را از دست داده است.
 
حالا به نظر شما مجازات آنها چه باید باشد؟ آنها مستقیما این دختر هشت ماهه را نکشته‌اند بلکه در برابر موقعیتی که در آن گرفتار شده اند، بی مسئولیت بوده اند و این بی مسئولیتی، فاجعه ای به بار آورده است. اگر شما جای قاضی دادگاه آنها بودید، با آنها چه می کردید؟
 
همچنین به نظر شما چرا برخی افراد مسئله را حل نمی کنند، آن را پاک می کنند. در حالی که پاک کردن صورت مساله گاهی چنین فجایعی به بار می آورد.
 
نظرات خود را اینجا بنویسید... 
پنجشنبه 5 مرداد 1396
بازدیدها 268
دیدگاه ها 1
امتیاز 3 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 6064
حوزه: اجتماعی


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران:
حمید:
مطمئنا چون اون نوزاد نمی تونسته از اون زندانی که این دزد سنگدل براش درست گرده بیرون بیاد و تنها کاری از دستش بر میومده گریه بوده قتل عمد بوده .به نظر من باید این فردو در زندانی شبیه به همون زندانی که برای بنیتا درست کرده با همون شرایط (گرما زیاد و دست وپاشو ببندن ) و اونقدر اونتو باشه تا از گرما وعطش تلف بشه .حتی اعدامم براش کمه خیلی کمه. چشم در مقابل چشم
پنجشنبه 5 مرداد 1396
+
0
-
0
ارسال