امروز چهارشنبه 22 آذر 1396  -  24 ربیع الاول 1439  -  13 دسامبر 2017

 


Print

احداث بوستان‌های مخصوص کودک در پایتخت

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اشاره به اینکه ارتباط با طبیعت سبب خلاقیت بچه‌ها می‌شود، گفت: در شهرداری تهران مصوبات خوبی در زمینه ارتباط کودک و محیط زیست تصویب شده است؛ به طوری که بوستان های مخصوص کودک را در پایتخت احداث کرده ایم.

به گزارش پانا، مجتبی عبدالهی در همایش ضرورت توسعه رویکرد کودک و طبیعت درشهر تهران که امروز صبح در تالار ایوان شمس با حضور ناهید خداکرمی نایب رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران، خلیل آبادی عضو شواری شهر تهران، محمد روشنی مدیرکل آموزش های شهروندی و محمدمهدی گلمکانی رییس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران برگزار شد، با بیان اینکه در هفته دوستدار کودک هستیم، اظهارکرد: با توجه به توسعه استفاده از فضای مجازی بین کودکان، موضوع فضای مجازی و تکنولوژی و فناوری فوق العاده مهم است. در حال حاضر بچه های یک سال به بالا با موبایل بازی می‌کنند و این عارضه بسیار بدی است.
 
وی عنوان کرد: هر یک از اعضای خانواده که با یک تلفن همراه در فضای مجازی هستند، عطوفت و مهربانی را نشانه گرفته اند، به طوری که فضای مجازی بر افزایش آسیب های اجتماعی مثل طلاق تاثیر گذاشته است.
 
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران تصریح کرد: باید در بحث فناوری و فضای مجازی مطالعات و برنامه های بیشتری داشته باشیم.
 
عبدالهی با اشاره به اینکه هفته کودک را پشت سرگذاشته‌ایم و محیط زیست وکودک بخش جدایی ناپذیری از شهرتهران هستند، عنوان کرد: شهرداری تهران در این خصوص مصوبات خوبی دارد حتی بوستان های مخصوص کودکان را تاسیس کرده ایم . البته دراین مصوبات سن کودک در تهران 18 سال تعریف شده است و باید خدماتی را ارایه دهیم که تا سن 18 سال مناسب باشد.
 
وی با اشاره به اینکه نمی توانیم دوران کودکی خودمان را با دوران فعلی قیاس کنیم، افزود: دسترسی آسان به طبیعت باعث خلاقیت، شادی، روابط عمومی بالا، علاقه مندی به بازی های جمعی قدیمی و فرصت های اجتماعی وسیع و...کودکان می شود.
 
عبدالهی پیشرفت برخی از تکنولوژی های جدید را باعث از بین رفتن طبیعت دانست و گفت: تغییرات شهری ازجمله تبدیل خانه های قدیمی مستقل به آپارتمان ها و نیز مهاجرت مردم از شهرستان ها به تهران باعث مشکلات بسیاری در خانواده ها شده است.
 
معاون اموراجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران کم شدن فرزندان را یکی دیگر از معضلات دانست و تاکید کرد: در سال1430 ، 25 درصد ازجمعیت را سالمندان تشکیل می دهند و این یکی از معضلات شهرتهران است که باید برای آن برنامه ریزی و تصمیم گیری کرد.
 
وی تصریح کرد: کوچک شدن مدارس، عدم امکان تعامل و فعالیت های متنوع جمعی برای کودکان، از بین رفتن ایمنی، افزایش فاصله ها با طبیعت، کم شدن دسترسی کودکان به طبیعت و... این روزها عارضه هایی را به وجود آورده است.
 
عبدالهی با اشاره به اینکه ارتباط با طبیعت سبب خلاقیت بچه‌ها می‌شود، عنوان کرد: طبیعت باعث می‌شود بچه‌ها از تمام حس‌های خودشان استفاده کنند اما این روزها با فاصله گرفتن از طبیعت حتی ما نمی توانیم بسیاری از واکنش های بچه‌ها را درک کنیم. نباید فراموش کنیم که طبیعت باعث افزایش یادگیری، رشد جسمانی و روحی بچه ها، کاهش ترس و افزایش اعتماد به نفس و تجربه آنها می شود.
 
معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران درپایان خاطرنشان کرد: مدیران اجرایی، اولیاء و مربیان کسانی هستند که می توانند آموزش های لازم را دراین خصوص به بچه ها بدهند. ضمن اینکه باید حفظ و نگهداری طبیعت و محیط زیست را به بچه ها بیاموزیم.


 
پنجشنبه 20 مهر 1396
بازدیدها 90
دیدگاه ها 0
امتیاز 0 از 5
شناسنامه خبر:
کد مطلب: 6756
حوزه: گوناگون


ارسال نظر:
ارسال
نظرات کاربران: